20 pagrindinių intymios higienos taisyklių

2024 m. birželio 28 d., penktadienis

Intymios zonos higienos palaikymas yra toks pat svarbus kaip ir likusio kūno švara. Tačiau intymios zonos higiena turi tam tikrų ypatybių ir skiriasi nuo kūno priežiūros, be to, intymi higiena yra itin svarbi daugelio ligų profilaktikoje. Tačiau, deja, mažai žmonių yra mokomi tinkamos higienos. Šeimose apie tai kalbėti dažniausiai nėra įprasta arba būna nepatogu, todėl ką ir kaip reikia daryti neretai tenka sužinoti apsilankius pas ginekologą ar internete. Taigi, apžvelkime pagrindines intymios higienos taisykles, kad būtų aišku kartą ir visiems laikams.

Intymios higienos svarba moterims

Tinkama intymi higiena svarbi dėl kelių priežasčių:

Užkerta kelią infekcijoms. Genitalijų sritis yra jautri vieta, kuri gali būti linkusi į įvairias infekcijas, tokias kaip grybelinės infekcijos, šlapimo takų infekcijos ir kt. Taigi, būtent tinkama higiena gali padėti sumažinti šių infekcijų riziką, nes apsaugo nuo kenksmingų mikroorganizmų.

Padeda palaikyti pH balansą. Makštyje yra natūralus pH balansas, kuris padeda kontroliuoti kenksmingas bakterijas. O šiurkštaus muilo ar prausiklio naudojimas arba per dažnas plovimas gali sutrikdyti šią pusiausvyrą ir sukelti sudirginimą bei infekcijas. Tad labai svarbi tinkama higiena, kuri padeda palaikyti natūralų pH lygį.

Tinkama higiena padeda kontroliuoti kvapą, nes neleidžia kauptis prakaitui, bakterijoms ir kitiems kūno skysčiams, dėl kurių gali atsirasti nemalonus kvapas. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad tam tikras natūralaus kvapo lygis yra normalus, o per didelis kvapiųjų produktų naudojimas jam užmaskuoti gali sukelti dirginimą.

Suteikia patogumo jausmą ir pasitikėjimo savimi. Švaros ir lengvumo pojūtis skatina fizinį komfortą ir leidžia jaustis ramiau. Tinkama intymi higiena gali sustiprinti pasitikėjimą savimi ir leisti moterims jaustis patogiai savo kūne.

Tinkama higiena menstruacijų metu ypač svarbi, siekiant išvengti infekcijų ir diskomforto. Šiuo laikotarpiu labai svarbu reguliariai keisti menstruacines priemones, tokias kaip paketai ar tamponai, ir reguliariai valyti genitalijas.

