Bėrimai ant vaiko pilvo: kokios to priežastys?

2023 m. gegužės 15 d., pirmadienis

Išbertas vaiko pilvas dažnai yra pirmasis alergijos požymis. Tačiau tai ne vienintelė tokio odos pokyčio priežastis. Pasitikrinkite, kokias ligas signalizuoja dėmelės arba spuogeliai ant pilvo.

 

TRUMPAI

- Vaiko oda yra jautri neigiamam daugelio veiksnių poveikiui. Pilvo išbėrimas gali būti alergijos požymis arba įspėti apie besivystančią ligą, dažnai infekcinę.

- Ant pilvo atsiradę išbėrimai įgauna įvairių formų ir atspalvių: atsiranda dėmelių, šašelių ar pūslelių.

- Gana dažna pilvo jautrinimo priežastis yra alergija. Vaikai ne visada gerai toleruoja maistines medžiagas (pavyzdžiui, pieną, kiaušinius ar salierus). Labai dažnai raudonos dėmės ant pilvo atsiranda nuo tam tikrų kosmetikos ar skalbimo priemonių.


Norite pasitarti su dermatologu? Užsakyti

 

Kaip atrodo bėrimas?

Vaiko pilvo bėrimas dažnai kelia susirūpinimą tėvams, tačiau ne visada tai turėtų kelti nerimą. Jis atsiranda dėl daugelio priežasčių ir dažniausiai pasireiškia taip:

- neapibrėžtos formos raudonos dėmelės (dėmėtasis bėrimas);

- mažos pūslelės, aplink paraudusios, panašios į išbėrimą nudilginus (dilgėlinė);

- kieti maži šašai, pripildyti skysčio (papulinis bėrimas);

- kieti dideli šašai, pripildyti skysčio (vezikulinis bėrimas).

Dažniausia vaiko pilvo išbėrimo priežastis yra alergija. Ją sukelia ore, maiste, cheminėse medžiagose esantys alergenai ir kai kurie vaistai. Alerginis bėrimas pasireiškia dilgėline ir sukelia niežulį. Vaikas neramus ir verkia. Gali pasireikšti ir papildomų simptomų: vėmimas, pykinimas, pilvo skausmas ar kosulys.

Kitos vaiko pilvo išbėrimo priežastys yra šios:

- bakterijų sukelti niežai;

- tymai – infekcinė liga, dar sukelianti karščiavimą, kosulį ir ilgainiui išplintanti į kitas kūno dalis. Kartais atsiranda net konjunktyvitas;

- vėjaraupiai, kurie pirmoje fazėje įgauna mažų pūslelių pavidalą, ilgainiui ligai progresuojant virsta didelėmis pūslėmis. Šiuo atveju, be bėrimo, karščiuojama, juntamas silpnumas ir galvos skausmas;

- virusų sukelta raudonukė. Be išbėrimo, padidėja limfmazgiai;

- skarlatina – infekcinė liga, kurią sukelia bakterijos. Kartu pasireiškia karščiavimas, gerklės skausmas ir liežuvio apnašos.

 

Kūdikio pilvo išbėrimas

Kūdikių oda labai gležna ir ją gali lengvai paveikti odos pokyčius sukeliančios medžiagos. Pagrindinė kūdikio pilvo išbėrimo priežastis yra alergija.

Tokie mažyliai dažnai kenčia nuo alergijos maisto baltymams. Pagrindinis kūdikio maistas yra pienas, o vaiko alergiją baltymams rodo aiškios pūslelės ant pilvo ir kitų kūno dalių. Alergiją sukelia ir augalų žiedadulkės bei namų dulkių erkutės.

Spuogeliai ant kūdikio pilvo gali reikšti atopinį bėrimą – reakciją į tam tikrus alergenus. Atopinė oda labai sausa, pleiskanoja, po visą kūną išplinta papulės ir eriteminiai pažeidimai.

Dažnas kūdikio odos pokytis – karštas pilvo bėrimas. Šie maži šašai pripildyti skaidraus skysčio. Jų atsiranda sušutus ir prakaitui užsilaikius prakaito liaukose.

Išbėrimų ant kūdikio pilvuko atsiranda per trijų dienų karštinę. Ši liga dar vadinama ūmia eritema, o su dėmėmis ant pilvo ir liemens pasireiškia karščiavimas. Tokių pokyčių priežastis gali būti ir infekcinės ligos.

Tėvai turėtų stebėti vaiką, tikrinti jautrumo lygį ir kontroliuoti naujų pokyčių atsiradimą. Jeigu išbėrimą lydi kūdikio negalavimas, dirglumas ar vangumas, karščiavimas ar apetito stoka, dėl tokių pokyčių verta pasitarti su gydytoju.

