Kamuoja akių nuovargis? Specialistai pataria, kaip padėti sau

2020 m. lapkričio 26 d., ketvirtadienis

Jei jūsų pagrindinis darbo įrankis – kompiuteris, greičiausiai ne kartą esate pajutę akių nuovargį. Jis pasireiškia padidėjusiu jautrumu, pablogėjusiu matymu, kartais net ir galvos skausmu. Šie nemalonūs pojūčiai praneša apie tai, kad jūsų akims reikia kur kas daugiau dėmesio, nei iki šiol jo skyrėte – specialistai pataria, kaip galite padėti savo pavargusioms akims.

Akių nuovargį sukelia įtampa

Ilgas, koncentruotas žvilgsnis į šviečiantį kompiuterio, telefono ar kito įrenginio ekraną yra itin dažna akių nuovargio priežastis. Tačiau yra aplinkybių, kai akių įtampą patiria ir tie, kurie į tokius ekranus nėra priversti žiūrėti visą dieną. 

„Akių nuovargiu išties skundžiasi dažnas žmogus, kurio akys ilgą laiką įtemptai stebi ekranus. Tačiau tai ne vienintelė sąlyga, dėl kurios vargsta akys. Nuovargis gali atsirasti ir skaitant knygas, vairuojant ilgus atstumus, užsiimant rankdarbiais, siuvimu ar panašia veikla, kur reikia ilgai ir įtemptai kažką stebėti“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Kristina Šnirpūnienė.

Nuovargį dažnai lydi ir kiti nepatogumai, nuo kurių gali nukentėti kasdienybė. Tai akių paraudimas, perštėjimas, vaizdo liejimasis ir netgi galvos skausmas.


Reikia gydytojo patarimo? Kreiptis

Kaip atpažinti akių nuovargį?

Kadangi žmonės skundžiasi kitų kūno dalių skausmais, ne visuomet supranta, kad negalavimų priežastis yra būtent pavargusios akys. Klinikos „InMedica“ gydytoja oftalmologė Donata Montvilaitė sako, kad jai tenka susidurti su pacientais, kuriuos į ją nukreipia kitų ligų gydytojai. 

„Jei įsitempę kažką stebime ilgą laiką, gali pradėti skaudėti ne tik akis, bet ir sprandą, kaklą. O už to slypi būtent akių nuovargis, kuris gali reikštis deginimo pojūčiu, akyse gali imti dvejintis. Kai ilgas valandas žiūrime į vieną ekraną, vyksta keli procesai: akys nevalingai fokusuoja vaizdą ir yra vedamos link nosies. Jei ir toliau įtemptai kažkur žiūrime, po kurio laiko atsiranda akį judinančio aparato veiklos sutrikimų, prasideda astenopija – akių nuovargis“, – pasakoja D. Montvilaitė. 

Dar vienas simptomas, kuriuo dažnai skundžiasi pacientai, yra galvos skausmas. Jis taip pat gali reikštis dėl pavargusių akių, o jį sukelia – raumenys, kurie atsakingi už akies obuolio judesius. Ten ir juntamas skausmas – giliau už akies obuolių, aplink akis ar už jų. Tuomet ir atrodo, kad skauda galvą ir tikroji tokio negalavimo priežastis yra būtent akių nuovargis. 

Akių mankštą patartina praktikuoti kiekvienam

Viena iš akių nuovargio problemos sprendimo būtų, yra akių mankšta, kuria ilsinami įsitempę raumenys. Ilsinti akių raumenis patariama tris kartus per valandą, darant pertraukėlę kas 20 minučių. 

Pertraukėlės metu rekomenduojama akių mankšta yra tarsi meditacija – patariama atsitraukti nuo ekrano, knygos, siuvinio ar bet kokios veiklos, kuriai reikia didelės koncentracijos ir įsitempusių akių. Tuomet galima šiek tiek pabūti užmerkus akis, o paskui tiesiog kreipti žvilgsnį į tolį. 

Gydytoja D. Montvilaitė prideda, kad prie tokios akių ilsinimo mankštos reikėtų pridėti ir dar kelis labai svarbius akių sveikatos faktorius: kambario, kuriame ilgai dirbate ar užsiimate kita veikla, apšvietimą ir tinkamą atstumą nuo objekto, į kurį reikia koncentruoti dėmesį. 

„Svarbiausia, kad dirbant, pavyzdžiui, prie kompiuterio ekrano, aplinka nebūtų pernelyg tamsi, o ekranas – vienintelis ryškiausiai joje šviečiantis daiktas. Anaiptol – ekrano ir artimiausios aplinkos apšvietimas turėtų būti panašaus ryškumo, o papildomų dirgiklių, kurie trukdytų įžiūrėti objektus ekrane taip pat neturėtų būti. Kai bandome įžiūrėti kažką neaiškaus, prisimerkiame ir taip vėl sukeliame akių įtampą. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, ar ekrane neatsispindi papildomi vaizdai, į akis nešviečia tiesioginiai saulės spinduliai – tokie veiksniai taip pat vargina akis“, – pataria gydytoja. 

Atstumas nuo jūsų akių iki ekrano prie kurio dirbate, turi būti maždaug apie pusę metro: tiksliau, nuo 40 iki 75 centimetrų. Taip pat svarbu ir kampas, iš kurio stebite ekraną. Patariama nežiūrėti ilgai šonu, pasikreipus. Geriausiai, kad jūsų kompiuteris būtų tiesiai prieš jus, o jo ekrano centras – maždaug 15 arba 20 centimetrų žemiau nei jūsų akys. 

Išsigelbėjimas – dirbtinės ašaros ir akių lašai

Dar vienas aspektas, kurio verta nepamiršti rūpinantis akimis, yra reguliarus mirksėjimas. Gali pasirodyti netikėta, tačiau svarbu priminti sau, kad dažniau ir ilgiau pamirksėti būtina. O jei norisi pagalbos iš išorės, sunkumą, sausumą ir akių nuovargį gali palengvinti dirbtinės ašaros arba drėkinimui skirti akių lašai. 

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė K. Šnirpūnienė sako, kad reguliarus mirksėjimas gali būti labai naudingas – tai natūralus ir gyvybiškai svarbus akies drėkinimo būdas. 

„Mirksint drėkinamas akies paviršius, neleidžiama akiai išsausėti. O tai labai svarbu šaltuoju sezonu, kai žmonės daug laiko praleidžia ne tik prie akis varginančių ekranų, bet ir sausame, šildomame ore“, – aiškina K. Šnirpūnienė. 

Vaistininkė užsimena ir apie dirbtines ašaras – gan paprastą ir prieinamą pagalbos sau būdą, kuris gali padėti palengvinti pavargusių akių kasdienybę.

„Jei nusprendėte, kad reikia dirbtinių ašarų ar lašų akims drėkinti, būtinai pasikonsultuokite su gydytoju arba vaistininku. Šiais laikais gausu įvairiausių preparatų ir pasirinkus netinkamą, galite pridaryti sau dar daugiau žalos“, – mini vaistininkė.