Kaip gydyti skausmą?

2024 m. kovo 26 d., antradienis

Skausmas – tai nemalonus pojūtis, atsirandantis dėl nervų galūnių pažeidimo, kurio tikslas – įspėti organizmą apie traumą ar tam tikrą dirgiklį, kurio reikia vengti. Skausmą jaučiame, kai stimuliuojamos nervų galūnės. Jų yra tiek odoje, tiek kitose kūno dalyse. Skausmo receptoriai gali jausti įvairius dirgiklius, tokius kaip karštis, spaudimas ar tempimas. Tačiau kiekvienas žmogus skausmą suvokia skirtingai, o be to, įtakos skausmo suvokimui gali turėti ir psichologiniai veiksniai. Skausmas dažniausiai yra įspėjamasis ženklas, kad organizmui gresia tam tikras pavojus, perkrova ar liga.

Koks gali būti skausmas?

Ūminis skausmas

Ūminis skausmas yra intensyvus ir staigus skausmo pojūtis, dažniausiai trunka neilgai ir baigiasi pašalinus dirgiklį arba pereina į lėtinio skausmo stadiją. Tokio skausmo priežastis yra kūno audinių pažeidimas arba uždegimas. Ūminis skausmas gali būti vietinis, t.y. apribotas tam tikram kūno plotui, arba toks, kuris gali apimti didelę kūno dalį ar net visą kūną. Šio tipo skausmas dažnai yra organizmo signalas, kad įvyko kažkokia problema, ir gali būti svarbus diagnozuojant ligą ar sutrikimą. Tačiau kartais ūminis skausmas gali būti tiesiog laikinas reiškinys, kuris greitai praeina, pavyzdžiui, po nedidelės traumos ar perkaitimo saulėje. Tam, kad gauti patarimų, kaip stabdyti skausmą - pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.


Ūminis skausmas gali turėti įvairių simptomų, priklausomai nuo jo priežasties ir intensyvumo, tačiau dažniausiai jis būna aštrus, stiprus ir gali sukelti širdies plakimo pagreitėjimą, prakaitavimą ar net nerimą. Atsiradus ūminiam skausmui svarbu laiku pasikonsultuoti su gydytoju, ypač jei skausmas yra intensyvus ir trunka ilgesnį laiką.

Lėtinis skausmas

Lėtinis skausmas trunka ilgiau nei 3 mėnesius bei gali sukelti daug nemalonių pojūčių, silpninti imunitetą ar sukelti hormonų pusiausvyros sutrikimą. Lėtinis skausmas reikalauja specialaus gydymo metodo. Pastarasis išsivysto po ūminio skausmo stadijos. Šis skausmas gali būti nuolatinis arba dažnai pasikartojantis, jam reikalingas ilgalaikis ir kompleksinis gydymas.


Lėtinis skausmas gali atsirasti dėl skirtingų priežasčių, tokių kaip patirtos traumos ar lėtinės ligos. Šis skausmas gali turėti įvairių pasekmių žmogui, įskaitant fizinę negalią, emocinę įtampą, miego sutrikimus, taip pat gali sukelti nerimo priepuolius ar net depresiją. Be to, jis gali turėti didelį poveikį gyvenimo kokybei. Norint išgydyti lėtinį skausmą, gydytojui svarbu nustatyti jo priežastį ir sudaryti individualų gydymo planą, kuris gali apimti vaistus nuo skausmo, fizioterapiją, psichologinę terapiją, kitas alternatyvias terapijas ar net chirurginę intervenciją, priklausomai nuo paciento būklės ir skausmo pobūdžio. Taip pat svarbu domėtis įvairiomis skausmo valdymo technikomis, kad pavyktų lengviau valdyti savo skausmą ir pagerinti gyvenimo kokybę pasitelkiant natūralius skausmo mažinimo metodus.

Skausmo malšinimas nereceptiniais vaistais

Skausmo gydymas nereceptiniais vaistais, yra greitas būdas numalšinti lengvo ar vidutinio stiprumo skausmą ar sumažinti uždegimą. Šie vaistai yra plačiai prieinami vaistinėse ir dažnai naudojami kasdieniame gyvenime siekiant sumažinti galvos, nugaros, sąnarių ar menstruacijų skausmą ir kt.