20 intymios higienos taisyklių

 1. Išoriniams lytiniams organams prausti naudokite tik švelnius intymios higienos prausiklius be kvapiklių, kadangi jie gali sudirginti odą.
 2. Menstruacijų metu dažnai keiskite paketus, tamponus ar menstruacines taureles, kad išvengtumėte infekcijų bei nemalonių pojūčių.
 3. Venkite aptemptų drabužių. Ilgą laiką dėvėdami aptemptus drabužius, sudarote puikias sąlygas susilaikyti drėgmei ir šilumai, taip sukurdami palankią aplinką bakterijoms daugintis. Tad rinkitės laisvesnius drabužius, ypač sportuodami.
 4. Nusiprausti reikia bent 1, geriausiai 2 kartus per dieną. O menstruacijų metu higienos procedūras atlikti patartina dar dažniau. Geriausia apsiprausti po kiekvienos kelionės į tualetą. Nuplauti reikia tik išorinius lytinius organus. Makšties vidaus plauti nereikia, nes natūralių išskyrų dėka ji išsivalo pati, palaikydama teisingą pH balansą.
 5. Naudokite produktus, specialiai sukurtus intymios zonos priežiūrai. Dušo gelis ar kvapnūs muilai gali sutrikdyti pH pusiausvyrą, sukelti diskomfortą ar išsausinti odą, taip pat sukurti palankias sąlygas daugintis bakterijoms. Be to, kuo mažiau skirtingų komponentų higienos priemonių sudėtyje, tuo geriau, kadangi kai kurie iš jų gali sukelti alergiją ar sudirgimą.
 6. Praustis reikia iš priekio į galą, tai reiškia, kad vandens srovė turi judėti nuo makšties iki išangės.
 7. Būtinai nuprauskite lytinius organus prieš ir po intymumo. Higiena svarbi ir jūsų, ir jūsų partnerio gerovei.
 8. Po kiekvieno prausimosi būtinai apsivilkite švarius apatinius.
 9. Atliekant higienos procedūras, naudokite rankas. Prausimuisi nenaudokite šluostės ar kempinės, nes jos gali sudirginti ir sužaloti gležną intymios zonos odą.
 10. Menstruacijų metu rekomenduojama susilaikyti nuo maudynių baseine ar “atvirame” vandenyje (jūroje, ežere ir pan.) arba maudynių vonioje. Geriausias variantas būtų dušas.
 11. Prieš keičiantis tamponą būtinai nusiplaukite rankas. 
 12. Rekomenduojama naudoti natūralius paketus (minkšto paviršiaus) arba daugkartinę menstruacinę taurelę. Paketus keiskite kas 3 - 4 valandas, priklausomai nuo išskyrų kiekio.
 13. Turėkite atskirą asmeninį rankšluostį intymios higienos procedūroms. Nešluostykite su juo rankų, veido ir pan. Jis turi būti minkštas ir gerai sugerti drėgmę. Nepamirškite rankšluosčio pakeisti nauju kas 2-3 dienas.
 14. Dėvėkite kokybiškus apatinius, geriausia medvilninius arba šilkinius. Iš sintetinių medžiagų pagamintos kelnaitės yra labai dažna uždegimų priežastis. Be to, rinkitės savo dydžio apatinius: kelnaitės neturi įsirėžti į odą ar trintis. Venkite kelnaičių su juostele - jie neleidžia intymioms vietoms normaliai „kvėpuoti“, o tai gali sukelti uždegimą ir niežulį.
 15. Stenkitės bent 15 - 20 minučių per dieną praleisti be apatinių, o geriausia jei miegosite be jų.
 16. Naudodami tualetinį popierių, ar drėgnas servetėles intymiai higienai - valykite iš priekio į galą (nuo makšties iki išangės) ir jokiu būdu ne atvirkščiai. Tai būtina, kad išvengti bakterijų plitimo iš išangės į makštį.
 17. Menstruacijų metu verčiau rinkitės paketus, o ne tamponus. Tamponus galima naudoti, pavyzdžiui, jei einate paplaukioti į baseiną, jūrą ar ežerą, bet negalima dėvėti tampono ilgiau kaip 6 valandas. Be to, niekada neikite miegoti su tamponu.
 18. Žinoma, ginekologai nerekomenduoja kasdien naudoti higieninių įklotų, nes jie sukuria idealią aplinką bakterijoms daugintis. Tačiau jie puikiai tinka pirmosiomis bei paskutinėmis menstruacijų dienomis, kai išskyros yra negausios. Tačiau jei yra būtinybė juos naudoti kasdien -  keiskite juos kas 3-4 valandas.
 19. Jei jūsų laukia ilga kelionė ir neturėsite galimybės nusiprausti, pasiimkite su savimi specialias servetėles intymiai higienai. Genitalijų valymui nenaudokite įprastų servetėlių: jų pH yra netinkamas, be to, jose gali būti alkoholio.
 20. Jei pasireiškė makšties sausumas, pajutote diskomfortą ir niežulį, nemalonų kvapą ar pastebėjote neįprastos spalvos, gelsvas ar žalsvas, išskyras - kreipkitės į savo ginekologą.

