Sausa oda: žvynelinės požymis ar nesunkiai išsprendžiama problema

2020 m. lapkričio 16 d., pirmadienis

Neretai vėstant orams ir artėjant žiemai ne vienam iš mūsų rankų oda ima sausėti ir skilinėti. Šaltuoju metų laiku oda kenčia labiau nei kitais sezonais. Rankų odą ypač veikia įjungiamas šildymas ir žvarbus oras.

Sausos odos priežastys

Odos būklei įtakos turi dažnas rankų dezinfekavimas ypač aktualus, kai siaučia virusinės infekcijos. Yra daugybė priežasčių, kodėl oda dehidratuoja, tačiau ši odos problema gali būti ir rimtos ligos simptomas.

„Tokios ligos kaip egzema, žvynelinė, dilgėlinė ir atopinis dermatitas pasižymi sausa, skilinėjančia, pleiskanojančia ir raudonomis dėmėmis nusėta oda. Šie simptomai gali kankinti ir dėl nepakankamo drėkinimo, tačiau dažniausiai jie yra susiję su rimtesnėmis sveikatos problemomis. Kitos rimtos ligos, pavyzdžiui, cukrinis diabetas, hipotiroidizmas verčia laikytis itin griežtos mitybos, todėl rankų oda tampa plona ir lpažeidžiama, nes ognazimas negauna visų reikiamų medžiagų dėl dietos.“, – patirtimi ir žiniomis dalinasi „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Roberta Janulytė.

Vaistininkė pamini, kad klientams atėjusiems pasikonsultuoti dėl labai sausos rankų odos pataria kreiptis į gydymo įstaigą.

Žmonės, kurie dirba su aplinkoje arba į jų darbo specifiką eina cheminės ir dirgliomis medžiagos labai dažnai susiduria su sausa rankų oda. Rūgštys, šarmai, stiprios valymo priemonės ženkliai prisideda prie nemalonių odos pojūčių. Šių žmonių rankos dažnai plaunamos ir ilgą laiką būna vandenyje.

„Koronaviruso atvejų vis daugėja, todėl dauguma žmonių sąžiningai laikosi higienos reikalavimų. Odą, kuri yra nuolat dezinfekuojama ir plaunama būtina nuolat drėkinti“, – rekomenduoja R. Janulytė.

Kaip prižiūrėti sausą odą?

Vaistininkė teigia, kad oda pradeda sausėti, ima rausti ir netenka drėgmės, nes aplinkos veiksniai lemia lipidinio sluoksnio arba kitaip apsauginio odos barjero suplonėjimą arba pažeidimą. Tinkamai negydoma labai sausa, pleiskanojanti oda gali imti trūkinėti, atsirasti įplyšimų.

„Kaip prižiūrėti sausą odą? Nelaukite ir iškart griebkitės rankų kremo kol oda dar nepradėjo trūkinėti. Rinkitės odą ypač maitinančius kremus su natūraliais augaliniais aliejais: arganų, makadamijų, kokosų, simondsijų, sviestmedžių. Atkreipkite dėmesį į priemones, sudėtyje turinčias alavijų, šlapalo ar bičių vaško. Ieškokite kremų, kurie saugotų sausą odą nuo kenksmingų aplinkos veiksnių. Šie kremai puikiai tinka apsaugoti ir atstatyti pažeistą odos apsauginį barjerą.“, – pataria vaistininkė R. Janulytė.

Artėjant šaltajam metų sezonui arba kenčiant nuo drėgmę praradusiai sausų rankų, įsigykite kokybiškas priemones sausai odai. Čia rasite platų kremų pasirinkimą skirtą ypač sausai ir atopinei odai.

Jei rankos kraujuoja, matosi raudonos dėmės, odą beria, kosmetinės priemonės nebepadės. Tada jums reikalingas kombinuotas gydymas. Toks gydymas susideda iš vaistinių preparatų, kurie malšina uždegimą, bei emolientų naudojimo. Pastarieji medicininiai preparatai, stabdo vandens iš viršutinio odos sluoksnio netekimą padengdami odą apsaugine plėvele.