Tačiau svarbu prisiminti, kad net nereceptiniai vaistai nuo skausmo gali turėti šalutinį poveikį ir sąveikauti su kitais vaistais. Todėl prieš vartojant bet kokius vaistus, net ir nereceptinius, svarbu pasitarti su gydytoju arba vaistininku, ypač jei turite sveikatos problemų ar vartojate kitus vaistus. Taip pat svarbu laikytis vartojimo nurodymų, nes netinkamas vaisto vartojimas gali sukelti neigiamų pasekmių.

Tepalai, purškalai, pleistrai nuo skausmo

Kai skauda sąnarius arba raumenis, gali padėti vietiniai skausmą malšinantys nereceptiniai vaistai. Šie nereceptiniai vaistai naudojami tiesiogiai ant odos, siekiant sumažinti skausmą, uždegimą ar kitus nemalonius pojūčius. Pastarieji yra labai populiarūs dėl jų greito ir tiesioginio poveikio, o taip pat ir dėl to, kad jų galima įsigyti be recepto. Vietiniai skausmą malšinantys nereceptiniai vaistai gali būti įvairių formų, įskaitant kremus, tepalus, gelius, purškalus ar pleistrus, kuriuos reikia klijuoti ant skausmingų vietų. Daugelis jų veikia šildydami ar šaldydami audinius, ir taip mažina skausmą ir uždegimą. Kai kurie vietiniai nereceptiniai vaistai taip pat gali turėti analgetinį poveikį.


Svarbu atkreipti dėmesį, kad net ir nereceptiniai vietiniai skausmą malšinantys vaistai gali turėti šalutinį poveikį, sukelti alergijų ar sąveikauti su kitais vaistais, todėl svarbu juos vartoti atsakingai ir laikytis nurodymų. Taip pat svarbu žinoti, kad tokie nereceptiniai vaistai skirti tik simptominiam gydymui ir negali išgydyti pagrindinės priežasties, kuri sukelia skausmą ar uždegimą. Todėl svarbu konsultuotis su gydytoju, jei skausmas nemažėja arba kartojasi.

Natūralūs skausmo mažinimo metodai

Naturalus skausmo mažinimas yra procesas, kuomet naudojami tam tikri metodai siekiant sumažinti skausmą ar diskomfortą be vaistų. Tai gali būti efektyvus būdas pažeistai sričiai ar sveikatos būklei lengvinti bei pašalinti skausmą, pasinaudojant įvairiomis natūraliomis priemonėmis ar technikomis. Natūralus skausmo mažinimas gali būti veiksmingas, tačiau šis būdas gali reikalauti kantrybės ir nuoseklumo. Taip pat svarbu pasitarti su sveikatos specialistu prieš pradedant bet kokį naują gydymo metodą, ypač jei turite specifinių sveikatos problemų arba vartojate vaistus.

Masažo terapija 

Masažo terapija yra populiarus ir veiksmingas būdas malšinti skausmą ir pagerinti bendrą savijautą. Masažas gali būti naudingas įvairių tipų skausmams mažinti, įskaitant raumenų, sąnarių, nugaros ir net lėtinį skausmą. Masažas padeda sumažinti raumenų įtampą ir spazmus, spartina kraujotaką, skatina endorfinų išsiskyrimą ir mažina stresą bei emocinę įtampą, kuri dažnai gali sustiprinti skausmo pojūtį.


Kvalifikuotas ir patyręs masažo terapeutas gali išrinkti tinkamą masažo techniką ir intensyvumą, atsižvelgiant į jūsų individualius poreikius ir būklę. Tačiau svarbu suprasti, kad masažas negali turėti vienodo poveikio visiems ir gali turėti kontraindikacijų, priklausomai nuo sveikatos būklės. Todėl svarbu pasitarti su gydytoju prieš pradedant masažo terapiją, ypač jei turite specifinių sveikatos problemų.

Fizinis aktyvumas

Reguliarus sportas yra veiksmingas natūralus skausmo malšinimo metodas. Fizinė veikla padeda sumažinti uždegimą, gerina kūno mobilumą ir išskiria endorfinus. Tokia veikla kaip plaukimas, joga ir vaikščiojimas, yra ypač veiksminga žmonėms, kenčiantiems nuo lėtinio skausmo.

Vartokite imbierą 

Tai natūralus prieskonis, šimtmečius naudojamas skausmui ir uždegimui malšinti. Imbieras gali būti vartojamas įvairiomis formomis, įskaitant imbiero arbatą, maisto papildus ar šviežią imbiero šaknį.

