Galvos skausmas: ką papasakoti vaistininkui, kad jis išrinktų tinkamiausią vaistą?

2020 m. lapkričio 16 d., pirmadienis

Į vaistinę, o ne pas gydytoją skubame užklupus galvos skausmui. Vaistais žmonės siekia numalšinti skausmą ir nemalonius pojūčius, tačiau nesirūpina skausmo priežastimi. Tam, kad išsirinktumėte tinkamiausią preparatą, turite tinkamai konsultuotis su vaistininku ir stengtis atpažinti galvos skausmo priežastį.

Vaistą rinkitės pagal skausmo tipą ir priežastis

„Pats žmogus ir specialistas turi nustatyti, kokia yra skausmo priežastis. Į vaistinę užsukęs klientas žino, kas galimai sukėlė skausmą, ką jis veikė. Dažniausiai galvos skausmas kyla dėl nepakankamo miego, nuovargio ir streso. Vis dėlto skausmas gali byloti apie rimtą ligą, todėl ypač svarbu atrasti jo tikrąjį šaltinį“, – kalba „Gintarinės vaistinės“ vaistininkas Tadas Labanauskas.

Galvos skausmas gali būti dviejų tipų: pirminis ir antrinis. Pirminis skausmas kyla dėl netinkamos gyvensenos: alkoholio vartojimo, rūkymo, nevisavertės ir nereguliarios mitybos, persivalgymo ir kt. Tuo tarpu antrinis skausmas yra gali būti ligos simptomas. Sergant smegenų ir galvos kraujagyslių ligomis, turint infekcijų, sergant gripu ar peršalimu, skundžiantis aukštu arba žemu kraujospūdžiu – galvos skausmas gali būti vienas iš šių ligų požymių.

Galvos skausmas gali perspėti apie rimtesnes ligas

Svarbu sustoti ir bandyti suprasti, ką jūsų organizmas nori pasakyti kai suskausta galvą. „Išgėrę tabletę ir numalšinę skausmą, žmonės nebando suprasti, kad galbūt reikia atkreipti dėmesį į tai, kad apleidome savo kūną. Mūsų organizmas neatlaiko krūvio, nuovargio ir įtampos ir to ženklas yra galvos skausmas. Norint susigrąžinti geresnę organizmo būklę, rekomenduočiau atlikti mankštą arba tempimo pratimus bent tris kartus per savaitę. Raskite tam laiko ir kūnas jums padėkos, nes fizinis aktyvumas, geresnė kraujotaka, tvirtesni raumenys bei tampresni jungiamieji audiniai tikrai padės sumažinti pasikartojančių skausmų tikimybę bei pagerins nuotaiką“, – teigia T. Labanauskas.

Savo sveikata susirūpinti privers stipresnis ir rimtesnis antrinis galvos skausmas, kuris gali slėpti rimtas problemas ar ligas.

„Jei maudžia galvą, nėra apetito, skauda gerklę – labai didelė tikimybė, kad tai gripas arba peršalimas. Dar tą patį vakarą išgerkite antihistamininių vaistų nuo peršalimo – taip sustabdysite ligos įsibėgėjimą“, – pataria vaistininkas.

„Gintarinės vaistinės“ asortimente rasite įvairių nereceptinių vaistų nuo galvos skausmo, kurie padės sumažinti pirminį skausmą.

Būtina kreiptis į gydytoją, jei jau kurį laiką sergate sloga ir beveik pasveikus, jums pradeda skaudėti kaktą ar skruostikaulius – tai signalizuoja sinusitą. Taip pat apsilankykite pas medikus, jei kamuoja kraujospūdžio problemos.

„Verta sunerimti, jei jaučiate skausmą pakaušyje, kankina pulsuojantis galvos skausmas – pasimatuokite kraujospūdį. Negalvokite, kai tai nėra rimta, ypač jei niekada nesate to darę“, – tikina T. Labanauskas.

Nedelsiant kreipkitės į mediką, jei jus vargina ūmus, netikėtas ir pasikartojantis galvos skausmas. Skausmas gali būti rimtos ligos simptomas, net jei jis ir nestiprus, tačiau kartojasi, stiprėja ir vargina nuolatos. Tokiu atveju kuo skubiau ieškokite skausmo priežasties.

„Perkaitimas saulėje gali būti įsiskaudusios galvos priežastis. Jums smegenų sutrenkimas, jei susitrenkus pradeda skaudėti galvą ne tik sutrenkimo vietoje, pasireiškia pykinimas bei silpnumas. Erkių platinamos ligos yra aktuali problema mėgstantiems leisti laiką gamtoje. Jei patenkate į šią žmonių kategoriją reikia žinoti, kad vienas pirmųjų šių ligų simptomų gali būti galvos skausmas. Brangi kiekviena minutė, jei patiriate staigų ir netikėtą galvos skausmą, kūnas tirpsta, mirguliuoja akyse ir sutrinka kalba, tai – insulto požymiai“, – sako T. Labanauskas.

Vaistininkas padės įvertinti situaciją

Vaistininkas pasakoja, kad neretai susiduria su klientais, kurie pasidomėjus jų skausmu, atkerta, kad viskas išbandyta ir padėti gali tik tam tikri receptiniai vaistai. Šioje situacijoje vaistininkas dvejoja ar žmogus išties išbandė visus nereceptinius vaistus galvos skausmo. O jei jam iš tiesų veikia tik itin stiprūs receptiniai vaistai, metas į ligoninės priimamąjį.

„Jei nenorite būti vaistų „išmėgintojai“, visada vaistininkui pasisakykite, pasitarkite vaistinėje. Specialistas, žinodamas skausmo dažnį, stiprumą, kokiu paros metu labiausiai skauda bei kitus simptomus, galės išrinkti geriausią vaistą nuo skausmo. Taip pat įvertinęs situaciją vaistininkas dar ir patars, ar verta kreiptis į gydymo įstaigą“, – komentuoja T. Labanauskas.

Jis sako, kad tinkamai paskyrus vaistą sumažėja ir vaistų padauginimo ir šalutinio poveikio rizika. Pacientai yra linkę gerti pirmą pasitaikiusią tabletę, o šiai nepadėjus griebiasi kitos. Taip elgiantis galima pakenkti savo sveikatai, o ne jai padėti.

„Vaisto dozė ir vaisto veiksmingumas – ne visada proporcingi. Išgėrus trigubą dozę nėra garantijos, kad simptomai visai praeis. Svarbu daryti kelių valandų pertraukas tarp dozių, taip išvengiat perdozavimo.“, – perspėja vaistininkas.

Rizikuojate patirti šalutinį vaistų nuo galvos skausmo poveikį, vartodami per daug vaistų arba per dažnai. Alergijos, skrandžio opaligė ir virškinamojo trakto problemos yra dažniausias šalutinis poveikis. Vaistininkas perspėja, kad žmogus alergiškas kuriam nors vaistui nuo skausmo, dažnai negalės naudoti ir visos vaistų grupės dėl kryžminės alergijos. Atsidursite užburtame rate ilgai vartodami vaistus, nes galvos skausmas gali vėliau atsirasti dėl pačių vaistų.

Jei skausmas nestiprus, vaistininkas rekomenduoja pailsėti ar pamiegoti. Bandykite sumažinti įtampą giliai pakvėpuojant ir atliekant atpalaiduojamąją mankštą, vaikščiojant gryname ore. Skausmo profilaktika padės išvengti galvos skausmo, o tai pasieksite tinkama mityba, fiziniu aktyvumu, poilsiu ir pertraukomis darbe.