Astigmatizmas: ką reikia žinoti apie šį regėjimo sutrikimą?

2018 m. spalio 25 d., ketvirtadienis

Regėjimas yra vienas iš svarbiausių žmogaus pojūčių, kuriam sutrikus, pasikeičia mūsų gyvenimo kokybė. Susilpnėjusi rega gali signalizuoti ir apie regėjimo sutrikimą — astigmatizmą. Žodis astigmatizmas yra kilęs iš graikų kalbos žodžio „stigme“, reiškiančio tašką, o priešdėlis „а“ – taško nebuvimą. Šiam regėjimo sutrikimui toks pavadinimas suteiktas, nes išsivysčius astigmatizmui, šviesos spinduliai, įveikę akies optinę sistemą, susikerta ne viename bendrame taške, o keliuose iš jų. Astigmatizmas gali pasireikšti tiek jaunam, tiek senam žmogui. Pastebėta, jog 85% žmonių šis regėjimo sutrikimas yra labai nežymus, todėl jis praktiškai nepakeičia žmogaus regėjimo. Kitiems 15% dėl astigmatizmo tenka nešioti specialius akinius, kontaktinius lęšius ar net kreiptis dėl operacijos.

astigmatizmas 1

Kodėl pasireiškia astigmatizmas?

Astigmatizmas pasireiškia dėl ragenos netolygumo ir dėl skirtingais kampais praeinančių šviesos spindulių. Tinklainės viename taške jie nesusikerta, bet išsisklaido įvairiomis kryptimis. Dėl šių priežasčių tinklainėje susidaro neryškus vaizdas. Astigmatizmo atsiradimą lemia ir pakitusi ragenos forma, kuri pasidaro panaši į regbio kamuolį, jos paviršius tampa asimetriškas. Dėl gaubto paviršiaus atsiranda laužiamos šviesos spindulių gebos skirtumas ir žmogus pradeda skųstis blogu matymu. Žmonės, sergantys astigmatizmu, nevienodai gerai mato horizontalius ir vertikalius elementus, todėl įvairūs aplinkos objektai atrodo tarsi ištempti vertikaliai arba suploti palei horizontalią liniją bei neryškūs.

astigmatizmas 2

Astigmatizmas gali būti įgimtas arba įgytas. Dažniausiai šis regėjimo sutrikimas būna įgimtas arba paveldėtas. Šiuo atveju liga pasireiškia jau ankstyvoje vaikystėje. Astigmatizmas gali būti ir įgytas. Tai gali atsitikti dėl įvairių traumų, uždegimų, chirurginių operacijų. Šis sutrikimas gali pasireikšti ir trumparegiams, ir toliaregiams.

Astigmatizmo simptomai

  • Dažnai pasikartojantys galvos skausmai.

  • Ištemptas ir neryškus matomas vaizdas.

  • Galvos svaigimas.

  • Akies vokų uždegimas.

  • Prisimerkiama žiūrint į objektus, esančius tiek toli, tiek arti.

Jei astigmatizmas yra mažesnis nei 0,75 dioptrijos, regos pakitimai nėra labai dideli, tai dažnai vadinama fiziologiniu astigmatizmu. Jei astigmatizmo laipsnis yra didesnis, jaučiami didesni regėjimo sutrikimai.

Astigmatizmas vaikams

Kadangi šis regėjimo sutrikimas gali būti paveldėtas, vaikams jis taip pat pasireiškia. Itin svarbu dažnai atlikti akių patikrinimą, nes jauname amžiuje lengviau išspręsti regos problemas. Svarbu suprasti, jog vaikai ne visada patys gali pasakyti, kuo jie skundžiasi, todėl čia labai svarbus ir tėvų vaidmuo. Sunerimti verta, jei vaikas dažnai yra pasyvus, jam skauda galvą, jis vengia skaityti. Kartais tokie simptomai yra priskiriami tiesiog vaiko charakteriui, tačiau tai gali būti ir signalas apie regėjimo sutrikimą.

astigmatizmas 3

Kaip nustatomas astigmatizmas?

Jaučiant tam tikrus regėjimo sutrikimus, būtina kreiptis į gydytoją oftalmologą, kuris atliks akių patikrinimą. Kartais užtenka ir paprasto testo su spindulių figūromis, kad būtų pastebėtas astigmatizmas. Tam, jog nustatytų net ir mažiausią astigmatizmo laipsnį, gydytojai oftalmologai naudoja specialią aparatūrą, kuri parodo regos aštrumą bei ragenos kreivumą.

astigmatizmas 4

Astigmatizmo gydymas

Astigmatizmo gydymas pradedamas nuo tyrimų. Tik atlikus visus reikiamus tyrimus ir nustačius ligos požymius, galima pradėti gydymą. Pateikiamos trys astigmatizmo gydymo priemonės.

  • Akiniai. Astigmatizmo gydymui naudojami cilindriniai akiniai, kurie laužia spindulius viena kryptimi ir taip sudaro galimybę daiktus matyti aiškiai.

  • Toriniai dirbtiniai lęšiai. Tai dar vienas patogus būdas išvengti nemalonaus regėjimo sutrikimo. Kontaktinius lęšius turėtų parinkti akių gydytojas, atsižvelgdamas į ligos simptomus, akių jautrumą ir prisitaikymą. Nešiojant tokius kontaktinius lęšius mažėja ir akių įtampa, galvos skausmas, akių uždegimo atsiradimo rizika. Vengiant nešioti akinius ar kontaktinius lęšius, formuojasi ankstyvos raukšlės akių ir kaktos srityje, nes jaučiamas nuolatinis poreikis prisimerkti.

  • Regos korekcija lazeriu. Tai vienas naujausių gydymo būdų, taikomų esant netaisyklingam astigmatizmui, kurio neįmanoma koreguoti akinių ar kontaktinių lęšių pagalba. Operacijos metu išlyginamas ragenos paviršius ir šviesos spindulių lūžis tampa taisyklingas, todėl žmogus vėl mato aiškiai ir ryškiai.