Apsauga nuo saulės

2022 m. balandžio 22 d., penktadienis

Saulė – tai laimė, kurios taip laukiame atėjus pavasariui, tai vitaminas D, tai mūsų gyvybės šaltinis. Tačiau, kad ir kaip ji mus džiugintų, kartu saulė yra ir labiausiai odą sendinantis veiksnys.
Toliau skaitykite, kaip atsakingai mėgautis saulės spinduliais ir tinkamai paruošti odą saulės vonioms, kad būtų užtikrinta derama apsauga nuo žalingų saulės spindulių bei kaip prižiūrėti odą tais atvejais, kai saulė ​​„nubučiuoja“ per stipriai ir atsiranda nudegimų.

Kuriuo metų laiku vertėtų pradėti naudoti apsaugines odos priemones nuo žalingų saulės spindulių?

Nors saulės Lietuvoje ir nėra tiek daug, jau ankstyvą pavasarį ji yra ganėtinai intensyvi, todėl savo odą saugoti nuo kenksmingų UV spindulių reikėtų pradėti ne prieš pat ruošiantis vasaros atostogoms (gegužę–birželį), bet vos pasibaigus žiemai – nuo kovo mėnesio.

Deja, pastebima, jog šios taisyklės žmonės dar neįpratę laikytis, tad daugelis savo odos apsauga nuo žalingų saulės spindulių pradeda rūpintis per vėlai ir į vaistinę užsuka siekdami padėti savo išsausėjusiai, pleiskanojančiai odai.

Kodėl mums saulė yra naudinga?

Saulė mums ne tik kenkia, bet ir duoda daug naudos. Tai – vitamino D šaltinis, geros nuotaikos nešėja bei depresijos simptomų gydytoja. Be to, saulės spinduliai net ir dezinfekuoja odą, todėl visiškai jos vengti nereikėtų.

Svarbiausia žinoti, kiek laiko galime saugiai džiaugtis saule be apsaugos priemonių su UV filtru. Geriausiai vitaminas D gaminasi tuomet, kai saulė yra intensyviausia. Pabuvus saulėje apie 15–20 min. su ketvirtadaliu atidengto kūno, pasigamins visos dienos vitamino D norma. Tačiau net jeigu saulėje būname leistiną laiką, reikėtų elgtis atsargiai, mat nuo 11 iki 16 val. saulė yra pati intensyviausia.

Apsaugos priemones rinkitės pagal savo odos tipo jautrumą saulės spinduliams

Visi esame skirtingi tiek vidumi, tiek išore. Todėl tai, kas tinka ir veikia vieniems, nebūtinai suteiks tokį patį efektą kitiems. Lygiai taip pat yra ir su apsauginėmis odos priežiūros priemonėmis nuo saulės – vertėtų atsižvelgti į savo odos tipą, kuris taip pat gali pasufleruoti, kiek esame linkę į nudegimus. Odos tipai yra keturi.

I tipas. Šiam odos tipui būdinga balta, kartais strazdanota oda, šviesūs ar truputį rusvi plaukai, žydros, žalios akys. Šio odos tipo savininkai iš karto nudega raudonai, tad jiems saulės ultravioletiniai spinduliai yra pavojingiausi. Be apsaugos būti saulėje saugu vos 5–10 min. Jeigu būnama ilgiau, oda netrukus parausta, pradeda pleiskanoti, nudega.

II tipas. Šiam odos tipui būdinga rausva oda, rusvi arba truputėlį tamsesni plaukai. Akys dažnai žydros arba žalios. Šiam odos tipui be apsaugos saulėje saugu būti iki 15 min.

III tipas. Lietuvoje dažniausiai sutinkamas odos tipas, kuriam būdingi tamsesni plaukai, tamsesnė oda be strazdanų. Saulėje be apsaugos priemonių saugu pabūti apie 20 min.

IV tipas. Prie šio odos tipo priskiriama tamsesnio gymio oda ir plaukai. Mėgautis saule be apsaugos priemonių galima iki 30 min.

