Taškelis ant kūno arba kaip atpažinti laimo ligą. Laimo ligos simptomai

2021 m. rugpjūčio 13 d., penktadienis

Erkės, tai ne tik nemaloniai atrodantys voragyviai, bet ir pavojingi Laimo ligos ir erkinio encefalito nešiotojai. Nors ne visos erkės yra laimo ligos užkrato nešiotojos, kiekvienas gamtos mėgėjas turėtų žinoti, kaip tinkamai apsisaugoti nuo šių kenkėjų, kad laikas gamtoje neapkarstų.

Laimo liga arba boreliozė, tai bakterinis užkrėtimas, sukeliamas erkės įkandimo. Erkei įsisiurbus į odą, parazitas suleidžia skysčių, per kuriuos į žmogaus kūną patenka boreliozės bakterijų. Laimo liga pasireiškia per kelias dienas ar savaites po įkandimo, tad svarbu anksti pastebėti ir ištraukti įsisiurbusią erkę bei stebėti įkandimo vietą. Laiku nustatyta Laimo liga išgydoma antibiotikais.

Skaitykite kokie pirmieji laimo ligos simptomai

Norite pasitarti su dermatologu? Užsakyti

Kas yra Laimo liga?

Laimo liga, tai bakterinė infekcija, kurią sukelia Borrelia burgdorferi bakterijos, esančios erkių seilėse. Dažnai Laimo ligą atpažinti yra sudėtinga, nes užkrėtimo simptomai primena lėtinio išsekimo sindromą, fibromialgiją ar išsėtinę sklerozę.

Boreliozė vystosi trimis stadijomis:

  1. Pirmieji Laimo ligos požymiai išsivysto praėjus keletui dienų po įsisiurbimo, bet inkubacinis periodas gali užsitęsti iki keturių savaičių. Įkandimo vietoje atsiranda elipsės formos bėrimas, vadinamas migruojančia eritema. Paraudimas gali išnykti, keisti vietą, tačiau svarbu reaguoti greitai, nes tai pirmas ženklas, jog užsikrėtėte.
  2. Antrosios stadijos metu, infekcija pereina į smegenis ir nervų sistemą. Pacientai skundžiasi nuovargiu, svaigimu, suprastėjusiu miegu, galvos ir sąnarių skausmais.
  3. Paskutinės stadijos metu, Laimo liga pradeda ardyti audinius, gali išsivystyti lėtinis sąnarių skausmas, raumenų silpnumas, suprastėti protinė veikla. Net ir po pilno gydymo kurso, kai kurie pacientai skundžiasi ilgai išliekančiais simptomais.

Kas pavojingiau Laimo liga ar erkinis encefalitas?

Tiek laimo liga, tiek erkiniu encefalitu užsikrečiama per erkės įkandimą. Kitaip nei Laimo ligos, erkinio encefalito galima išvengti pasiskiepijus. Jei pacientas nėra pasiskiepijęs, erkinio encefalito gydymas gali užtrukti iki kelių mėnesių. Net ir po gydymo, dalis žmonių kenčia nuo suprastėjusios protinės veiklos, galvos skausmų. Laimo liga yra pavojinga, nes nuo jos nėra skiepų, tačiau užtikus anksti, ligą galima išgydyti antibiotikais.

Kaip atpažinti erkės įkandimą?

Erkės įkandimas nesukelia skausmo ar niežėjimo, tad jį pastebėti galite ne iš karto. Parazitai ieško plonos odos, tad erkių įkandimai randami paausiuose, kirkšnyse, pažastyse. Tačiau kuo ilgiau lauksite, tuo didesnė tikimybė, kad įkandimas sukels užkrėtimą ir uždelstą gydymą.
Erkės įkandimą atpažinsite iškart, jei įsisiurbimo vietoje vis dar yra erkė. Tačiau gali taip nutikti, jog voragyvis iškrito, tad įkandimą atpažinti galima iš taškelio ant odos ir paraudimo aplink. Abiem atvejais kasdien stebėkite pažeistą vietą ir pastebėjus pirmuosius Laimo ligos požymius kreipkitės į medikus.

Kaip atpažinti pirmuosius Laimo ligos simptomus?

Inkubacinis periodas nuo įsisiurbimo iki pirmųjų simptomų dažniausiai užtrunka 5-7 dienas, tačiau pažeistą vietą svarbu stebėti kelias savaites po įkandimo.

  • Jei erkė perdavė užkratą, pastebėsite elipsės formos paraudimą.
  • Po kiek laiko paraudimas gali didėti, atsirasti žiedai arba išnykti. Net jei ir paraudimas išnyksta, tai nereiškia, jog neužsikrėtėte.
  • Toliau gali išsivystyti kiti Laimo ligos požymiai: nuovargis, pakilusi kūno temperatūra, galvos skausmas, sumišimas, karščiavimas, kaulų laužymas.
  • Pastebėję bėrimą ar vėlesnius simptomus, kuo greičiau kreipkitės į gydytoją.

po erkės įkandimo spuogelis ir paraudimas.

Kada kreiptis į medikus?

Jei per kelias savaites po įkandimo pažeistoje vietoje pastebėjote pakitimų, paraudimą ar pajutote fiziologinius simptomų, iškart kreipkitės į medikus. Užtikta anksti, Laimo liga yra pagydoma antibiotikais. Tačiau, jei užkratas persinešė į smegenis ar sąnarius, liga gali išsivystyti į neuroboreliozę. Neuroboreliozė pažeidžia nervų sistemą, sukelia nuolatinį skausmą ir gali visam laikui pažeisti žmogaus nervų sistemą.

Kaip saugotis nuo Laimo ligos – kokias priemones ir kaip naudoti?

Kadangi erkės daugiausiai randamos ant aukštos žolės, medžių lapų ir krūmuose, patariama vengti šių vietų. Jei gyvenate netoli pievų, visuomet pasirūpinkite šienavimu ir neleiskite žolei peraugti. Jei visgi išsiruošėte į gamtą, apsirenkite visą kūną dengiančiais drabužiais ir užmaskuokite vietas, per kurias erkės galėtų patekti ant kūno. Grįžus namo apžiūrėkite visas kūno vietas, išpurtykite drabužius. Jei turite galimybę, paprašykite artimųjų patikrinti jums neprieinamas kūno vietas.

Skaitykite “7 VAISTININKĖS PATARIMAI, KAIP APSISAUGOTI NUO ERKIŲ

Įkandimų išvengti padės priemonės nuo erkių. Repelentai nuo erkių, tai patikima apsauginė priemonė nuo parazitų ir vabzdžių. Repelentų sudėtyje yra kvapiųjų medžiagų, atbaidančių erkes ir kitus kenkėjus. Odą ir drabužius padenkite repelentu ir pakartokite veiksmą pagal rekomendacijas.

Kitaip nei nuo erkinio encefalito, nuo Laimo ligos nėra skiepų. Prevencija yra vienintelis ir svarbiausias žingsnis siekiant išvengti užsikrėtimų. „Gintarinės vaistinės“ internetinėje parduotuvėje ar artimiausioje vaistinėje rasite purškalų, kremų ir apyrankių, sukurtų apsaugoti nuo erkių įsisiurbimo. Pasirūpinkite apsauga nuo erkių jau dabar!