Titulinis
Kita

Vaistų suderinamumas

 

Dauguma žmonių prisipažįsta, kad vartodami skirtingus vaistus ar kitus medikamentus net nesusimąsto apie galimą jų nesuderinamumą ir gresiančias pasekmes.

Apie tai, kodėl svarbu derinti vaistus ir kaip nauja sistema palengvins šią užduotį, pasakoja vaistininkas ir „Gintarinės vaistinės“ tinklo valdybos narys Martynas Gelžinis.

 

Užsukus į vaistinę, žmogų dažnai apima jausmas, kad jis nieko nesupranta, nežino, kaip pasirinkti sau tinkamus vaistus ar kitus medikamentus. Kiek ramiau, jei vaistus mums išrašo gydytojas ar pataria vaistininkas...

 

Paprastas žmogus tikrai negali visko žinoti – net gydytojai ar vaistininkai turi nuolat domėtis ir mokytis tam, kad neatsiliktų nuo sparčiai kintančio ir tobulėjančio farmacijos pasaulio, susipažintų su jo naujovėmis. Vaistų pasaulis yra milžiniškas, jame kasdien atsiranda gausybė naujų vaistų ir daugybė su vaistais bei jų poveikiu susijusių naujienų. Viską aprėpti, įsiminti medikams ir vaistininkams tikrai nėra paprasta.
Dėl šios priežasties „Gintarinės vaistinės“ tinkle įdiegėme pažangią vaistų suderinamumo sistemą, kuri leis operatyviai įvertinti kiekvieno mūsų kliento vartojamų vaistų suderinamumą ir taip užtikrinti saugų bei efektyvų jų vartojimą.

 

Tikriausiai ne visi žino, kas apskritai yra vaistų suderinamumas – kuo jis svarbus kiekvienam žmogui?

 

Gamta taip mus sutvėrė, kad vartodami dvi skirtingas medžiagas galime jų poveikį organizmui sustiprinti arba susilpninti, o kartais netgi iššaukti nepageidaujamą šalutinį poveikį. Taip pat veikia ir vaistai: vartojant vieną vaistą – viskas yra aišku, tačiau pridėjus antrą vaistą, pirmojo vaisto poveikis gali sustiprėti, susilpnėti, visai išnykti arba kilti kartais visiškai netikėtas ir rimtas šalutinis poveikis.

Įdomu tai, kad šalutinis poveikis gali kilti ne tik vartojant skirtingus vaistus, bet ir maisto papildus, vitaminus ar „nekaltus“ nereceptinius vaistus nuo galvos skausmo. Dažnai net nepagalvojame, kad kai kurie medikamentų deriniai gali būti pavojingi.

Pavyzdžiui, žiemą dauguma vartojame vitaminą C imunitetui stiprinti, tačiau, rimčiau susirgus, kartais šis vitaminas gali slopinti gydytojo išrašytų antibiotikų poveikį, sumažindamas pusiau. Nuo tokių nesusipratimų, sveikatai ir gyvybei pavojingų situacijų mes ir norime apsaugoti žmones.

 

Nuo kada pradės veikti naujoji vaistų suderinamumo sistema ir kaip galima su ja susipažinti iš arčiau?

 

Sistema jau veikia. Kviečiame visus, kurie vartoja bent dvejus skirtingus vaistus, užeiti į artimiausią „Gintarinę vaistinę“ ir pasitikrinti, ar tie vaistai tarpusavyje dera. Reikia atminti, kad, jei perkate 4-5 vaistus, jums būtina patikrinti jų suderinamumą. Statistika rodo, kad vartojant tokį kiekį vaistų, nesuderinamumo tikimybė gerokai išauga.