Nemalonioji lūpų pūslelinė: ar įmanoma ją išgydyti?

2020 m. lapkričio 25 d., trečiadienis

Pūslelinę ant lūpos sukelia herpes virusas, kuris, pasirodo, labai greitai plinta ir dažnai pakenkia ne vieno lūpoms, odai ar netgi nervų sistemai. Jei jaučiate, kad herpes virusas sukėlė jums lūpų pūslelinę, susilaikykite nuo apsikabinimų, bučinių artimiausiems, taip pat ir vaikams. Herpes virusas gali apsigyventi žmogaus kūne nuo pat vaikystės ir sezoniškai apie save priminti paūmėjimais. O jei norite herpeso visiškai išvengti ar bent jau neiššaukti simptomų, rūpinkitės sveika mityba, sveikesniu gyvenimo būdu ir natūraliu imuniteto stiprinimu – sveikam ir grūdinamam organizmui sunkiau pasiduoti virusams ir infekcijoms, kurie ilgainiui gali turėti tokių pasekmių kaip lūpų pūslelinė.

Skaitykite kaip gydyti herpes ant lūpos

Norite pasitarti su dermatologu? Užsakyti

Lūpų pūslelinė vargina pusę pasaulio

Kalbant apie lūpų pūslelinę, drąsiai galima sakyti, kad ši liga pažįstama daugeliui. Pasaulinė sveikatos organizacija skelbia, kad prieš keletą metų herpes simplex virusu (HSV-1) sirgo daugiau nei pusė žmonijos. Per vienerius metus (2016 m.) pūslelinė vargino 67 proc. populiacijos, o tai – net 3, 7 milijardo žmonių, kurių amžius nesiekė 50 m.
Atrodytų, kad pažįstamų ligų bijoti nereikia, tačiau kodėl pandemijos metu sergant lūpų pūsleline geriau neturėti kontakto? „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Laura Vanagaitė atkreipia dėmesį į lūpų pūslelinės užkrečiamumą.

„Šis virusas, kuris ir sukelia lūpų pūslelinę, labai greitai ir lengvai plinta per tiesioginį kontaktą su sergančiuoju arba viruso nešiotoju. Išties, kad virusas yra žmogaus kūne, dažnas gali nė nežinoti, nes lūpų pūsleline paprastai sergama labai lengvai arba išvis be jokių simptomų. Tačiau svarbu žinoti, kad jei ir sergama besimptome forma, užkrėtimo rizika yra didelė“, – mini vaistininkė.

Jei žmogus turėjo kontaktą su sergančiu lūpų pūsleline arba herpes viruso nešiotoju, per 10 ar 20 dienų pūslelinė gali pasireikšti – vadinasi, užsikrėtimas tikrai įvyko. Dažniausiai ant lūpų ir aplink jas pradeda kilti pūslelės, jos gali kelti diskomfortą: atsiranda noras kasytis, jaučiamas dilgčiojimas.

Kaip gydyti herpes ant lūpos?

Pasak L. Vanagaitės, lūpų pūslelinę sukeliančio viruso gydymas yra problemiškas. Tiksliau – gydymo nėra, galimas tik pasireiškusių simptomų lengvinimas ar odos pažeidimų mažinimas.

„Jei vieną kartą užsikrėte herpes virusu, greičiausiai jis jums pasireikš ir antrą, ir trečią kartą. Jo visiškai pašalinti ar išgydyti neįmanoma. Dėl to daugelis ir pastebi, kad lūpų pūslelinė kartojasi, o pūslelės dažniausiai kyla tose pačiose vietose. Jei pūslelinė labai vargina, galima vartoti vaistus nuo skausmo ir priemones nuo pūslelinės mažinančias uždegimą“, – sako vaistininkė.

Ji atkreipia dėmesį, kad vartojantiems antivirusinius vaistus, reikėtų atkreipti dėmesį į kitų kartu vartojamų preparatų suderinamumą.

„Jei vartojate bakterinėms ar virusinėms infekcijoms gydyti skirtus vaistus arba netgi antibiotikus, būtinai pasikonsultuokite, ar tie antivirusiniai preparatai yra tinkami. Nesuderinami vaistai gali slopinti vienas kito veikimą – dėl to lūpų pūslelinės paūmėjimas nesitrauks, o infekcija, kurią taip pat gydote, bus veikiama silpniau“, – pataria specialistė.

L. Vanagaitė skatina imtis visų įmanomų priemonių, kad užsikrėtę lūpų pūsleline neperduotumėte jos kitam ar jos simptomai nepasunkėtų ir juos būtų galima šalinti vitaminais ar tepalais. Venkite naudoti tuos pačius kosmetikos ar higienos produktus, jais dalintis su kitais žmonėmis ir, žinoma, venkitei itin artimo kontakto.

Išeitis nuo herpeso gali būti ir lūpų balzamas.

Išeitis gali būti lūpų balzamas

Kadangi herpes virusas dažnai itin pažeidžia lūpų odą, patariama imtis priemonių tokiems pažeidimams lengvinti. Lūpų balzamai gali tapti itin paprasta, lengvai prieinama ir labai efektyvi gydymo priemonė.

Vaistininkė pataria rinktis eteriniais aliejais praturtintus lūpų balzamus, pavyzdžiui, citrinų, uždegimą mažinančio arbatmedžio, mėtų ar pipirmėčių. Kovoti su infekcija padeda ir vitaminas C, o pažeistų ląstelių regeneracijai – vitaminas E.

„Kokybiškas, vitaminais ar aliejais prisotintas lūpų balzamas palaiko odos drėgmę, neleidžia išsausėti, mažina plyšimo skausmą, odą padaro šiek tiek elastingesnę. Lūpų pūslelinę taip pat galima lengvinti ir imunitetui stiprinti skirtais preparatais, itin tinka tie, kuriuose yra ežiuolės, l-lizino“, – vardija vaistininkė.

Kadangi šiuo metu gausu įvairiausių lūpų balzamų ir juos galima įsigyti bet kuriame prekybos centre ar parduotuvėje, L. Kreivytė ragina šias priemones rinktis vaistinėje. Vaistininkas gali patarti kaip sustiprinti balzamo veikimą, kartu rekomenduojamas tinkamus vitaminus ar maisto papildus.

„Žinoma, prie rekomenduojamų preparatų, balzamų ar tepalų, gijimą gali paskatinti ir elementari švara bei higiena – niekada nesidalinkite lūpų balzamu su kitais žmonėmis, saugokite jį ir lūpas nuo nešvarumų ir kuo mažiau rankomis lieskite pažeistas lūpų vietas“, – mini L. Vanagaitė.