Labai sausa, niežtinti, dėmėta oda – žvynelinės požymiai

Rimta odos liga, kurios požymiai yra labai sausa, niežulys, odos pažeidimai yra žvynelinė. Žvynelinė – tai dažniausiai nepagydoma lėtinė, uždegiminė, nuolat pasikartojanti odos liga. Nuo paprastos sausos odos, ši liga skiriasi ūmia eiga bei ir stipresniais simptomais.

„Dažniausi žvynelinės simptomai yra žvynus primenantys paraudę odos plotai, dažnai padengti sausomis, suragėjusiomis pleiskanomis. Šios dėmės gali sparčiai plisti į kitus kūno plotus – plaukuose, už ausų ir kitų kūno vietų. Žmogaus sergančio žvyneline odoje atsiranda skausmingi įplyšimai, kurie kraujuoja ir sunkiai gyja. Nelygūs nagai, atšokusi nago plokštelė, pakitusi rankų ir kojų nagų spalva taip pat byloja apie šią ligą. Retas, tačiau vienas iš žvynelinės simptomų yra sąnarių skausmas, jis pasireiškia tik 10-30 proc. sergančiųjų“, – teigia vaistininkė.

Ši liga gali susilpnėti arba sunykti, tačiau taip pat yra galimybė susidurti su simptomų ir ligos paūmėjimu. Ko nedaryti sergant žvyneline? R. Janulytės teigimu, svarbu vengti odos pažeidimų, nudegimo saulėje, šalto ir sauso oro, vabzdžių įkandimų, alkoholio vartojimo ir rūkymo. Stresas, infekcinės ligos ir hormonų pokyčiai taip pat lemia ligos paūmėjimą. Yra tam tikrų medikamentų, kurie gali pasunkinti ligos būklę, tai nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, AKF inhibitoriai, beta adrenoblokatoriai, vaistai nuo maliarijos, ličio preparatų vartojimas.

„Svarbu stebėti ligą ir vengti veiksnių, kurie išprovokuoja paūmėjimą. Panaikinti žvynelinės simptomus arba juos slopinti padės tinkama odos priežiūra. Rekomenduojama reguliariai, ryte ir vakare, po dušo naudoti drėkinamuosius kremus ar losjonus, priemones skirtas labai sausai, sudirgusiai ir psoriazės pažeistai odai.“, – aiškina vaistininkė.

Tinkama mityba ir vitaminų trūkumas

Ką daryti, kaip maitintis ir kokius vitaminus gerti kovojant su sausa oda ir žvyneline? Stebėkite ir keiskite mitybą, į savo racioną įtraukite uždegimą mažinančius produktus: riešutus, tamsiai žalias daržoves, sėklas ir aliejus, riebią žuvį.

Jums tinkamas maistas:

  • lašiša, silkė, sardinės;
  • linų sėmenys, moliūgų sėklos;
  • migdolai ir graikiniai riešutai;
  • špinatai, lapiniai kopūstai.

Labai svarbu paskirtus vaistus vartoti būtent taip, kaip paskyrė gydytoja – nei dažniau, nei rečiau. Simptomai gali grįžti jei neišlaikote medikų nurodytos gydymo trukmės – anksčiau laiko nenutraukite tepamų kortikosteroidų naudojimo vos simptomai palengvėja.

„20-30 min. prieš naudojant kortikosteroidų tepalą, rekomenduojami emolientai, kuriuos reikia tepti pirmiausiai. Pastarieji saugo nuo odos išplonėjimo, pagerina vaisto patekimą į gilesnius odos sluoksnius“, – rekomenduoja vaistininkė.

Kaip gydoma žvynelinė? Pasak R. Janulytė, gydymui dažniausiai naudojamos odos ragėjimą stabdančios ir raginį odos sluoksnį mažinančios medžiagos (keratolitikai, pvz., salicilo rūgštis), uždegimą slopinantys vaistai (lokalūs kortikosteroidai) ir emolientai. Aktualūs yra ir vitamino D dariniai bei ditranolis ir retinoidai.

„Gydymui taip pat gali būti taikomos aliejaus vonios ir fototerapija. Stipriai ir progresuojančiai žvynelinei slopinti kartais yra skiriami sistemiškai veikiantys geriamieji vaistai“ – kalba „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.