Close
Paieškos rezultatai
Prekiių filtrai

Karpos – neestetiškas apie imuniteto problemas signalizuojantis negalavimas

Nors karpos estetiškai nepatrauklus, tačiau dažniausiai nepavojingas negalavimas, vis tik nereikėtų į jų atsiradimą numoti ranka – dažnai jos signalizuoja apie suprastėjusią organizmo imuninę sistemą, o vyresnio amžiaus žmonėms derėtų jas parodyti gydytojui dėl vėžio prevencijos.


Kodėl atsiranda karpos?


Visas karpų rūšis sukelia žmogaus papiloma virusai, jie išprovokuoja nenormalų ląstelių augimą. Papilomos virusas gali sukelti skirtingų rūšių karpas: paprastąsias karpas – ant plaštakų, padų karpas, plokščiąsias karpas ir gerklės karpas.

Paprastai karpomis užsikrečiama nuo kito žmogaus per mažas žaizdeles, tad su jomis dažniau susiduria aktyvesni vaikai ir paaugliai. Taip pat pastebėta, jog jos labiau būdingos tų profesijų žmonėms, kurie darbo metu dažniau patiria smulkių sužalojimų. Pavyzdžiui, mėsininkai karpų turi 34 proc. dažniau nei biuro darbuotojai. Be to, karpos linkusios daugintis, todėl jau turint vieną reikia atkreipti dėmesį į tai, kad ji gali paplisti visame organizme.


Organizmo negalavimų požymis


Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcijai prasiskverbus pro odą atsiranda žiedinio kopūsto formos išaugų ant pirštų, kelių, skausmingų į nuospaudas panašių mazgelių ant padų (padų karpos), gimdos kaklelio vėžio riziką didinančių mėsingų ataugų ant lytinių organų.

Dažniausiai karpos vystosi lėtai, be aiškios tvarkos, prieš atsirandant karpai dažniausiai nebūna jokių simptomų, nors kartais gali atsirasti niežulys, tempimo, spaudimo jausmas, skausmas.

„Karpos gali išnykti netgi savaime. Nustatyta, jog savaime išnyksta net 65 proc. karpų. Tačiau atsiradusios karpos signalizuoja, kad jūsų imuninė sistema yra nusilpusi, gal patiriate daug streso, – juk ne veltui sakoma – visos ligos nuo nervų, tad vertėtų pagalvoti kaip ją sustiprinti ir pasitarti su specialistais“, – sako vaistininkė A. Budreckienė.


Karpų rūšys


Egzistuoja 5 pagrindinės karpų rūšys, kurios yra skirstomos pagal atsiradimo vietą ant kūno ir formą. Šios rūšys yra: paprastosios karpos, padų karpos, plokščios karpos, genitalijų karpos ir siūlinės karpos.

  • Paprastos karpos dažniausiai atsiranda plaštakų, padų odoje arba ant veido. Jos būna apvalios ir dažnai skausmingos.
  • Padų karpos pasireiškia žmonėms visose amžiaus grupėse, ši rūšis dažnai painiojama su nuospaudomis. Dėl nuolatinio spaudimo karpos ant pėdų labai standžios, plokščios, suragėjusiu paviršiumi, kuriame dažnai matyti juodų taškelių. Padų karpos gali atsirasti dėl nepatogios, nelaidžios orui avalynės, ant kulnų bei pėdų priekyje. Šios karpos dažnai labai skausmingos ir trukdo vaikščioti.
  • Genitalinės karpos – smeigtuko galvutės dydžio išaugos. Karpos ant varpos ir makšties atsiranda ant išorinių lyties organų, jų gleivinėje, apie išangę, tarpvietėje, sėdmenų odoje. Apsikrečiama lytinių santykių metu.
  • Plokščios karpos atsiranda rankose, veide. Šios plokščiosios karpos yra labai smulkūs, apvalūs (iki 3 mm.) ir su lygiu paviršiumi mazgeliai. Auga kaktos, rankų nugariniuose paviršiuose, kojų odoje.
  • Siūlinės karpos dažniausiai išauga ant kaklo, pažastyse, akies voko odoje, po krūtimis. Jos būna plonos, kelių milimetrų ilgio su aiškiomis ribomis. Jos gali būti pavienės arba labai gausios.


Kaip šalinti karpas?


Vis tik karpos kelia estetinį diskomfortą, o organizmas su kai kuriomis, ypač su išvešėjusiomis, gali pats nesusitvarkyti, atsiranda karpų išsisėjimo pavojus, tad kartais tenka griebtis ir medicininių karpų šalinimo priemonių.

Gydytojai paprastai karpas šalina nušaldydami jas šaltu azotu, tačiau itin sunkiais atvejais gali tekti imtis gydymo receptiniais medikamentais.

Vaistininkė perspėja, jokiu būdu nebandyti karpų naikinti patiems, pavyzdžiui su žirklėmis. „Bet kokia intervencija į odos susirgimus, gali sukelti rimtų bėdų sveikatai, ne tik skausmą, bet ir infekciją“, - perspėjo „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.


Karpos gydymas namuose


Nedidelių karpų gydymą gali paspartinti ir liaudiškos priemonės (vienu metu naudoti tik vieną preparatą):

  • Trinkite česnaku. Tiesiog perpjaukite luptą česnako skiltelę perpus ir patrinkite karpą nupjautąja puse. Česnakas turi virusus naikinančių savybių ir esant nesudėtingam atvejui gali padėti. Procedūrą kartokite kasdien septynias dienas, jei nepadėjo – kreipkitės į gydytoją ar vaistininką.
  • Taip pat gali padėti smulkiažiedė tūbė, pasižyminti prieš virusinėmis savybėmis. Pusvalandžiui užmerkite tris arbatinius šaukštelius džiovintų žolelių 300 ml šalto vandens, paskui lėtai jį užvirinkite ir perkoškite. Nuovire sumirkytą skudurėlį dėkite ant karpų du kartus per dieną.
  • Įberkite penkis gramus džiovintų vaistinės medetkos žiedų į vieną litrą verdančio vandens ir pavirkite penkias minutes, kad pritrauktų. Sumirkykite šiame skystyje skudurėlį ir dėkite ant karpų tris kartus per dieną.
  • Sumaišykite tris – keturis lašus Ceilono cinamono eterinio aliejaus su dešimčia mililitrų bazinio aliejaus ir tepkite mišiniu karpas du kartus per dieną.

Taip pat išbandykite mūsų internetinėje parduotuvėje siūlomas priemones nuo karpų. Paspaudę ant nuorodos rasite karpoms naikinti skirtų skysčių, pieštukinių ir šaldomųjų priemonių bei žolinių preparatų.


Kada būtina kreiptis į gydytoją?

„Jei karpų atsirado ant lytinių organų jokiais būdais negydykite patys, o apsilankykite pas ginekologą, nes šias karpas sukeliantis virusas siejamas su gimdos kaklelio vėžiu. Gydytojui dermatologui pasirodyti taip pat būtina ir dėl odos vėžio profilaktikos visais atvejais, kai jums daugiau nei 45 metai ir staiga ant kūno atsirado karpa“, – patarė A. Budreckienė.


Jei karpų naikinimo metodai namuose ir kitos priemonės buvo neveiksmingos, kreipkitės pagalbos į vaistininką arba gydytoją.