Kvėpavimo pratimai

Speciali kvėpavimo technika gali būti puikus būdas sumažinti streso ir nerimo jausmą, tačiau taip pat gali padėti ir malšinti skausmą. Kai jaučiate stiprų skausmo paūmėjimą, sutelkite dėmesį į kvėpavimą - kvėpuokite lėtai ir giliai, kad nuramintumėte kūną ir protą. 

Vartokite ciberžolę

Tai prieskonis, kurio sudėtyje yra junginio, vadinamo kurkuminu, kuris turi priešuždegiminių ir skausmą malšinančių savybių. Ciberžolė jau daugelį metų naudojama tradicinėje ajurvedoje. Ji gali būti vartojama kaip maisto papildai ir kaip prieskonis gaminant maistą.

Akupunktūra 

Tai senovinė kinų terapija, kurios metu į tam tikrus kūno taškus įvedamos plonos adatos. Tai jau šimtmečius naudojamas metodas skausmui malšinti. Akupunktūra gali būti veiksminga kovojant su lėtiniu skausmu, pavyzdžiui, nugaros ar kaklo.

Karščio terapija

Šildančios pagalvėlės ir karšto vandens buteliai tikrai gali padėti numalšinti skausmą. Šilumos naudojimas paveiktoje vietoje gali sumažinti skausmą, sušildyti raumenis, atpalaiduoti juos bei paskatinti kraujotaką. Jei naudojate butelį su karštu vandeniu, apvyniokite jį rankšluosčiu ir pridėkite prie skaudančios vietos ne ilgiau kaip penkiolikai minučių. Jokiu būdu neikite miegoti naudodami šildančią pagalvėlę ar karšto vandens buteliuką.

Šalčio terapija

Kaip ir karštis, ledo paketai ir šalti kompresai gali padėti sumažinti skausmą. Šaltis taip pat gali sumažinti patinimą. Apvyniokite ledo paketą rankšluosčiu ar švariu skudurėliu, kad išvengtumėte nušalimo. Nepalikite šalto kompreso paveiktoje vietoje ilgiau nei 20 minučių.

Šaltiniai:

Hylands-White N, Duarte RV, Raphael JH. An overview of treatment approaches for chronic pain management. Rheumatol Int. 2017 Jan;37(1):29-42. doi: 10.1007/s00296-016-3481-8. Epub 2016 Apr 23. PMID: 27107994.

Moussa N, Ogle OE. Acute Pain Management. Oral Maxillofac Surg Clin North Am. 2022 Feb;34(1):35-47. doi: 10.1016/j.coms.2021.08.014. Epub 2021 Nov 5. PMID: 34750009.

Drew SJ. Best Practices for Management of Pain, Swelling, Nausea, and Vomiting in Dentoalveolar Surgery. Oral Maxillofac Surg Clin North Am. 2015 Aug;27(3):393-404. doi: 10.1016/j.coms.2015.04.011. Epub 2015 Jun 18. PMID: 26093821.

Dehghan M, Farahbod F. The efficacy of thermotherapy and cryotherapy on pain relief in patients with acute low back pain, a clinical trial study. J Clin Diagn Res. 2014 Sep;8(9):LC01-4. doi: 10.7860/JCDR/2014/7404.4818. Epub 2014 Sep 20. PMID: 25386469; PMCID: PMC4225921.

Hay E, Lucariello A, Contieri M, Esposito T, De Luca A, Guerra G, Perna A. Therapeutic effects of turmeric in several diseases: An overview. Chem Biol Interact. 2019 Sep 1;310:108729. doi: 10.1016/j.cbi.2019.108729. Epub 2019 Jun 27. PMID: 31255636.

Malanga GA, Yan N, Stark J. Mechanisms and efficacy of heat and cold therapies for musculoskeletal injury. Postgrad Med. 2015 Jan;127(1):57-65. doi: 10.1080/00325481.2015.992719. Epub 2014 Dec 15. PMID: 25526231.

Siūlomi produktai

Amediplus
14,90€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
CLARICYCLE, maisto papildas esant skausmingoms menstruacijoms, 40 tablečių paveikslėlis
-60% antrai prekei
Claricycle
15,69€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Omron
92,99€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()