Nemalonioji lūpų pūslelinė: ar įmanoma ją išgydyti?
Pūslelinę ant lūpos sukelia herpes virusas, kuris, pasirodo, labai greitai plinta ir dažnai pakenkia ne vieno lūpoms, odai ar netgi nervų sistemai. Jei jaučiate, kad herpes virusas sukėlė jums lūpų pūslelinę, susilaikykite nuo apsikabinimų, bučinių artimiausiems, taip pat ir vaikams. Herpes virusas gali apsigyventi žmogaus kūne nuo pat vaikystės ir sezoniškai apie save priminti paūmėjimais. O jei norite herpeso visiškai išvengti ar bent jau neiššaukti simptomų, rūpinkitės sveika mityba, sveikesniu gyvenimo būdu ir natūraliu imuniteto stiprinimu – sveikam ir grūdinamam organizmui sunkiau pasiduoti virusams ir infekcijoms, kurie ilgainiui gali turėti tokių pasekmių kaip lūpų pūslelinė.
Skaitykite kaip gydyti herpes ant lūpos
Norite pasitarti su dermatologu? Užsakyti
Lūpų pūslelinė vargina pusę pasaulio
Kalbant apie lūpų pūslelinę, drąsiai galima sakyti, kad ši liga pažįstama daugeliui. Pasaulinė sveikatos organizacija skelbia, kad prieš keletą metų herpes simplex virusu (HSV-1) sirgo daugiau nei pusė žmonijos. Per vienerius metus (2016 m.) pūslelinė vargino 67 proc. populiacijos, o tai – net 3, 7 milijardo žmonių, kurių amžius nesiekė 50 m.
Atrodytų, kad pažįstamų ligų bijoti nereikia, tačiau kodėl pandemijos metu sergant lūpų pūsleline geriau neturėti kontakto? „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Laura Vanagaitė atkreipia dėmesį į lūpų pūslelinės užkrečiamumą.
„Šis virusas, kuris ir sukelia lūpų pūslelinę, labai greitai ir lengvai plinta per tiesioginį kontaktą su sergančiuoju arba viruso nešiotoju. Išties, kad virusas yra žmogaus kūne, dažnas gali nė nežinoti, nes lūpų pūsleline paprastai sergama labai lengvai arba išvis be jokių simptomų. Tačiau svarbu žinoti, kad jei ir sergama besimptome forma, užkrėtimo rizika yra didelė“, – mini vaistininkė.
Jei žmogus turėjo kontaktą su sergančiu lūpų pūsleline arba herpes viruso nešiotoju, per 10 ar 20 dienų pūslelinė gali pasireikšti – vadinasi, užsikrėtimas tikrai įvyko. Dažniausiai ant lūpų ir aplink jas pradeda kilti pūslelės, jos gali kelti diskomfortą: atsiranda noras kasytis, jaučiamas dilgčiojimas.
Kaip gydyti herpes ant lūpos?
Pasak L. Vanagaitės, lūpų pūslelinę sukeliančio viruso gydymas yra problemiškas. Tiksliau – gydymo nėra, galimas tik pasireiškusių simptomų lengvinimas ar odos pažeidimų mažinimas.
„Jei vieną kartą užsikrėte herpes virusu, greičiausiai jis jums pasireikš ir antrą, ir trečią kartą. Jo visiškai pašalinti ar išgydyti neįmanoma. Dėl to daugelis ir pastebi, kad lūpų pūslelinė kartojasi, o pūslelės dažniausiai kyla tose pačiose vietose. Jei pūslelinė labai vargina, galima vartoti vaistus nuo skausmo ir priemones nuo pūslelinės mažinančias uždegimą“, – sako vaistininkė.
Ji atkreipia dėmesį, kad vartojantiems antivirusinius vaistus, reikėtų atkreipti dėmesį į kitų kartu vartojamų preparatų suderinamumą.
„Jei vartojate bakterinėms ar virusinėms infekcijoms gydyti skirtus vaistus arba netgi antibiotikus, būtinai pasikonsultuokite, ar tie antivirusiniai preparatai yra tinkami. Nesuderinami vaistai gali slopinti vienas kito veikimą – dėl to lūpų pūslelinės paūmėjimas nesitrauks, o infekcija, kurią taip pat gydote, bus veikiama silpniau“, – pataria specialistė.
