Skausmas

Skausmas yra vienas iš žmogaus organizmo svarbiausių signalų, atsirandantis staiga ir informuojantis apie galimas problemas ar pavojus. Pastarasis pasireiškia dirginant skausmo receptorius. Tai pojūtis, kurį kiekvienas išgyvena skirtingai, ir kuris gali būti sukeliamas įvairių veiksnių. Skausmas gali būti įvairių formų, intensyvumo ir trukmės, ir jis gali neigiamai paveikti gyvenimo kokybę. Dažnai skausmas turi svarbią reikšmę problemos diagnostikai. Atsižvelgiant į jo vietą, intensyvumą ir tipą, gali būti nustatoma preliminari diagnozė, susijusi su tam tikru organizmo pažeidimu. Laimei, esant skausmui, žmones gali išgelbėti veiksmingi, skausmą malšinantys nereceptiniai vaistai. Tačiau, svarbu prisiminti, kad tokie vaistai nepašalina problemos, o tik palengvina simptomus.

Nereceptiniai vaistai nuo skausmo

Nereceptiniai vaistai nuo skausmo padeda efektyviai sumažinti skausmą probleminėje srityje. Pastarieji gali būti vartojami nuo skrandžio, žarnyno, raumenų ir sąnarių skausmų, galvos ir dantų skausmo, migrenos ir mėnesinių sukeliamo skausmo.


Nereceptiniai vaistai nuo skausmo ir uždegimo gali būti labai įvairių formų. Mažiems vaikams jie rekomenduojami suspensijos arba žvakučių pavidalu. Suaugusiesiems - tablečių ir kapsulių pavidalu. Raumenų ar sąnarių skausmui malšinti gali būti naudojami analgetikai arba priešuždegiminiai kremai ir tepalai, skirti vietiniam vartojimui. Šiandien yra net skausmą malšinančių purškalų ir pleistrų. Kita vertus, geriausi vaistai nuo skausmo yra individualus kiekvieno žmogaus pasirinkimas. Be to, svarbu atsiminti, kad kiekvienas vaistas yra skirtas konkrečiam atvejui ir turi savo šalutinių poveikių. 


Nereceptiniai vaistai nuo uždegimo ir skausmo yra dažniausiai skiriami ūminiam skausmui malšinti. Šios grupės vaistai plačiai naudojami galvos skausmams, dantų ir mėnesinių skausmui, taip pat skausmui apatinėje nugaros dalyje ir pooperaciniam skausmui malšinti. Taip pat, jie gali būti vartojami suaugusių bei vaikų karščiavimui mažinti.


Atsakymą į klausimą, kokios priemonės efektyviausiai padės numalšinti skausmą, o kurias vartoti esant tam tikros rūšies skausmui, gali pateikti tik gydytojas, remdamasis paciento simptomais ir atliktų tyrimų atsakymais.

Vaistų formos

Konkretaus vaisto pasirinkimas priklauso nuo daugelio veiksnių, tokių kaip paciento amžius, tam tikrų medžiagų netoleravimas ar gretutinės ligos. Be to, reikia atsižvelgti ir į simptomų intensyvumą. 

Pavyzdžiui, vaistai nuo uždegimo, skirti vartoti per burną (tabletės, kapsulės, milteliai ir suspensijos), dažniausiai naudojami esant vidutinio sunkumo uždegimo simptomams. Tačiau, esant uždegimui, kurį lydi stiprus patinimas ir didelio intensyvumo skausmas, veiksmingiausi bus priešuždegiminiai vaistai injekcijų ar infuzijų pavidalu. Būtent šios vaistinės formos užtikrina kuo greitesnį veikliosios medžiagos patekimą į kraują ir leidžia greitai numalšinti uždegimą.


Kalbant apie žvakutes, jų naudojimas yra geriausias pasirinkimas esant tiesiosios žarnos, moterų lytinių organų uždegimams, taip pat tais atvejais, kai dėl vienokių ar kitokių priežasčių pacientui neįmanoma gerti priešuždegiminių vaistų.


Geriausi vaistai nuo sąnarių skausmo ir uždegimo yra tepalo, gelio ar kremo pavidalu, skirti vietiniam naudojimui. Šios vaistų formos žymiai sumažina šalutinio poveikio riziką, nes jų prasiskverbimas į kraują praktiškai nepasireiškia, o poveikis yra nukreiptas tiesiai į išorinius uždegimo židinius. Vaistai nuo nugaros skausmo dažniausiai naudojami būtent tepalų ir gelių pavidalu.

Svarbu

  • Jei planuojate vartoti skausmą malšinančius vaistus, atidžiai perskaitykite vartojimo lapelį. Kiekvienas vaistas turi savo vartojimo būdą ir šalutinį poveikį.
  • Nepamirškite, kad per dažnai vartojant nereceptinius vaistus nuo skausmo, organizmas gali prie jų priprasti ir vaistai nebeturės norimo poveikio. 
  •  Jei skausmas per stiprus ar užsitęsė per ilgai, būtinai kreipkitės į savo gydytoją, kad būtų nustatyta skausmo priežastis bei parinktas tinkamas medikamentinis gydymas, kadangi nereceptiniai vaistai nuo skausmo padeda tik simptomų malšinimui.
  • Vaistai nuo skausmo ir uždegimo turi būti laikomi namų vaistinėlėje, vaikams nepasiekiamoje vietoje.
  • Nekontroliuojamas nereceptinių vaistų nuo skausmo vartojimas gali sukelti rimtą šalutinį poveikį virškinimo sistemai, širdžiai ir kraujagyslėms.
Rodyti daugiau

Mano krepšelis