Maisto papildai vaikams: jų nauda ir kokius pasirinkti?

2023 m. lapkričio 22 d., trečiadienis

 

Dėl intensyvaus augimo tam tikrų vitaminų ir mineralų poreikis vaikams yra didesnis nei suaugusiesiems. Neišsivysčiusią imuninę sistemą puola mikroorganizmai, todėl vaikai dažniau serga peršalimo ligomis. Vitaminai ir mineralai paprastai gaunami iš gerai subalansuotos mitybos, tačiau kartais praverčia ir maisto papildai.

Kokie maisto papildai tinkamiausi vaikams? Geriausia iš anksto pasitarti su šeimos gydytoju ir parinkti juos pagal mažylio poreikius. Atkreipkite dėmesį, kad tam tikrų vitaminų ir mineralų papildus rekomenduoja vaikų gydytojas, kad būtų išvengta pavojingo jų trūkumo.

 

Vitaminai ir mineralai

Tinkamam vaiko vystymuisi reikia ne tik tinkamo kiekio maistinių medžiagų, bet ir vitaminų bei mineralų. Jų stoka gali turėti rimtų pasekmių, todėl mityboje jų neturėtų trūkti.

- Vitaminas D3 atsakingas už tinkamą kaulinio audinio ir dantų vystymąsi bei apsaugo nuo pavojingos ligos – rachito.

- Magnis būtinas kaulų formavimuisi ir, svarbiausia, tinkamai raumenų funkcijai; jis turi įtakos neurologiniams procesams, atminčiai ir dėmesio koncentracijai.

- Geležies trūkumas sukelia mažakraujystę, silpnina imuninę sistemą, todėl ji tampa dar jautresnė infekcijoms.

- Omega-3 nesočiosios riebalų rūgštys (ypač DHA rūgštys) yra centrinės nervų sistemos ir akių tinklainės sudedamosios dalys.

Vitamino D ir DHA rūgščių papildus rekomenduojama vartoti iki dvejų metų amžiaus.

 

Probiotikai

Probiotikai – tai preparatai, kurių sudėtyje yra gyvų bakterijų padermių, dažniausiai Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium ir Saccharomyces. Jos natūraliai randamos žarnyne ir teigiamai veikia imunitetą.

Taikomas gydymas antibiotikais sunaikina ne tik mikroorganizmus, bet ir natūralią bakterinę florą, todėl svarbu ją papildyti vartojant probiotikus. Tai apsaugo nuo nemalonių virškinamojo trakto negalavimų, tokių kaip pilvo skausmas ir viduriavimas. Verta pastebėti, kad galima įsigyti ir probiotikų be laktozės.

Probiotikų galima įsigyti lašų, tablečių, taip pat tirpių paketėlių pavidalu. Vaikams geriausia parinkti lašus arba paketėlius.

 

Imuniteto stiprinimas

Vaiko imuninė sistema vystosi maždaug iki 12 metų amžiaus. Per tą laiką jis susiduria su daug ligų, todėl verta vartoti maisto papildus. Tai ypač svarbu mažiausiems, kurie susiduria su didele bakterijų koncentracija, pavyzdžiui, lopšeliuose ir darželiuose. Vaikų imunitetą stiprinančių preparatų sudėtyje turėtų būti:

- vitamino C, kuris palaiko natūralius organizmo gynybinius procesus, tačiau veiksmingiau jį vartoti profilaktiškai, o ne išsivysčius infekcijai;

- vitamino A, kuris stiprina imunitetą ir teigiamai veikia kvėpavimo sistemą;

- vitamino B6, kuris turi įtakos imunitetui skatindamas antikūnų susidarymą;

- cinko, kuris stiprina atsparumą ligoms ir palengvina pirmuosius peršalimo simptomus;

- nesočiųjų omega-3 riebalų rūgščių.