Dilgėlinė - liga, kuri aplanko kas penktą žmogų. Kas yra dilgėlinė ir kaip ją gydyti?

2021 m. spalio 26 d., antradienis

Jei kada teko prisiliesti prie dilgėlės, tikrai žinote, kad tai nėra pats maloniausias jausmas – po kontakto su augalu atsiranda odos paburkimai, oda parausta, dega ir niežti. O įsivaizduokite kaip jaučiasi žmogus, kuriam šie visi nemalonūs simptomai pasireiškia net nebuvus arti dilgėlių? Taip jaučiasi žmonės, sergantys dilgėline alergija - liga, kuri remiantis 2012 m. Pasaulio alergijos organizacijos (angl. World Allergy Organisation (WAO)) atliktų tyrimų duomenimis, vienu ar kitu gyvenimo laikotarpiu paveikia apie 20 % žmonių.

Tai viena dažniausių odos ligų, galinti pasireikšti dėl pačių įvairiausių veiksnių. „Gintarinė vaistinė“ specialistai pataria kaip atpažinti dilgėlinę alergiją, kokie jos simptomai ir kaip ją gydyti.


Norite pasitarti su dermatologu? Užsakyti

Kas yra dilgėlinė?

Pasak gydytojų alergologų, dilgėlinė (lot. urticaria) – tai odos liga, kurios metu vystosi įvairaus dydžio bei formos niežtintis bėrimas pūslėmis ir/arba angioedema. Niežulys gali būti ir lengvas, ir itin skausmingas. Bėrimai dažnu atveju būna trumpalaikiai ir išnyksta per 1-24 val. Pūslės gali būti ir kelių mm, ir delno dydžio, pavienės ar daugybinės, susiliejančios. Dilgėlinė gali būti ūmi, kai simptomai išnyksta per kelias minutes ar valandas bei lėtinė, kai simptomai išlieka kelias savaites, mėnesius ar net metus.

Angioedema – tai staigus gilesnių odos sluoksnių, poodžio, gleivinių paburkimas, dažnai skausmingas, praeinantis per 72 val. Įvairių atliktų tyrimų duomenimis, nuo 40 iki 85 % pacientų dilgėlinę alergiją lydi angioedemos.

Dilgėlinės alergijos priežastys

Dilgėlinė gali pasireikšti labai ūmiai ir netikėtai net ir visiškai sveikam žmogui, todėl iš anksto nuspėti kas gali sukelti ligą, galimybės nėra. Dilgėlinės alergijos priežastys gali būti pačios įvairiausios, nes dilgėlinė gali pasireikšti dėl:

  • kai kurių maisto produktų (padidintos rizikos produktai - žemės riešutai, braškės, kiaušiniai, jūrų gėrybės ir pan.);
  • kai kurių vaistų (antibiotikai, ypač penicilino grupės, aspirinas, ibuprofenas);
  • vabzdžių įgėlimų;
  • fizikinių veiksnių (šalčio, karščio, saulės poveikio);
  • latekso gaminių;
  • kraujo perpylimo procedūros;
  • bakterinių infekcijų, tarp jų – šlapimo takų, gerklės;
  • virusinių infekcijų, tarp jų – įprastas peršalimas, hepatitas;
  • kontakto su naminiais gyvūnais;
  • įkvėpus žiedadulkių;
  • kontakto su kai kuriais augalais;
  • organizme vykstančių hormoninių pokyčių.

Kas serga dilgėline?

Pasak ekspertų, dilgėline dažniau serga moterys. Žinoma tai, kad lėtine dilgėline dažniausiai serga suaugusieji ir tik 3-5 % vaikų, kuriems liga pasireiškia po persirgtų infekcijų, tam tikro maisto ir pan. Vaikišką dilgėlinę galima išaugti, nes laikui bėgant vaikų jautrumas maistui ir kitiems alergenams sumažėja.

dilgėlinė pasireiškia ir nuo tam tikro maisto

Kaip gydyti dilgėlinę?

Paprastai dilgėlinei malšinti dažnai rekomenduojami antihistamininiai vaistai, kurie blokuoja histamino išsiskyrimą odoje, histaminas ir sukelia alergines reakcijas. Šių vaistų galima įsigyti bet kurioje „Gintarinėje vaistinėje“ be recepto. Dilgėlinės simptomams palengvinti gydytojas alergologas gali rekomenduoti ir dviejų ar trijų antihistamininių vaistų derinį kartu su šaldančiais kompresais ar kitomis priemonėmis, kurios slopina niežulį.

Skaitykite “Staigios alerginės reakcijos: ar egzistuoja tabletė, padedanti akimirksniu?”

Dilgėlinę ligą galima sėkmingai suvaldyti sureguliavus mitybą, vengiant alergijas sukeliančių veiksnių. Dilgėlinės niežulys gali būti lengvas, tačiau kasymasis, alkoholinio vartojimas, sportas bei emocinis stresas niežėjimą gali sustiprinti. Taip pat svarbu nelaukti kol liga praeis savaime, pastebėjus požymius, būtina kreiptis į medikus.
Simptomams palengvinti ir sudirgusiai odai nuraminti „Gintarinės vaistinės“ el. parduotuvėje visada rasite platų nereceptinių priemonių probleminei odai pasirinkimą. Prieš renkantis medikamentus internetu, rekomenduojame susipažinti su veikliąja vaisto medžiaga ar pasitarti su gydytoju ar vaistininku.