Purškiamas jūros vanduo: kaip jis gydo slogą ir užsikimšusią nosį?

2023 m. rugpjūčio 21 d., pirmadienis


Purškiamas jūros vanduo – hipertoninis ar izotoninis? Kuo jie skiriasi ir kada naudoti tokio tipo preparatus? Ar jie turi šalutinį poveikį? Ar jie saugūs vaikams? Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus rasite šiame straipsnyje.


Kas yra į nosį purškiamas jūros vanduo?

Į nosį purškiamas jūros vanduo yra gydomasis tirpalas, naudojamas gydant viršutinių kvėpavimo takų ligas, susijusias su virusinėmis ir bakterinėmis infekcijomis, taip pat kilusias dėl alerginių reakcijų ir aplinkos dirgiklių.

Preparatas, kurio pagrindinė sudedamoji dalis yra natrio chloridas, skatina natūralius nosies gleivinės gynybinius mechanizmus, t. y.:

- gleivių gamybą;

- antikūnų gamybą;

- ciliarinį aktyvumą;

Svarbu žinoti, kad sąvoka „jūros vanduo“ apima skirtingos chloridų koncentracijos izotonines arba hipertonines, taip pat nevienalytės sudėties, t. y. skirtingų naudojamų priedų, medžiagas. Taigi, įvertinkite, ką rinktis, kada ir kaip naudoti jūros vandenį. Sužinokite, ar priemonė saugi mažiems vaikams.

 

Jūros vanduo – nuo slogos ir užsikimšusios nosies

Jūros vanduo dažniausiai vartojamas sergant sloga, t. y. esant klasikiniams rinito arba ūminio sinusito simptomams, kuriuos dažniausiai (daugiau kaip 90 proc. atvejų) sukelia virusai, rečiau – bakterijos.

Šio tipo preparato vartojimas rekomenduojamas ne tik tipinių, dažnų ir trumpalaikių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, bet ir lėtinio pobūdžio ligoms ir būklėms gydyti:

- alerginiam rinitui;

- lėtiniam sinusitui;

- būklei po nosies pertvaros operacijos arba polipų šalinimo;

- dirginimui dėl nuolatinio dulkių, cheminių medžiagų ir kitų dirgiklių poveikio.

Jūros vanduo atlaisvina viršutinius kvėpavimo takus, sumažina gleivinės paburkimą ir uždegimą, pagerina mukociliarinę pernašą, todėl greičiau pasišalina išskyros ir jose esantys patogenai.

 

Kokia jūros vandens purškalo sudėtis?

Jūros vandens purškalo sudėtyje yra natrio chlorido, daug mineralų ir mikroelementų: magnio, kalio, kalcio, vario, fosforo, cinko, sieros, geležies, seleno, mangano, silicio, fluoro, jodo, bromo, ličio ir kt. Net jei jis iš tikrųjų nėra išgaunamas iš jūros gelmių, jis pasižymi identiška sudėtimi ir savybėmis.

Kai kurių preparatų sudėtyje taip pat yra išgryninto, t. y. distiliuoto, vandens, kuriame nėra sunkiųjų metalų, bakterijų ir kitų kenksmingų medžiagų bei mikroorganizmų. Jo terapinė vertė yra nereikšminga, tačiau jo dedama siekiant reguliuoti koncentraciją.

Taip pat yra priemonių, kurių sudėtis šiek tiek pakeista, pavyzdžiui, papildyta tam tikrų elementų jonais:

- natrio;

- kalio;

- vario;

- mangano.

Dar kiti priedai yra hialurono rūgštis, dekspantenolis arba įvairių rūšių eteriniai aliejai. Vaistinėse taip pat yra preparatų, kurių sudėtyje yra didesnis kiekis konservantų. Jie prailgina medicinos preparato tinkamumo naudoti laiką.


Izotoninis ar hipertoninis jūros vanduo?

Besirenkantys tinkamą produktą pacientai privalo nuspręsti, ar jiems labiau reikia izotoninio, ar hipertoninio tirpalo. Skirtumas yra susijęs su natrio chlorido koncentracija.

- Izotoninis jūros vandens purškalas naudojamas išsausėjusios nosies gleivinei skalauti ir drėkinti bei palaiko apsivalymo nuo ligų sukėlėjų procesą. Šio tipo tirpal osmosinis slėgis panašus į esantį žmogaus kūno ląstelėse.

- Hipertoninis jūros vanduo turi didesnį slėgį, inicijuojantį osmozės procesą (skysčio skverbimąsi per paburkusią gleivinę). Jis palengvina ir pagreitina nosies ertmės atkimšimą. Preparatas skirtas vartoti esant sunkesnėms būklėms, kurių simptomai trukdo kvėpavimo funkcijai.

 

Purškiamas jūros vanduo vaikams

Jūros vanduo yra toks natūralus ir švelnus medicininis produktas, kad jį galima naudoti net kūdikiams, kartais net nuo pirmojo mėnesio. Prieš naudojant produktą, reikėtų atidžiai patikrinti mažiausią leistiną amžių; daugumos preparatų amžiaus riba nustatoma maždaug nuo 3 mėnesių.

Vaikų nosies skalavimo priemonės savo sudėtimi nelabai skiriasi nuo suaugusiems skirtų nosies purškalų, tačiau rekomenduojame ieškoti produktų su užrašu „vaikams“ (angl. junior), „kūdikiams“ (angl. baby) ar pan. Be kita ko, tokių preparatų aplikatorių forma bus pritaikyta mažiems vaikams. Vaikams skirti purškalai dažniausiai yra izotoniniai.

 

Kaip naudoti jūros vandens nosies purškalus?

Dalis preparatų purškia smulkią miglą tiksliai pamatuotu kiekiu, kiti veikia kaip paprastas purškalas. Pastaba: kartais naudojant purškalą reikia kelis kartus paspausti mygtuką, kol iš vidaus ištrykšta pirmoji vandens dozė. Įprastai į kiekvieną šnervę įpurškiama po vieną ar dvi dozes 3–5 kartus per dieną.

Prireikus jį galima naudoti ir dažniau. Perdozavimo pavojaus praktiškai nėra, o rimtesni šalutiniai purškiamo jūros vandens, kaip iš esmės natūralaus produkto, poveikiai nėra žinomi ar aprašyti. Reikėtų nepamiršti, kad izotoninius tirpalus galima naudoti kasdien, net ir kosmetiniais tikslais, o hipertoniniai tirpalai skirti naudoti esant sunkesnėms medicininėms būklėms.

 

ŠALTINIS:

Monika Zielińska-Pisklak, Druskos ir jūros vandens tirpalų naudojimo veiksmingumas gydant viršutinių kvėpavimo takų gleivinės uždegimą, Lenkijos vaistai, leid. 25 Nr. 05'15 (288)