Jeigu vargina gausus prakaitavimas

2018 m. gegužės 16 d., trečiadienis

Kodėl prakaituojame ?
Įtampa, nervingumas, susijaudinimas stipriai padidina prakaitavimą. Ar žinote, kad aktyviai sportuojant galima išprakaituoti daugiau nei 10 l prakaito per dieną? Paprastai vyrai prakaituoja daugiau nei moterys (jos gausiau prakaituoja menopauzės metu ar prieš mėnesines), ir tai lemia greitesnė jų medžiagų apykaita. Daugiau prakaituojame, kai nusilpsta imuninė sistema, po gydymo antibiotikais ir pan.
Kartais pernelyg stiprus prakaitavimas gali būti onkologinių plaučių, kraujo, skydliaukės ar kitų ligų simptomas.

Norite pasitarti su dermatologu? Užsakyti

 

Gausiai prakaituojančių kojų priežiūra
Vyrus dažniau nei moteris vargina kojų prakaitavimas. Tokiu atveju patartina avėti natūralios odos avalynę, bet ne sintetinę.
Reikėtų taip pat mūvėti medvilnines, pusvilnones, o ne sintetinio pluošto kojines; jas būtina skalbti ir keisti kasdien.
Kojų prakaitavimą mažina ir įvairios vonelės. Pavyzdžiui, rekomenduojama kojas mirkyti vėsiame vandenyje su valgomąja ar jūros druska; naudinga įlašinti mėtų, arbatmedžio ir alavijo aliejaus.
Reikėtų kasdien naudoti vėsinamuosius pėdų purškiklius, specialius pabarstus, dezodorantus. Jie gaivina ir saugo kojas nuo prakaitavimo bei blogo kvapo. Naudokite specialius kremus, akmenis ar dezodorantus. Naudingi ir antiperspirantai, kurie stabdo kojų prakaitavimą.

Kai gausiai prakaituoja pažastys
Labai nemalonu, kai gausiai prakaituoja pažastys. Odos gydytoja Daiva Stanienė varginamiems šios problemos pataria dėvėti lengvus nevaržančius judesių rūbus iš natūralaus pluošto – lino, medvilnės.
Reikėtų dažnai skusti pažastų plaukus, kad ant jų nusėdę prakaito lašeliai neturėtų terpės bakterijoms daugintis.
Kasdienei priežiūrai galima naudoti dezodorantus, kurie prislopina ar mažina prakaito kvapą, dar geriau – antiperspirantus, kuriuose esančios metalo druskos mažina prakaitavimą. Antiperspirantų yra rutulinių ir purškiamųjų, kai kurie turi kvapiųjų medžiagų. Jų sudėtyje esančios medžiagos slopina ilgalaikį prakaitavimą, patikimai sumažina prakaito gamybą ir apsaugo nuo nemalonaus kvapo.
Pasak Kauno 2-osios klinikinės ligoninės Odos poliklinikos vedėjos Daivos Stanienės, kiekvienas žmogus turi išbandyti ir išsirinkti sau tinkamą priemonę. Pasiūla gausi – losjonai, kremai, pabarstai, aerozoliai, tepamieji pieštukiniai ir pan.

Sutrikimas, kai be priežasties nuolat gausiai prakaituojama, vadinamas hiperhidroze. Jis vargina apie 3 proc. pasaulio gyventojų. Dažniausiai prakaituoja veidas, pažastys arba pėdos. 

Kokios yra hiperhidrozės priežastys?
Prakaitavimas organizmui reikalingas normaliai kūno temperatūrai palaikyti, kad neperkaistų. Padidėjęs prakaitavimas skirstomas į fiziologinį ir patologinį. Fiziologinis prakaitavimas būna dirbant sunkų fizinį darbą, karštą dieną, geriant karštus gėrimus. Taip iš organizmo pašalinama šiluma, ir organizmas neperkaista.
Gausiau prakaituoti gali paaugliai, kurių endokrininė sistema dar nevisiškai išsivysčiusi, arba moterys po menopauzės. Viso kūno prakaitavimą gali sukelti vartojami vaistai (antihipertenziniai arba antidepresantai).
Patologinio prakaitavimo priežastys būna įvairios: sergant tuberkulioze, skydliaukės ligomis (tireotoksikoze arba padidėjusia skydliaukės veikla), cukriniu diabetu (periferine neuropatija, kai pažeidžiami periferiniai nervai), mažakraujyste ir kt.

