Close
Paieškos rezultatai
Prekiių filtrai

Gastritas: ką reikia žinoti apie skrandžio uždegimą?

Pasikeitęs gyvenimo būdas daugeliui žmonių skaudžiai atsiliepia jų sveikatoje. Jei ne mes patys, tai bent daugelis mūsų šeimos narių ar draugų nuolat užkandžiauja, valgo greito maisto restoranuose, nevengia alkoholio. O tai – tikras peilis mūsų organizmui. Dėl šių ir kitų priežasčių prasideda skrandžio skausmai, rizikuojama susirgti skrandžio ligomis, pavyzdžiui, gastritu, dar vadinamu skrandžio gleivinės uždegimu. Vis didesnę dalį žmonių kankina ūminis arba lėtinis skrandžio uždegimas (gastritas), o atsiradusios skrandžio problemos sujaukia įprastą dieną ir sukelia papildomų rūpesčių. Ką reikia žinoti apie gastritą, dar vadinamą skrandžio uždegimu?

Gastritas ką reikia žinoti apie skrandžio uždegimą1

Nuo ko gali kilti skrandžio uždegimas?

Kalbant apie ūminį gastritą, jis prasideda staigiai, pavyzdžiui, apsinuodijus maistu ar alkoholiu. Suvalgius sunkiai virškinamo, aštraus maisto galima labai lengvai apsinuodyti. Tai reiškia, kad į organizmą patenka toksinus gaminančių bakterijų, pavyzdžiui, salmonelių, stafilokokų ir sutrinka normali skrandžio bei kitų organų veikla.

Lėtinis gastritas prasideda žmogui užsikrėtus bakterija Helicobacter pylori. Užsikrėsti galima bet kur: dėl rankų kontakto parduotuvėje, mokykloje, darbe, viešajame transporte, per burną, valgant infekuotą maistą. Helicobacter pylor bakterija gali užsikrėsti ir vaikai dar iki penkerių metų, pavyzdžiui, per mamos pieną.

Gastritą gali sukelti ir kiti su mityba susiję veiksniai: dažnas pusfabrikačių vartojimas, sausas maistas, per mažai vaisių ir daržovių maisto racione, alkoholio ir nikotino vartojimas, kavos gėrimas, kuomet skrandis yra tuščias, didelio maisto kiekio valgymas tik kelis kartus per dieną, maisto valgymas labai greitai, mažai kramtant. Stresas ir įtampa taip pat turi įtaką skrandžio ligų išsivystymui, tuomet skausmai skrandyje atsiranda nerviniu pagrindu.

Kartais skrandžio uždegimas gali kilti ir nuo ilgalaikio vaistų vartojimo. Stiprus medikamentų poveikis irgi neigiamai veikia organizmą. Su skrandžio veikla yra susiję ir inkstai. Kai diagnozuojamas inkstų nepakankamumas sutrinka virškinimas, medžiagų apykaita, kraujas po organizmą necirkuliuoja tinkamai. Po skrandžio operacijų, kaip komplikacija, irgi gali pasireikšti gastritas.

Gastrito simptomai

Dėl minėtų priežasčių pažeista skrandžio gleivinė parausta, paburksta ir joje prasideda lėtinis arba ūminis uždegimas. Kai situacija yra ypač rimta, galimas ir skrandžio gleivinės išopėjimas.

Spręsti apie pažeistą skrandžio gleivinę galima, jeigu žmogų po valgio ar valgant pykina, jis vemia, neturi apetito, gali kamuoti rėmuo, skauda skrandį. Toks žmogus labai dažnai jaučiasi jau pavalgęs, dėl to visai nenori valgyti. Jam iš burnos gali sklisti nemalonus kvapas, o skausmas viršutinėje pilvo dalyje gali prasidėti visai netikėtai arba kartotis nuolat.

Sergant eroziniu gastritu, skrandžio gleivinė pasidengia pilkomis apnašomis, atsiranda daug erozijų. Kita šio skrandžio uždegimo pasekmė gali būti skrandžio vėžys.

Ūminis gastritas: kada kreiptis į gydytoją?

Ūminio gastrito atveju gali pakilti temperatūra, vėmimas, pykinimas, viduriavimas gali tęstis kelias dienas. Tomis dienomis labai svarbu palaikyti tinkamą skysčių balansą organizme. Simptomams nepraeinant 3–4 dienas, rekomenduojama kreiptis į gydytoją.

Gastritas ką reikia žinoti apie skrandžio uždegimą2

Gastrito gydymas

Pajutus galimus gastrito simptomus, rekomenduojama kreiptis į gydytoją. Apsilankius pas specialistą ir papasakojus apie jus kamuojančius simptomus, atliekamas endoskopinis tyrimas. Jo metu apžiūrima jūsų skrandžio gleivinė, galimi pakitimai joje. Tolimesniems tyrimas gali būti paimamas nedidelis skrandžio audinio gabalėlis. Ši procedūra yra vadinama biopsija.

Nustačius, jog gastritas kilo dėl užsikrėtimo Helicobacter pylori bakterija, yra skiriami antibiotikai. Jeigu kamuoja ūminis gastritas, dėl vėmimo labai svarbu palaikyti tinkamą organizmo skysčių balansą ir, jei simptomai nedingsta per kelias dienas, reikia kreiptis į gydytoją.

Nors galima rasti nemažai liaudiškų gastrito gydymo priemonių, tik gydytojas gali tinkamai įvertinti šios skrandžio ligos situaciją ir paskirti reikalingus medikamentus.

Mityba sergant gastritu

Gastritas – skrandžio liga glaudžiai susijusi su virškinamuoju traktu, todėl ypatingą dėmesį reikia skirti mitybai. Keletas naudingų patarimų, ką ir kaip valgyti, kai kamuoja skrandžio uždegimas:

  • venkite aštraus, rūgštaus, sūraus ir riebaus maisto;

  • valgykite dažnai ir po nedaug (5–6 kartus per dieną);

  • reikėtų atsisakyti žalingų įpročių – rūkymo ir alkoholio vartojimo;

  • rinkitės maistą, kuris lengvai virškinamas, nedirgina skrandžio gleivinės;

  • atsargiau rinkitės vaistus, jei galite, venkite nebūtino ilgalaikio vaistų vartojimo;

  • valgykite tuo pačiu metu;

  • venkite miltinės tešlos kepinių, rūkytų produktų;

  • rekomenduojama vartoti vaistažolių arbatas;

  • dažnai rekomenduojama Viduržemio jūros dieta, kurios racione yra daug daržovių ir vaisių, žuvies.

Gastritas ką reikia žinoti apie skrandžio uždegimą3

Gastrito komplikacijos

Kaip ir visos skrandžio ligos, gastritas yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų. Negydant arba pasirinkus blogas gydymo priemones, skrandžio uždegimas progresuoja, sukeldamas vis didesnį skausmą, pykinimą, o ilgainiui net mažakraujystę. Taigi, vos pastebėjus aukščiau paminėtus simptomus, kreipkitės į medikus tam, jog būtų užkirstas kelias skrandžio ligų vystymuisi.