Intymios higienos priemonių pasirinkimas

Norint išlaikyti lytinių organų sveikatą ir komfortą, labai svarbu pasirinkti tinkamas intymios higienos priemones. Štai keletas patarimų, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį renkantis intymios higienos priemones moterims:

- Švelnūs, tinkamo pH prausikliai: ieškokite švelnių, tinkamo pH prausiklių, specialiai sukurtų intymios zonos higienai palaikyti. Pastarieji skirti palaikyti natūralią lytinių organų srities pH pusiausvyrą ir mažiau dirgina jautrią odą. Nenaudokite įprasto kūno muilo ar dušo gelio, nes jie gali sutrikdyti jūsų pH pusiausvyrą.
- Rinkitės produktus be kvapiųjų medžiagų: įvairūs kvapai gali sukelti dirginimą ir alergines reakcijas jautrioje lytinių organų srityje. Rinkitės bekvapius arba hipoalerginius produktus, kad sumažintumėte sudirginimo riziką.
- Venkite šiurkščių ingredientų: patikrinkite, ar ingredientų sąraše nėra stiprių cheminių medžiagų, sulfatų ir parabenų. Šie ingredientai gali pašalinti iš odos natūralų apsauginį sluoksnį ir sutrikdyti natūralią pusiausvyrą.
- Rinkitės minkštus medvilninius apatinius. Kvėpuojantys medvilniniai apatiniai leidžia orui cirkuliuoti ir neleidžia kauptis drėgmei. Venkite sintetinių medžiagų, kurios gali sulaikyti drėgmę ir šilumą, kadangi jos padidina sudirginimo ir infekcijos riziką.
- Menstruacijų higienos priemonės: rinkdamiesi higienos priemones menstruacijoms (paketus, tamponus, menstruacines taureles), atsižvelkite į savo išskyrų gausumą, komfortą ir bet kokį galimą jautrumą. Pasirinkite produktus, atitinkančius jūsų poreikius, ir reguliariai keiskite, kad išvengtumėte nutekėjimo ir infekcijos.
- Jei jums reikia drėgnų servetėlių lytinių organų sričiai valyti, rinkitės tokias, kurios yra specialiai sukurtos intymiam naudojimui ir kuriose nėra stiprių cheminių medžiagų. Tačiau servetėlės neturėtų pakeisti įprasto plovimo vandeniu ir švelniu prausikliu. Tai gali būti kaip pagalbinė priemonė kelionėje higienai palaikyti.
- Intymiai higienai rinkitės ekologiškus ir natūralius variantus, kad sumažinti sintetinių ingredientų galimą neigiamą poveikį. Būtinai perskaitykite produktų sudėtį ir rinkitės tik žinomus prekių ženklus.

Tačiau atminkite, kad kiekvieno kūnas yra unikalus, todėl tai, kas tinka vienam, gali netikti kitam. Gali prireikti nemažai bandymų, kol rasite produktus, tinkančius jūsų kūnui ir atitinkančius specifinius poreikius. Jei jaučiate diskomfortą, dirginimą ar neįprastus simptomus, nustokite naudoti produktą ir pasikonsultuokite su gydytoju, kuris suteiks jums priežiūros rekomendacijas pagal jūsų individualius poreikius.

Šaltiniai:

Chen Y, Bruning E, Rubino J, Eder SE. Role of female intimate hygiene in vulvovaginal health: Global hygiene practices and product usage. Womens Health (Lond). 2017 Dec;13(3):58-67.

Holdcroft AM, Ireland DJ, Payne MS. The Vaginal Microbiome in Health and Disease-What Role Do Common Intimate Hygiene Practices Play? Microorganisms. 2023 Jan 23;11(2):298.

Siūlomi produktai

BELLA
2,19€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Babe
14,99€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Gentle day
34,99€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Gentle day
34,99€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Bema
18,99€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Abena
3,51€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Cumlaude
15,95€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()