Ribą tarp fiziologinio ir patologinio prakaitavimo žmogus turi pajusti pats, kai suprakaituoja tartum be priežasties. Hipehidrozės priežasčiai nustatyti atliekami įvairūs – bendras kraujo, krūtinės ląstos rentgenologinis, grybelių paieškos – tyrimai. Vis dėlto 80 proc. atvejų prakaitavimo priežastis nėra nustatoma.

Gausų prakaitavimą lemia labili nervų sistema
Gausus prakaitavimas priklauso nuo mūsų organizmo nervinės – endokrininės reguliacijos. Jei žmogus nervinasi, pavyzdžiui, artėja svarbus egzaminas, tai ši organizmo reguliacinė sistema aktyvuojama ir išsiskiria didesnis kiekis prakaito.
Delnai, pėdos dažnai prakaituoja linkusiems į neurozes žmonėms. Tokiam asmeniui spausdami ranką, galime jausti, kad rankos šaltos, drėgnos. Labai daug lemia atskirų žmonių nervų sistemos labilumas. Žmonės, patiriantys nuolatinį stresą, gausiau ir prakaituoja.

Gausus prakaitavimas sukelia diskomfortą ir odos iššutimus
Žmogui, kuris nuolat gausiai prakaituoja, gali atsirasti socialinių problemų, tokių kaip bendravimas su kitais žmonėmis. Žmogus pradeda vengti įvairių susitikimų, nes kompleksuoja dėl gausaus prakaitavimo ir kartu jo sukeliamo nemalonaus kūno kvapo. Todėl gali atsirasti depresija ar nerimo sutrikimų. Hiperhidrozė gali sukelti nepasitikėjimą savimi.
Gausus prakaitavimas sukelia diskomfortą ir odos iššutimus, kurie gali paskatinti bakterinės ir grybelinės infekcijos atsiradimą. Odos iššutimai dažniausiai atsiranda po krūtimis, kirkšnių srityse. Jei šlaunys labai storos, tai kirkšnių srityse gali atsirasti grybelių. Kirkšnių grybelis aptinkamas gana dažnai, nes kirkšnyse susidaro palankios sąlygos daugintis minėtiems organizmams.

Pradžia – nuo higienos
Naudojami įvairus dezodorantai, antiperspirantai. Antiperspirantai – purškiamieji, želė, sukamieji ir losjonai mažina prakaitavimą. Pagrindinė į sudėtį įeinanti medžiaga yra aliuminio chlorido heksahidratas. Svarbu atsiminti, kad antiperspirantai, dezodorantai purškiami ant sausos, švarios odos.
Kiekvieno žmogaus liaukų kiekis skirtingose kūno vietose skirtingas. Skiriami specialūs tirpalai, kurias trinamos labiausiai prakaituojančios kūno vietos. Tirpalai prakaito liaukas sutraukia, todėl žmogus mažiau prakaituoja.

Kaip gydyti hiperhidrozę?
Į pažastis, delnus arba pėdas gali būti leidžiama botulino toksino. Šis vaistas veiksmingai sumažina prakaitavimą, blokuodamas neurotransmiterį (acetilcholiną). Botulino toksino poveikis trunka nuo keturių iki aštuonių mėnesių. Jei prakaituojama gausiai, vėliau reikia gydyti pakartotinai.
Galima vartoti vaistus, turinčius atropino.
Geriamieji vaistai nerekomenduojami, nes gali sukelti daugiau šalutinių poveikių nei naudos.
Kai prakaitavimą sukelia nuolatinis stresas, gali būti naudingi, pavyzdžiui, beta blokatoriai (propranololis).
Retais atvejais indikuotinas ir chirurginis gydymas.

Patarimai:
* Stenkitės avėti odinę avalynę.
* Kojinės tik medvilninės arba pusvilnonės.
* Rūbai turi būti medvilniniai. Reguliariai prauskitės, keiskite kojines, drabužius.
* Stenkitės per daug nesuprakaituoti, nes galite susirgti peršalimo ligomis, atsirasti nervų skausmų (neuralgijų), rausvųjų dedervinių, virusinių pūslelinių.
* Svarbiausia – sveikas gyvenimo būdas, higiena.
* Venkite stresų, mažiau nervinkitės.
* Gyvenkite sveikai, nepervarkite.

Jei žmogus pastebėjo, kad nuolatos gausiai prakaituoja, turi kreiptis į šeimos gydytoją.

Apie gausų prakaitavimą kalbėjomės su Vilniaus Šeškinės poliklinikos gydytoja dermatovenerologe Gabija TIJŪNELIENE.
Parengta pagal Andriaus Vaitiekaus straipsnį, "Sveikas žmogus" 2008 m. Nr. 6 ir Nikos Vagnerienės straipsnį, "Sveikas žmogus" 2007 m. Nr. 2.