Grybelis ant galvos ar nugaros odos: kaip jis atrodo ir nuo ko gali atsirasti?

2021 m. gruodžio 29 d., trečiadienis

Galvos odos grybelis, tai nemaloni diagnozė dažnai pasitaikanti vaikams ir rečiau suaugusiems žmonėms. Nors išorinės grybelinės infekcijos dažniausiai nesukelia rimtų komplikacijų, į jas būtina reaguoti greitai ir pradėti gydymo kursą. Galvos odos grybelis atsiranda užsikrėtus nuo kito žmogaus, gyvūno ar užkrėstų daiktų, paviršių.

Priklausomai nuo ligos sukėlėjo priklausys ir infekcijos plitimas bei komplikacijos. Didžiausioje rizikos grupėje yra maži ir mokyklinio amžiaus vaikai bei žmonės, daug laiko praleidžiantys šalia gyvūnų. Tuo tarpu odos grybelis ant nugaros yra sukeliamas kitų grybelio atmainų ir nėra užkrečiamas. Šiame straipsnyje išsiaiškinsime pagrindines nugaros ir galvos odos grybelio priežastis bei kaip apsisaugoti nuo šių itin nemalonių infekcijų.

Norite pasitarti su dermatologu? Užsakyti

Kaip atrodo grybelis ant galvos ar nugaros?

Grybelio požymiai gali kisti, priklausomai nuo žmogaus imuninės sistemos atsako ir sukėlėjo. Dažniausiai galvos grybelis pasireiškia pleiskanojančia oda, pažeistose vietose iškrenta plaukai, užkrėstos odos plotai negydomi gali plisti. Užkrėsta oda pasidaro jautri, ją niežti, gali atsirasti pūslelės ir pūlingi spuogeliai, pavirstantys į odos žaizdas.

Odos grybelis ant nugaros pasireiškia pabaltavusiomis dėmėmis. Užkrėstose vietose oda dažniausiai pabaltuoja, retesniais atvejais spalva pakinta į tamsesnę. Spalvos pakitimas atsiranda dėl grybelio išskiriamų rūgštinių medžiagų, veikiančių kaip baliklis. Retais atvejais nugaros grybelis gali pradėti pleiskanoti, atsirasti odos sudirgimas.

galvos grybelis

Nuo ko gali atsirasti galvos odos grybelis?

Galvos grybelis yra užkrečiama infekcija, atsirandanti turint tiesioginį kontaktą su užkrėstu žmogumi, sergančiu gyvūnu, naudojantis kitų žmonių šukomis ir plaukų priežiūros priemonėmis.

Užsikrečiama nuo kitų žmonių

Galvos odos grybelis gali būti perduodamas tiesioginiu kontaktu per kitus žmones. Tokiu atveju pagrindiniai infekcijos sukėlėjai yra Trichophyton tonsurans, Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton interdigitale, Trichophyton violaceum grybeliai. Per sąlytį su užkrėsta oda, išsivysto infekcija. Vaikai yra didžiausioje rizikos grupėje, nes jie turi dažną kontaktą su kitais vaikais, jų imuninė sistema nėra iki galo išsivysčiusi, o higienos įpročiai nėra susiformavę. Tačiau kiekvienas žmogus gali užsikrėsti galvos odos grybeliu.

Užsikrečiama nuo gyvūnų

Taip vadinami zoofiliniai grybeliai kaip Microsporum canis, Trichophyton verrucosum plinta per gyvūnus. Vaikai dažniau turi sąlytį gyvūnus, todėl jie yra didesnėje rizikos grupėje. Užsikrėsti galima nuo kačių, šunų, karvių, arklių ir kitų gyvūnų. Didesnė rizika kyla, jei dažnai turite kontaktą su benamiais gyvūnais, dirbate ar savanoriaujate gyvūnų prieglaudose.

Užsikrečiama dalinantis plaukų priežiūros priemonėmis

Grybelis taip pat plinta per šukas, plaukų gumeles, žirkles ir kitus daiktus, naudojamus plaukų priežiūrai. Lankantis kirpyklose taip pat rizikuojate užsikrėsti galvos grybeliu, ypatingai, jei įrankiai po kiekvieno kliento nėra dezinfekuojami.

Galvos grybelis: simptomai ir požymiai

Svarbu atsiminti, jog galvos odos grybelis daugeliui žmonių nesukelia jokių simptomų, bet tai nereiškia, jog jie negali ligos perduoti kitiems. Pirmieji galvos odos grybelio požymiai yra pleiskanoti ir paraudę odos plotai. Juose susilpnėja ir galiausiai iškrenta plaukai. Taip pat pažeisti plotai turi tamsius taškelius, žyminčius vietas, kur iškrito plaukai.

Negydomas, grybelis gali peraugti į kerioną ir favusą. Šiose stadijoje prasideda skalpo uždegimas, pažeista oda ištinsta, pradeda pūliuoti ir šlapiuoti. Laiku negydoma, infekcija gali sukelti negrįžtamą plikimą, vadinamą alopecija. Taip pat galite jausti, jog jūsų kaklo limfmazgiai yra padidėję ir jautrūs prisilietimui. Pastebėjus pirmuosius galvos grybelio simptomus, kreipkitės į gydytoją, nes negydomas grybelis nepraeina ir gali sukelti komplikacijų.