 

Vaiko pilvo ir nugaros išbėrimas

Alerginių vaikų odos pokyčių atsiranda įvairiose kūno vietose. Kūdikių pilvo ir nugaros išbėrimai – būdingi naujagimių ir kūdikių sukaitimo požymiai. Šiose kūno vietose užsikimšusios prakaito liaukos dažniausiai sukelia odos pokyčių.

Populiariajam tridieniui būdingas rausvas išbėrimas ant kūdikio pilvo ir šlaunų. Raudonukė pasireiškia raudonomis dėmėmis, tačiau ligai progresuojant alergija leidžiasi į apačią, bėrimų atsiranda ant kūdikio pilvuko ir kojų.

Skarlatina pasireiškia raudonomis papulėmis, kurios pirmoje ligos stadijoje pasirodo ant dilbių, kirkšnių ir kaklo. Delnų, pėdų ir burnos ertmės ligos atveju ant minėtų kūno dalių atsiranda raudonų dėmių.

Kai nėra kitų bendrų požymių, vaiko šašelius ant pilvo ir nugaros pakanka iš pradžių tik stebėti. Jeigu pakitimai neišnyksta ir atsiranda papildomų simptomų, tokių kaip karščiavimas, negalavimas, kosulys, būtina kreiptis į gydytoją.

 

Dėmės ant vaiko pilvo

Negalima nuvertinti odos pokyčių, ypač vaikų, nes jie ne visada gali tiksliai pasakyti, kaip jaučiasi.

Raudonos dėmės ant vaiko pilvo yra ne tik dermatologinė problema, tai ir daugelio ligų simptomas. Dažniausiai jų atsiranda nuo alergijos ar infekcinių ligų. Mažos dėmės ilgainiui auga ir yra linkusios plėstis į didesnius židinius, o kartais pasklinda net po visą pilvą.

Raudonos dėmelės ant kūdikio pilvuko, kurios atrodo kaip į kerpes panašūs sausi pažeidimai, yra būdingas atopinio dermatito simptomas.

Dėmelės ant vaiko pilvo taip pat gali būti ūmios dilgėlinės simptomas. Tada dėmės tampa ryškiai raudonos spalvos, jos plačiai išplinta.

 

Alergija ant vaiko pilvo

Raudonas išbėrimas ant vaiko pilvo yra labai dažnas alergijos simptomas. Vaikų organizmas įvairiai reaguoja į maisto alergenus.

Dilgėlinė ant vaiko pilvo yra viena lengvesnių alergijos rūšių. Ji pasižymi raudonomis dėmėmis, gana stipriai niežtinčiomis. Mažylio organizmas alergeną traktuoja kaip galimą grėsmę, dėl to gamina antikūnus. Jų pagrindinė užduotis – kovoti su jautrinančia medžiaga, o tai visada sukelia alerginę reakciją.

Populiariausi produktai, sukeliantys alergiją ant vaiko pilvo, yra šie:

- karvės pieno baltymai, labiausiai jautrinantys vaikus pirmaisiais jų gyvenimo mėnesiais. Bėgant laikui, alergijos simptomų dėl šios priežasties mažėja ir dažnai galop išnyksta;

- glitimas (grūdų baltymai), sukeliantis atopinį odos uždegimą, taip pat ant pilvo;

- vištos kiaušinių baltymai, sukeliantys dilgėlinę ant kūno;

- pomidorai;

- salierai;

- riešutai, kurie sukelia ne tik kontaktinę dilgėlinę, bet ir viršutinių kvėpavimo takų paburkimą.

Niežtintis bėrimas ant vaiko pilvo dažnai yra reakcija į naudojamą kosmetiką ar skalbimo miltelius. Labiausiai jautrinantys produktai yra kvapiosios medžiagos, esančios kosmetikoje, konservantai, plovikliai arba augalinės kilmės veiksniai.

Šiuo metu dauguma šių medžiagų jau nebenaudojamos kūdikių priežiūros priemonėms gaminti, tačiau, atsiradus alerginei reakcijai, reikėtų šių priemonių atsisakyti ir ieškoti skirtų jautrios kūdikio odos priežiūrai.

Odos priežiūra yra individualus dalykas ir priklauso nuo jautrumo alergijai kiekvienu konkrečiu atveju.

 

LITERATŪRA

  1. Narbutt J. Choroby alergiczne skóry w praktyce lekarza rodzinnego. Edra Urban & Partner, ISBN 978-83-66548-55-8.