L. Vanagaitė skatina imtis visų įmanomų priemonių, kad užsikrėtę lūpų pūsleline neperduotumėte jos kitam ar jos simptomai nepasunkėtų ir juos būtų galima šalinti vitaminais ar tepalais. Venkite naudoti tuos pačius kosmetikos ar higienos produktus, jais dalintis su kitais žmonėmis ir, žinoma, venkitei itin artimo kontakto.
Išeitis gali būti lūpų balzamas
Kadangi herpes virusas dažnai itin pažeidžia lūpų odą, patariama imtis priemonių tokiems pažeidimams lengvinti. Lūpų balzamai gali tapti itin paprasta, lengvai prieinama ir labai efektyvi gydymo priemonė.
Vaistininkė pataria rinktis eteriniais aliejais praturtintus lūpų balzamus, pavyzdžiui, citrinų, uždegimą mažinančio arbatmedžio, mėtų ar pipirmėčių. Kovoti su infekcija padeda ir vitaminas C, o pažeistų ląstelių regeneracijai – vitaminas E.
„Kokybiškas, vitaminais ar aliejais prisotintas lūpų balzamas palaiko odos drėgmę, neleidžia išsausėti, mažina plyšimo skausmą, odą padaro šiek tiek elastingesnę. Lūpų pūslelinę taip pat galima lengvinti ir imunitetui stiprinti skirtais preparatais, itin tinka tie, kuriuose yra ežiuolės, l-lizino“, – vardija vaistininkė.
Kadangi šiuo metu gausu įvairiausių lūpų balzamų ir juos galima įsigyti bet kuriame prekybos centre ar parduotuvėje, L. Kreivytė ragina šias priemones rinktis vaistinėje. Vaistininkas gali patarti kaip sustiprinti balzamo veikimą, kartu rekomenduojamas tinkamus vitaminus ar maisto papildus.
„Žinoma, prie rekomenduojamų preparatų, balzamų ar tepalų, gijimą gali paskatinti ir elementari švara bei higiena – niekada nesidalinkite lūpų balzamu su kitais žmonėmis, saugokite jį ir lūpas nuo nešvarumų ir kuo mažiau rankomis lieskite pažeistas lūpų vietas“, – mini L. Vanagaitė.
Kaip pasireiškia lūpų pūslelinė?
Lūpų pūslelinė, sukelta herpes simplex viruso, pasireiškia skausmingomis, degančiomis ar niežtinčiomis pūslelėmis ant lūpų ar aplink jas. Iš pradžių šioje vietoje gali jaustis lengvas dilgčiojimas, perštėjimas ar matytis paraudimas, o vėliau atsiranda mažos, skysčio pripildytos pūslelės. Po kelių dienų pūslelės pasidengia kieta plutele, kuri palaipsniui nukrenta. Itin svarbu neliesti pūslelių rankomis, nebandyti išspausti skysčio ir nekrapštyti susidariusių šašų, kad ant žaizdų nepatektų bakterijos ir gijimas būtų greitesnis.
Kiek laiko trunka lūpų pūslelinė?
Per kiek laiko praeina lūpų pūslelinė priklauso nuo žmogaus sveikatos būklės, imuniteto stiprumo ir gydymo priemonių, tačiau dažniausiai nuo simptomų atsiradimo pradžios iki pabaigos praeina 7-10 dienų. Pirmieji požymiai gali atsirasti per 24-48 valandas nuo infekcijos pradžios – dažniausiai tai dilgčiojimas, deginimas ar niežėjimas lūpų srityje. Per kelias dienas susidaro skysčio pripildytos pūslelės, kurios vėliau plyšta ir susiformuoja šašeliai. Pūslelės paprastai išnyksta per savaitę, tačiau gijimas gali užtrukti iki 10-14 dienų, kol oda visiškai atsinaujina. Kai kuriais atvejais gijimo procesas gali užtrukti ir ilgiau, ypač jei žmogaus imuninė sistema labai nusilpusi. Tačiau gydymas antivirusiniais vaistais nuo herpes viruso gali pagreitinti gijimą, ypač jei jis pradedamas ankstyvoje stadijoje, kai jaučiami pirmieji simptomai. Toliau pakalbėkime apie tai, kaip gydyti pūslelinę namuose ir kokias priemones pasirinkti.