Kokių priemonių imtis, kad neatsirastų odos grybelis?

Nuo grybelio yra sudėtinga apsisaugoti, nes mus nuolatos supa daugybė skirtingų grybelinių infekcijų ir pagrindinė apsaugos priemonė, tai stipri imuninė sistema. Tačiau ženkliai sumažinsite savo ir savo vaikų riziką užsikrėsti, jei reguliariai plausite rankas, ypatingai paglostę nepažįstamą gyvūną.

Plaukite galvą švelniais šampūnais ir rūpinkitės skalpo odos sveikata. Jei jūsų skalpo oda yra sudirgusi ir pažeista, atsiranda palankesnės sąlygos grybeliui plisti. Taip pat nesidalinkite šukomis, plaukų aksesuarais, rankšluosčiais. Rekomenduojama išsiplauti plaukus po apsilankymo kirpykloje.

Ką daryti atsiradus grybeliui?

Pastebėjus, jog jūsų ar jūsų vaiko galvos oda pradėjo dažniau pleiskanoti, atsirado plaukų slinkimas ir paveikti odos plotai, apsilankykite pas gydytoją. Gydytojas nustatys infekcijos priežastį ir paskirs tinkamą gydymą. Dažniausiai grybelis yra gydomas geriamais priešgrybeliniais vaistais ir specialiais šampūnais.

Jei vienas iš šeimos narių užsikrėtė grybeliu, visi namiškiai turėtų taip pat išsitirti ar nėra užkrato nešiotojai ir naudoti apsaugines priemones, nesidalinti rankšluosčiais, šukomis ir kitais daiktais. Panašios prevencinės priemonės tinka apsisaugoti ir nuo kitų grybelio sukėlėjų. Susipažinkite – patarimai kaip gydyti nagų grybelį.

Ar odos grybelis užkrečiamas?

Užkrėtimas priklauso nuo grybelio. Galvos odos grybelis yra užkrečiamas, todėl rekomenduojama laikytis atstumo, jei pastebėjote, jog kitas žmogus turi grybelio požymių, neglostyti nepažįstamų ar sergančių gyvūnų ir nesidalinti šukomis bei plaukų aksesuarais. Tačiau mieliagrybių sukeltas odos grybelis nėra užkrečiamas ir dažniausiai atsiranda dėl nusilpusios imuninės sistemos.

Kokios priemonės ar vaistai efektyviai gydo galvos odos grybelį?

Galvos odos grybeliui gydyti yra skiriami geriamieji vaistai, kurių sudėtyje dažniausiai yra grizeofulvino, terbinafino, flukonazolio ar itrakonazolio. Itin sudėtingais atvejais, kuomet geriamieji vaistai nebeveikia efektyviai, gydytojas gali skirti leidžiamų preparatų. Papildomai rekomenduojama naudoti specialų priešgrybelinį šampūną. Šampūną turėtų naudoti ir kiti namuose gyvenantys žmonės kaip prevencinę priemonę.

Kaip išgydyti odos grybelį ant nugaros?

Galvos odos grybelis gali plisti ant kaklo, bet dažniausiai odos grybelis, atsirandantis ant nugaros ar kitų kūno dalių yra sukeliamas kitų grybelių. Dažniausiai odos grybelis ant nugaros atsiranda dėl mieliagrybių peraugimo. Užkrėtimas pasireiškia odos spalvos pokyčiais, dažniausiai pažeistoje vietoje oda pasidaro šviesesnė, parausta, kartais paruduoja ypatingai pasideginus saulėje.

Kitaip nei skalpo grybelis, nugaros grybelis nėra užkrečiamas. Grybeliui tinkamas sąlygas sukelia drėgnas oras, buvimas saulėje, riebios kosmetikos naudojimas, riebaluotis linkusi oda, prakaitas. Nugaros grybelis yra gydomas priešgrybeliniais kremais, serumais, rimtesniais atvejais - geriamais vaistais nuo grybelio.

nugaros grybelis

Vaistai nuo galvos ir nugaros grybelio internetu

Nugaros ir galvos odos grybelis yra dažnai pasitaikančios odos ligos, bet laiku pradėjus gydymą beveik visi pacientai išgyja be ilgalaikių pasekmių. Pastebėjus galvos odos ar nugaros grybelį svarbu apsilankyti pas gydytoją ir pradėti gydymą. Jei gydytojas nerekomendavo kitaip, nesigydykite liaudiškomis priemonėmis, nes jos gali tik labiau pažeisti odą.

Visus reikiamus vaistus ir priemones nuo grybelio rasite „Gintarinės vaistinės“ internetinėje parduotuvėje. Priemonės nagų grybeliui gydyti, vaistai nuo galvos ir odos grybelio – internetu, apsilankykite!