Odos apsauga

Saulė darosi intensyvesnė nuo kovo mėnesio, tad, atėjus pavasariui, prie jos reikėtų pratintis po truputį. Kai einama kažkur pasivaikščioti, aišku, pirmiausia derėtų pasirūpinti veido odos apsauga nuo saulės. Iš pradžių ji turėtų būti stipresnė – SPF30, SPF35. Vėliau, kai oda labiau apsipras prie saulės spindulių, apsaugą bus galima šiek tiek sumažinti ir iki SPF20. Lygiai taip pat yra ir su laiku, kurį praleidžiame gaudami tiesioginių saulės spindulių – iš pradžių pasipratinkime 15–20 min., kitą dieną – pusvalandį, dar kitą dieną – apie valandą.

Prieš atostogas rekomenduojama pasirūpinti oda iš anksto. Galima palepinti kūną natūraliais aliejais, kurie odą sudrėkins, suminkštins, paruoš vasarai. Oda nebus tokia sausa, nepleiskanos.

Taip pat turėkite kremą, skirtą naudoti po saulės vonių, kuriuo padrėkintumėte ir atgaivintumėte odą. Šios paskirties priemonių sudėtyje reikėtų ieškoti pantenolio, vitamino B5, alavijų, hamamelių ar kitų įvairių drėkinančių medžiagų.

Lūpų apsauga

Mūsų lūpos negamina pigmento melanino, kuris paruošia mūsų odą apsaugai nuo saulės. O kai melanino pasigamina per daug, tada atsiranda strazdanos, pigmentinės dėmės. Todėl rekomenduojama pasirūpinti ir specialiomis priemonėmis, turinčiomis apsaugą nuo saulės, kurių rinkoje yra daug ir įvairiausių – vazelinai, lūpdažiai, lūpų pieštukai ir pan. Lūpų apsauga su SPF gali būti universali priemonė, tiksianti ir kitoms jautrioms odos vietoms, tokioms kaip viršutinis bei apatinis vokas, nosis ar pigmentinės dėmės.

Plaukų apsauga

Saulė gali stipriai paveikti plauko pigmentą, kuris atsakingas už plaukų spalvą, o tada plaukai išsausėja ir šerpetoja. Todėl plaukams rekomenduojama naudoti priemones su UV filtrais, kurių rinkoje taip pat gausu – šampūnai, nenuplaunami balzamai, purškiama migla, sauganti spalvą, ir t. t. Esant labai intensyviai saulei, rekomenduojama pridengti plaukus galvos apdangalu – stilinga skrybėle ar skarele.

Apsauga akims

Akis pavasarį irgi reikėtų apsaugoti, mat jos dar nebūna taip pripratusios prie stiprios saulės šviesos. Svarbu, kad akiniai nuo saulės būtų kokybiški ir su filtru. Jų apsauga dažniausiai būna nurodyta vidinėje akinių pusėje ant kojelės. Jeigu akiniai bus nekokybiški, tamsūs, tuomet Jūsų rainelė išsiplės ir per ją pateks dar daugiau saulės. Tokiu būdu galima pažeisti rageną, akys gali išsausėti ir pradėti niežėti.

Apsaugos priemonių nuo saulės tipai ir esminiai skirtumai

Kūno ir veido odai skirti kremai, saugantys nuo kenksmingų UV spindulių, gali būti kelių tipų – su mineraliniais arba su cheminiais filtrais.

Mineraliniai filtrai yra natūralaus pagrindo, jie atspindi UV spindulius odos paviršiuje ir juos išskaido. Kremų sudėtyje reikėtų ieškoti cinko oksido, titano oksido bei geležies oksido. Kremai, turintys mineralinių filtrų, pasižymi baltu sluoksniu ant odos užtepus priemonę, jie truputėlį sunkiau geriasi į odą. Tačiau nereikėtų dėl to nerimauti, nes dabar yra daug saugių filtrų, kurie gan gerai susigeria.

