Vaistininkų patarimai Velykiniam savaitgaliui

2018 m. balandžio 9 d., pirmadienis

Nepaisant specialistų rekomendacijos, daugeliui Velykos baigiasi persivalgymu, skrandžio skausmais ar net apsinuodijimu, tačiau vaistininkai tikina, kad sočios ir tuo pačiu sveikos Velykos – misija įmanoma. Ekspertai dalijasi patarimais, ką daryti, kad šventės praeitų be sveikatos sutrikimų.

                   

Kiekvienam žmogui – rekomenduojamas skirtingas virtų kiaušinių kiekis

 

Retas įsivaizduoja Velykas be išmargintų kiaušinių, tačiau svarbu žinoti, kad per didelis baltymų kiekis gali būti kenksmingas sveikatai. Visgi vaistininkai pavojų dėl per didelio kiaušinių vartojimo mato tik išskirtiniais atvejais.

 

,,Sveiki asmenys kasdien gali suvalgyti po 1-2 kiaušinus be jokios baimės perdozuoti baltymų. Neturint sveikatos sutrikimų, net ir viršijant 3 kiaušinių normą nieko blogo nenutiks. Vis dėlto, persivalgyti kiaušinių – greičiausias kelias į sutrikusį virškinimą švenčių metu“, – teigia „Gintarinės vaistinės“ vedėja–vaistininkė Rasa Proscevičienė.

 

Dideliu baltymų kiekiu paremta mityba apkrauna inkstus, tai itin kenksminga sergantiems inkstų ligomis, todėl specialistai ragina riboti valgomų kiaušinių kiekį turinčius sveikatos sutrikimų.

 

„Tiems, kurie serga cukriniu diabetu ar kurių kraujyje yra daug cholesterolio,  rekomenduojama neviršyti 2-3-ijų kiaušinių normos per savaitę. Tuo tarpu pagyvenusiems žmonėms, taip pat sergantiems ateroskleroze, kas antrą dieną rekomenduojama suvalgyti vieną kiaušinį. Kiaušinių visai derėtų atsisakyti sergant ūmiomis kepenų ligomis, ypač gelta, taip pat esant nesveikai tulžies pūslei“, – vardina vaistininkė.

 

Pasak vaistininkės, ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti į jauniausiųjų mitybą.

„Atsargiai maitinti kiaušiniais reikia kūdikius iki vienerių metų – jiems dažniau pasireiškia alergija. O vaikams iki  7-erių rekomenduojama suvalgyti ne daugiau kaip 2-3 kiaušinius per savaitę“, – sako R. Proscevičienė.

 

Ypatingas dėmesys – vaistų suderinamumo problemai

 

Švenčių metu žmonės neretai persivalgo, o tada malšindami skausmą griebiasi net ne vienos, o kelių rūšių vaistų. Tačiau specialistai atkreipia dėmesį: sumaišius kelių rūšių vaistus iškyla vaistų suderinamumo problema. Kiekvienais metais dėl netinkamo vaistų vartojimų užfiksuojama daugybė rimtų sveikatos sutrikimų.

„Kai kurie kartu vartojamų vaistų deriniai gali turėti įtakos jų veikimui – gali pasireikšti sustiprintas arba sumažintas poveikis, atsiranda galimybė perdozuoti. Netikslingas vaistų vartojimas gali sukelti tam tikrų medikamentų sankaupą kraujyje. Jei  šalinant virškinimo sutrikimo probemas piktnaudžiaujama vaistais, į pašalinį jų poveikį nereikėtų numoti ranka,“ – tikina R. Proscevičienė, pridurdama, kad kiekvienoje „Gintarinėje“ ir „Norfos“ vaistinėje klientai gali nemokamai patikrinti vaistų suderinamumą.

 

Alkoholio ir vaistų vartojimo tandemas: ypatingas pavojus

 

Švenčių metu stalas dažnai nukraunamas ne tik maistu, tačiau alkoholiniais gėrimais. Specialistai ypatingai atkreipia dėmesį, kad jeigu jau vartojamas alkoholis, tai labai svarbu laikytis vaistininkų ar gydytojų rekomendacijų, priešingai atveju –  galima pakenkti sveikatai.

 

„Pavojų dėl suderinamumo su alkoholiu kelia vaistai, raminantys nervų sistemą, mažinantys kraujospūdį, antibiotikai, antihistamininiai bei preparatai, skirti skarndžio, kasos, inkstų, kepenų, lytiniu keliu plintančioms ligoms gydyti. Alkoholiniai gėrimai išprovokuoja neigiamas reakcijas ir su nereceptiniais vaistais, jei vaistas neteisingai dozuojamas. Norint kiek įmanoma sumažinti alkoholio keliamą riziką, patartina vaistus vartoti ne anksčiau kaip po dviejų valandų nuo alkoholio vartojimo, o dar geriau visai jo atsisakyti. Be to, nebijokite konsultuotis su medikais ar vaistininkais, jie padės įvertinti konkretaus derinio riziką ir pasiūlys sprendimo būdus“ – teigia R. Proscevičienė.

 

„Gintarinės vaistinės“ patarimai, kad Šv. Velykos praeitų be sveikatos sutrikimų:

  1.       Stenkitės nepersivalgyti;
  2.       Atsiminkite, kad nevalgymo laikotarpis turėtų netrukti ilgiau kaip 5 valandas;
  3.       Svarbu valgyti lėtai ir ilgiau  kramtyti;
  4.       Valgykite mažiau riebaus maisto ir daugiau daržovių;
  5.       Vartokite kuo mažiau druskos;
  6.       Nepiktnaudžiaukite saldumynais;

Išeikite pasivaikščioti! Judėjimas greitina medžiagų apykaitą.