Kaip greitai panaikinti pūslelinę? Efektyvios priemonės
Lūpų pūslelinė yra itin dažna ir nemaloni problema, tačiau tinkamai pasirinktos priemonės gali padėti pagreitinti jos gijimą ir sumažinti simptomus. Nors visiškai išvengti lūpų pūslelinės protrūkių neįmanoma, kadangi herpes simplex virusas nėra išgydomas, tačiau yra efektyvių priemonių, kurios padeda greičiau pašalinti nemalonius simptomus ir apsisaugoti nuo paūmėjimų. Taigi, kaip gydyti pūslelinę ir kokias priemones naudoti?
Geliai ir kremai nuo pūslelinės
Viena populiariausių ir veiksmingiausių priemonių kovoti su pūsleline yra antivirusiniai geliai ir kremai. Šios priemonės veikia slopindamos viruso dauginimąsi, todėl jas rekomenduojama naudoti kuo anksčiau – vos pajutus pirmuosius simptomus (dilgčiojimą, niežėjimą ar deginimą). Jei gydymas pradedamas ankstyvame etape, pūslelės gali ir neiškilti, o jei jos jau susidarė, vaistas padeda greičiau jas išgydyti ir sumažinti diskomfortą. Tačiau labai svarbu tepti pažeistą vietą reguliariai, keletą kartų per dieną, kad gydymas būtų efektyvus. Populiariausi pasirinkimai yra ACIC kremas ir SILICEA gelis.
Pleistrai nuo pūslelinės
Pleistrai nuo lūpų pūslelinės yra dar viena veiksminga priemonė, padedanti sumažinti infekcijos simptomus ir pagreitinti gijimą. Tai maži pleistriukai, kurie padengia pūslelę, apsaugo ją nuo išorinių veiksnių (tokių kaip bakterijos, drėgmė ar mechaniniai pažeidimai), taip pat padeda išvengti viruso plitimo į kitas sritis. Pleistrai ne tik veikia kaip apsauga, bet ir mažina niežėjimą bei skausmą, o kai kurie jų turi drėkinamųjų savybių, padedančių odai greičiau atsinaujinti. Be to, pleistrai dažnai būna beveik nematomi, todėl jei turite eiti į svarbų susitikimą ar šventę, galite nesijaudinti, kad atrodysite netinkamai. Pleistrus reikia keisti kelis kartus per dieną, priklausomai nuo gamintojo nurodymų.
Tabletės nuo pūslelinės
Tabletes nuo pūslelinės taip pat yra efektyvi priemonė kovojant su lūpų pūsleline, ypač kai liga pasireiškia dažnai arba sunkesnėmis formomis. Šie antivirusiniai vaistai veikia blokuodami herpes simplex viruso dauginimąsi organizme, taip sumažindami protrūkio trukmę ir simptomų intensyvumą. Tabletes rekomenduojama vartoti vos tik pajutus pirmuosius ligos požymius, tokius kaip niežėjimą, deginimą ar dilgčiojimą, nes anksti pradėtas gydymas gali užkirsti kelią pūslelių susidarymui arba sutrumpinti jų gijimo laikotarpį. Kai kuriais atvejais, ypač jei žmogus kenčia nuo dažnų protrūkių, gydytojas gali skirti tabletes ilgalaikei profilaktikai, kad sumažinti viruso atsinaujinimo riziką.
Papildomos priemonės lūpų pūslelinės gydymui ir profilaktikai
Be gelių, kremų ir pleistrų, svarbu laikytis ir tam tikrų odos priežiūros taisyklių. Svarbu vengti lūpų išsausėjimo, naudoti drėkinančias priemones, kurios neapsunkina odos, ir stengtis nepažeisti susidariusių pūslelių, nes tai gali padidinti infekcijos riziką ir pailginti gijimą. Taip pat rekomenduojama stiprinti imuninę sistemą, vartoti vitaminą C bei kitus vitaminus ir papildus, kurie padeda organizmui kovoti su virusais ir didina organizmo atsparumą infekcijoms.