Cheminiai filtrai įsigeria geriau, tačiau šie gali daugiau alergizuoti, nes jie praleidžia tuos UV, kurie prasiskverbia į gilesnius odos sluoksnius, kurie tenai išskaidomi ir tuomet išspinduliuojami su šiluma. Dėl šios priežasties dermatologai labiau rekomenduoja rinktis apsaugą nuo saulės su mineraliniais, natūralesniais filtrais. Be to, jie yra kur kas draugiškesni gamtai ir vandenyje gyvenantiems gyvūnams.

Natūralios priemonės apsaugai nuo saulės ir ko reikėtų vengti

Dilgėlės – grožio ir sveikatos augalas. Jų ekstraktu galima odą prausti ir purkšti, iš jų galima daryti plaukų kaukes, jos tinka ir visam kūnui, net maistui: salotoms, makaronų padažams. Svarbu akcentuoti, jog dilgėlė neturi būti peraugusi – reikia skinti iki pasirodant pumpurams. Geriausia naudoti jos viršutinius mažus lapelius.

Kai saulės vonios yra intensyvios, viena vaistažolė, kurios reikėtų vengti, yra jonažolė. Tai yra žolė, kuri labai įjautrina mūsų organizmą ultravioletiniams spinduliams, tad gali atsirasti daug pigmentinių dėmių.

Kaip sveikai paskatinti odos įdegį?

Rekomenduojama vartoti beta karoteną, kuris geriau žinomas kaip vitaminas A. Jį pavartojus, oda įgauna gražų rusvą atspalvį, ilgiau laikosi įdegis. Tiesa, jo poveikis pasireiškia maždaug po 8 savaičių, tad, jeigu planuojate vasaros atostogas, savo beta karoteno atsargas reikėtų pradėti kaupti jau prieš porą mėnesių.

Tiesa, vartoti vitaminą A derėtų saikingai, mat jo padauginus gali pageltonuoti delnai bei akių obuoliai. Visgi, vartoti beta karoteną kaip maisto papildą rekomenduojamomis dozėmis, t. y. po vieną kapsulę per dieną, yra saugu.

Pigmentinių dėmių prevencija ir kada jas šalinti

Norint išvengti pigmentinių dėmių atsiradimo, kremus su apsauga nuo saulės reikėtų pradėti naudoti jau pavasarį. O pigmentines dėmes geriausia stengtis panaikinti rudenį, kuomet saulė jau ne tokia intensyvi.

Moterims, naudojančioms makiažą, rekomenduojama rinktis makiažo pagrindus, kurie turi SPF filtrų. Kremuose gali būti ir iki SPF30.

Taip pat yra daugybė mobiliųjų aplikacijų, kuriose galima rasti, kiek mums saulė yra pavojinga ir kokia apsauga nuo jos yra rekomenduojama. Kad ir kurioje vietovėje bebūtumėte, rekomenduojama patikrinti ultravioletinių spindulių indeksą. Lietuvoje vasarą, jeigu temperatūra yra apie 23–27 laipsnius, intensyvumas yra 6–7 – tokiu atveju apsaugos reikėtų SPF25 / SPF30, galbūt iki SPF50. Atostogaujant šiltesniuose kraštuose reikėtų rinktis dar didesnę  apsaugą turinčius kremus. Bet kuriuo atveju, niekas taip nesaugo kaip drabužiai, skrybėlė ir akiniai nuo saulės.

Saulė yra vienas pagrindinių mūsų senėjimo procesą greitinančių veiksnių. Netgi 80 % mūsų odos raukšlių atsiranda nuo saulės. Todėl nepatingėkite pasirūpinti savo oda. Taip ateityje sutaupysite pinigų, o vaizdas veidrodyje džiugins žymiai labiau. Taip pat dabar yra nuostabių savaiminio įdegio priemonių, tad nebūtina dvi valandas gulėti balkone. :)