Mirguliavimas ir žaibavimas akyse gali reikšti tiek pervargimą, tiek perspėti apie rimtą akių ligą

2022 m. rugpjūčio 18 d., ketvirtadienis

Sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį, kad žmonės, kurie skundžiasi mirguliavimu ir žaibavimu akyse, juodomis muselėmis ar spalvotais ratilais, turėtų neignoruoti nemalonių simptomų, stebėti savo būseną ir neatidėlioti vizito pas gydytojus. Kartais už šių vaizdinių slepiasi nuovargis bei išsekimas, tačiau neretai jie gali pranašauti ir rimtas akių ligas, tokias kaip tinklainės patempimas ir įplėšimas. 

Kaip teigia „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Kristina Šnirpūnienė, „Dažniausiai į vaistininkus kreipiasi žmonės ieškodami vaistų ar vitaminų regėjimui pastiprinti, akių sausumui, jautrumui mažinti, bet kartais pasakomas ir kitas nusiskundimas – mirgėjimas akyse. Jis gyventojų apibūdinimas labai įvairiai – tai žaibai akyse, tai juodi ratilai, tai lakstančios muselės“.

Vaistininkės praktika rodo, kad dažniausiai „muselėmis akyse“ skundžiasi vyresnio amžiaus žmonės. Jei ši problema tęsiasi ilgą laiką ir apima abi akis arba pakaitomis vieną ir kitą akį, to priežastis gali būti su amžiumi atsirandančios akies stiklakūnio drumstys. Jas gali sukelti buvusios akies traumos ar kataraktos operacija.  


Reikia gydytojo patarimo? Kreiptis

Mirgėjimo akyse priežastys: nuo nuovargio iki tinklainės plyšimo

Internetinės klinikos „Dimedic“ gydytoja dr. Justė Zeidotaitė teigia, kad mirgėjimas ir žaibavimas akyse žmonėms pasitaiko dažnai, tačiau gydytoja įspėja, kad nors ir daugeliu atveju ši problema gali reikšti įprastą akių nuovargį, vis dėlto, situacijai kartojantis ir nesikeičiant, reikėtų neatidėlioti vizito pas gydytoją.

„Mirgėjimas akyse gali atsirasti dėl staigaus kraujotakos pokyčio, pavyzdžiui, staigiai atsistojus. Tokiu atveju reiškinys yra normalus ir greitai praeina. Dažnai mirgėjimas akyse pasireiškia nuovargio, organizmo išsekimo atveju, arba kai trūksta svarbių mikroelementų bei vitaminų. Kartais žaibavimas akyse gali reikšti rimtas akių ligas, pavyzdžiui, tinklainės patempimą ar įplėšą“, – aiškina gydytoja.

Pritardama medikei, vaistininkė pastebi, kad mirgėjimas akyse gali atsirasti ir dėl akių nuovargio bei dirbtinio apšvietimo. „Šiuo atveju akių įtampa pasireiškia spalvotais ratilais akyse, akių skausmu, sausumu po intensyvaus darbo kompiuteriu, ilgo žiūrėjimo į televizoriaus ekraną. Rekomenduočiau daryti trumpas pertraukėles darbo metu, per kurias reikėtų pažiūrėti į tolį, pamirksėti, esant akių sausumo, graužimo pojūčiui, vartoti natūralias ašaras“, – pataria K. Šnirpūnienė ir priduria, kad juoduliai akyse taip pat gali atsirasti ir dėl kraujagyslinių akių pažeidimų. Svarbiausia neignoruoti nemalonių pojūčių. Pvz., jei mirgėjimas atsirado staiga, akyse juntamas ir žaibavimas, be to, atsirado regos lauke plintantis šešėlis, galima įtarti stiklakūnio ar tinklainės atšoką bei plyšimus, todėl būtina kreiptis į gydytoją okulistą.

Vaistininkė priduria, kad svarbu žinoti, jog tinklainės plyšimai gydomi operaciniu būdu. Tuo tarpu, esant stiklakūnio problemoms ir senatviniams kraujotakos sutrikimams akyse, paprastai gydymas nėra taikomas.

Svarbiausia – nedelsti ir laiku kreiptis į gydytoją

Gydytoja primena, kad niekuomet nereikėtų ignoruoti nemalonių simptomų. Pajutus mirgėjimą, žaibavimą ar kitus neįprastus simptomus, turėtumėte stebėti, ar jie kartojasi, taip pat, kiek laiko trunka, ar yra naujai atsiradę, kada ir dėl ko praeina, ar jaučiamas akių, galvos skausmas, ar atsirado regėjimo sutrikimų.

„Simptomams kartojantis visuomet reikėtų kreiptis į gydytoją, kuris nustatys diagnozę ir paskirs gydymą. Naujai atsiradę ir žmogui neįprasti simptomai visuomet reikalauja mediko konsultacijos. Tik jam atmetus rimtą susirgimą, galima atkreipti dėmesį į gyvenimo būdą. Dažniausia pacientų klaida – delsimas. Pirmąsyk sužaibavus gali būti sunku suprasti, kad žaibuoja būtent akyse. Delsiama ir tuomet, kada simptomai pasireiškia be skausmo“, – akcentuoja „Dimedic“ gydytoja dr. J. Zeidotaitė. 

Akių problemos ir nuovargis yra gana dažna problema, su kuria susiduria įvairaus amžiaus žmonės. Su šiomis bėdomis kovojantiems gyventojams vaistininkė pataria reguliariai vartoti vitaminus akims, kurių sudėtyje yra antioksidantų, tokių kaip omega-3 riebiosios rūgštys, vitaminas A, cinkas, bioflavanoidai, kraujotaką tinklainėje gerinančių medžiagų, pavyzdžiui, taurino ir ginkmedžio ekstrakto. K. Šnirpūnienė taip pat primena profilaktikos svarbą: „Nuo 45–50 metų rekomenduoju pradėti reguliariai lankytis pas okulistus, kurie laiku pastebės šias akių ligas ir suteiks gydymą ar vertingų patarimų“.

Be to, vaistininkė primena, kad mirgėjimas akyse ne visuomet yra tiesiogiai susijęs su akių problemomis, pvz., mirguliuoti akyse gali ir prieš prasidedant migrenai – tai vienas iš auros simptomų. Jei mirgėjimas akyse atsiranda staiga pakeitus kūno padėtį ir pasireiškia kartu su galvos skausmu, taip gali nutikti dėl sumažėjusio kraujospūdžio. 

„Ypač svarbu atkreipti dėmesį į mirgėjimą akyse, kurį sukelia galvos smegenų kraujotakos sutrikimas. Jei mirguliavimas atsirado staiga, be to, dar yra tokie simptomai, kaip stiprus galvos skausmas, pusiausvyros, kalbos sutrikimai, šaltas prakaitas, kurios nors galūnės ar dalinis veido paralyžius, reikia nedelsiant kreiptis į medikus dėl insulto tikimybės“, – pažymi „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.