7 vaistininkės patarimai, kaip apsisaugoti nuo erkių

2020 m. birželio 22 d., pirmadienis

Atšilus orams pastebime vis daugiau vabzdžių, tarp kurių vieni pavojingiausių – erkės. Jas dažniausiai pirmieji pastebi žmonės, turintys augintinius, tačiau net ir tada ne visi imasi žmonėms skirtos apsaugos nuo erkių. Šiemet prognozuojamas didesnis erkių aktyvumas ir atitinkamai didesnis užsikrėtimų skaičius dėl ypatingai šiltos žiemos.

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Raimondos Truncės, apsauga reikėtų pasirūpinti iš anksto, mat iš padažnėjusių pacientų skundų matyti, kad šie sveikatai pavojingi kraujasiurbai jau pabudę ir alkani. Tai ypatingai aktualu žmonėms, kurie daugiau laiko praleidžia gamtoje.

Apsaugos nuo erkių būdai, skirti žmonėms

Pagrindinės erkių platinamos ligos yra erkinis encefalitas ir Laimo liga. Patikimiausia apsauga nuo erkinio encefalito yra skiepai, tačiau vakcinos nuo Laimo ligos nėra – tai reiškia, kad nepakanka pasiskiepyti, būtina taikyti ir kitas apsaugos priemones, nes niekada nėra aišku, kurį užkratą nešiojantį erkė įsisiurbs. Juolab, kad erkių įkandimai ir jų platinamos ligos yra vienodai pavojingos visoms amžiaus grupėms.

Vaistininkė Raimonda Truncė dalijasi patarimais, kaip apsisaugoti nuo erkių:

  • reikalinga tinkama apranga. Keliaujant į mišką, reikėtų rengtis kuo šviesesnius ir ilgesnius drabužius, kad erkės būtų geriau pastebimos. Taip pat reikėtų apsirengti taip, kad liktų kuo mažiau atvirų kūno vietų, todėl viršutinę drabužių dalį patariama susikišti į kelnes, o kelnes į kojines, taip pat rekomenduojama pridengti galvą.
  • Pasitikrinkite grįžę iš gamtos. Kelis kartus savo aprangą perbraukite lipniu pūkų rinkikliu, kad ant drabužių tupinčios erkės prie jo priliptų. Nusirengus drabužius rekomenduojama gerai save apžiūrėti prieš veidrodį ir įsitikinti, ar ant kūno nėra ropojančių ar jau įsisiurbusių erkių.
  • Specialios priemonės. Tai specializuoti repelentai, apyrankės arba natūralūs namie pagaminti tirpalai, atbaidantys erkes. Žmonėms apsisaugoti nuo erkių gali padėti ir eteriniai aliejai. Vaistininkė nurodo, jog erkės labai nemėgsta arbatmedžio, acto, česnako ir citruso kvapo, todėl prieš eidami į lauką aktyviuoju erkių periodu patepkite kelias kūno vietas arbatmedžio arba citrinžolės eteriniu aliejumi.

Kaip patiems pasigaminti erkes atbaidančią priemonę?

Namų sąlygomis pasigaminti žmonėms skirtą priemonę apsaugai nuo erkių nėra sudėtinga.  Vaistininkė Raimonda Truncė rekomenduoja rūpintis viso kūno apsauga ir tam pasigaminti purškiamus tirpalus:

  • į buteliuką su purkštuku įpilti 50 ml vandens ir įlašinti 10 lašų arbatmedžio aliejaus, tuomet viską gerai sukratyti ir apsipurkšti atviras kūno vietas bei drabužius.
  • Pasigaminkite vandens ir acto tirpalą (santykiu 1:1). Purškitės juo kas kelias valandas. 
  • Dar viena apsaugos nuo erkių priemonė yra citrusinių vaisių nuoviras. Norint jį pasigaminti reikia į puodą įmesti porą citrusinių vaisių bei įpilti stiklinę vandens – visa tai virti ant lėtos ugnies apie valandą. Tuomet gautą nuovirą reikia nukošti ir naudoti kaip purškalą.
  • Erkes atbaidyti gali ir česnakas. Pakanka juo patrinti kelias kūno vietas, mat erkės šio kvapo ypatingai nemėgsta.

Kokie simptomai pasireiškia įkandus erkei?


Erkei įsisiurbus, būtina ją kuo skubiau ištraukti, kad sumažėtų tikimybė patekti užkratui. Antraip žmogui gresia pavojus susirgti Laimo liga arba erkiniu encefalitu. Laimo liga yra infekcinė, kuri gali pažeisti organus ar sistemas. Žmonės daug labiau baiminasi erkinio encefalito, nes ši virusinė liga pažeidžia galvos smegenis, jai būdingi liekamieji reiškiniai, kartais sukeliantys net ir neįgalumą.

Pavasarį vaistinėse padaugėja žmonių, ieškančių specialiai erkėms ištraukti skirtų priemonių. Net ir išsitraukę erkę, žmonės dažniausiai dar kelias savaites nerimauja svarstydami, ar erkė nebuvo užkrato nešiotoja, ar nepasireikš kurios nors ligos požymiai, todėl vaistininkė Raimonda Truncė pataria nuolat stebėti savo savijautą ir susipažinti su Laimo ligos bei erkinio ekcefalito simptomais.

Laimo ligos simptomai:

  • pirmoji stadija – atsiradusi migruojanti eritema, raudona dėmė, kuri gali išryškėti per 1–4 savaičių laikotarpį po įkandimo. Būna, kad tai nutinka tik po 2 mėnesių, todėl ypač svarbu savo šeimos gydytojui pasakyti apie erkės įkandimą ir stebėti, ar per minėtą laikotarpį neatsiranda kokie nors negalavimai.
  • raumenų skausmas, nuovargis, miego sutrikimas, galvos svaigimas, sąnarių skausmai.
  • raumenų silpnumas, atminties susilpnėjimas, sąnarių skausmai, primenantys artritą.

Erkinio encefalito požymiai:

  • sunkus galvos smegenų ar jų dangalų uždegimas, kurio simptomai neretai panašūs į gripo: liga prasideda staiga, pakyla aukšta temperatūra, gali skaudėti galvą, sąnarius, pečius, kai kuriais atvejais gali pradėti krėsti šaltis, pykinti, viduriuoti. Negana to, šie simptomai primena ir koronoviruso sukeliamus negalavimus. Visi šie pojūčiai trunka apie savaitę.
  • žmonėms, kurių organizmo gynyba yra kiek silpnesnė, pasireiškia antra ligos fazė – smegenų dangalų ar netgi smegenų uždegimas, kuris ypač pavojingas, gali būti mirtinas.

Kokie Laimo ligos ir erkinio encefalito susirgimo mastai?

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per 2020 metų pirmą ketvirtį užregistruoti 166 susirgimai Laimo liga ir tai 66 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu, kuomet nustatyta 100 susirgimo atvejų. Jau šiais metais Laimo ligos atvejų užregistruota visose Lietuvos apskrityse.

ULAC duomenimis, pirmieji erkinio encefalito atvejai šiemet užregistruoti kovo mėnesį, pernai – balandį. Iš viso šiemet Lietuvoje erkiniu encefalitu užsikrėtė trys asmenys iš Alytaus, Kauno ir Vilniaus apskričių. 2019 m. Lietuvoje buvo užregistruota 711 susirgimų erkiniu encefalitu, 6 asmenys mirė.