Užklupo skausmas: kada kreiptis į gydytoją, o kada pakaks vaistininko konsultacijos?

2020 m. lapkričio 16 d., pirmadienis

Kaip dažnai į vaistinę einate norėdami pasikonsultuoti su farmacijos specialistais? Gal dažniau ten užsukate tik įsigyti konkrečių vaistų ar maisto papildų? Vizitai pas gydytojus užtrunka ilgiau, todėl vaistininkai pastebi, kad žmonės kreipiasi į juos, kaip į sveikatos specialistus. Medikai sutinka, kad problemą galima išspręsti pasitarus su vaistininku, ir pritaria, kad ne visada reikia skubėti į gydymo įstaigą.

Kokiais atvejais pakaks apsilankyti vaistinėje?

Karantino metu padaugėjo žmonių, kurie užuot bandę patekti pas gydytojus, patarimo kreipėsi į vaistininkus.

„Vaistininkai turi reikiamas žinias, išsilavinimą ir patirtį tam, kad galėtų tinkamai pakonsultuoti. Tai ypač aktualu šiuo laikotarpiu, nes karantino metu žmonės vaistininkus pradėjo vertinti dar labiau. Ištikus lengvai nelaimei, negalavimui arba iškilus klausimams pirmiausia nueikite pas vaistininką, o jei šis matys, kad atvejis sudėtingesnis, pats visada rekomenduos apsilankyti į gydytoją“, – pastebi „Gintarinės vaistinės“ vaistininkas Tadas Labanauskas.

Pagal situaciją vizitą pas gydytoją išties gali atstoti vaistininko patarimai. Gydytojai sutinka, kad dėl plataus vaistinių tinklo į vaistinę pakliūti galima greičiau ir lengviau nei pas gydytoją.
„Nereikalingo vizito pas gydytoją galite išvengti paklausę vaistininko patarimų ir rekomendacijų. Sau tikrai nepakenksite, o be to, sunegalavęs žmogus ne visada gali objektyviai įvertinti situaciją, todėl vaistininkas į problemą pažiūrės specialisto akimis iš šalies“, – teigia šeimos gydytoja L. Oliandrienė.

Gydytoja papasakojo apie sėkmingą pacientės konsultaciją su vaistininke. Moteriai į akį pateko svetimkūnis, kuris sukėlė nepatogumų ir paraudimą. Pasikonsultavus vaistinėje, jai rekomendavo akių lašus ir pasiūlė kreiptis į gydytoją jei po keleto dienų simptomai nepalengvės. Pacientei kreiptis į gydytoją taip ir neprireikė.

Lengvi negalavimai – kreipkitės į vaistininką

Žmonės į vaistininką T. Labanauską kreipiasi pagalbos, kai vargina lengvi negalavimai arba pasireškia neūmūs simptomai. Pasiūlydamas natūralias priemones ir nereceptinius vaistus jis padeda žmonėms pasijusti geriau ir numalšinti skausmą. Žmonės dažniausiai kreipiasi dėl raumenų patempimo, peršalimo, alergijos ar lengvo apsinuodijimo.

Gydytoja L. Oliandrienė pastebi, kad vaistinėje žmogus gali gauti reikiamą pagalbą, nes vaistininkas jį ne veltui informuoja apie vaistinius preparatus ir maisto papildus. Papasakojęs kaip jaučiasi ir neturintis sunkių susirgimų ar simptomų žmogus, gali nueiti į vaistinę ir pasitikėti kvalifikuotu farmacijos specialistu. Vaistininkai dirba dėl žmonių sveikatos ir tuo galime pasikliauti konsultuodamiesi su jais.

Vaistininkas pasakoja, kad dažniausiai žmonės pagalbos į vaistininkus kreipiasi tada, kai pasireiškia lengvi ir neūmūs negalavimai ir nestiprūs simptomai. Jie nesunkiai numalšinami nereceptiniais vaistais ar natūraliomis priemonėmis. Dažniausiai tai būna peršalimas, įvairios odos alergijos, šienligė, lengvas apsinuodijimas ar virškinimo sutrikimai, nesunkios traumos, lengvi nudegimai ar nušalimai, raumenų patempimai ir panašiai.

„Į vaistinę dažnai ateina žmonės, kurie nori naujų preparatų, tačiau žino kam yra alergiški ir kokius vaistus vartoja. Žmonės patyrę smulkias traumas, sumušimus ar nudegimus taip pat konsultuojasi vaistinėje. Šiais atvejais vaistininkas gali suteikti atitinkamas rekomendacijas. Visada stengiamės pasiūlyti geriausius ir tinkamiausius vaistus pagal situaciją. Būna, kad klientas skundžiasi gerklės skausmu ar sloga, papasakoja, kokius preparatus vartojo ir mes padedame išrinkti geriausius vaistus nuo skausmo“, – pasakoja T. Labanauskas.

„Gintarinės vaistinės“ asortimente rasite įvairių nereceptinių vaistų, kurie padės numalšinti skausmą. Iš plataus pasirinkimo išsirinkite tinkamus vaistus nuo skausmo.

Atsiradus sunkesnėms komplikacijoms, vaistininkai skatina nelaukti ir nedelsiant apsilankyti pas gydytojus.

Kada kreiptis į gydytoją?

Vis dėlto situacijai darantis sudėtingesnei ir komplikacijoms augant, vaistininkai skatina nelaukti ir nedelsiant apsilankyti pas gydytojus. Tokais atvejais vaistininkas negali pakeisti gydytojo konsultacijos.
„Gintarinės vaistinės“ vaistininkas T. Labanauskas sako, kad kartais į vaistinę ateina žmonės, kurie nenori kreiptis pagalbos į medikus. Esant tokiai situacijai, vaistininkai stengiasi įkalbėti žmones priimti logišką sprendimą ir suskubti kreiptis į gydytojus.

Pasireiškia ūmūs ir stiprūs simptomai – skubėkite pas gydytojus

„Labai svarbu užbėgti komplikacijoms už akių, nors mes stengiamės suteikti informacijos, žmonės nesuvokia, kad situacija yra rimta. Labai dažnai pasitaiko, kad žmonės bando išgydyti patys save skaitydami „Google“ arba ieškodami patarimų forumuose. Tokie žmonės savo galvoje turi klaidingą diagnozę. Todėl svarbu, kad žmonės pagalbos ieškotų pas specialistus“, – pabrėžia T. Labanauskas.

Pasireiškus stipriems simptomams ar esant įsisenėjusioms ligoms, konsultacijos vaistinėje nepakaks. Šeimos gydytoja L. Oliandrienė yra tam tikri signalai, kurie pasako, kad reikia skubėti pas medikus. Į šių simptomų sąrašą patenka: nesiliaujantis kraujavimas, traukuliai, sąmonės netekimas, labai aukšta temperatūra.

Į vaistinę taip pat ateina žmonės su pasibaigusia recepto galiojimo data ir prašo receptinių vaistų. Tik gydytojas gali išrašyti receptą šiems vaistams.

„Jei pacientas serga lėtine liga ir neturi galimybės patekti pas gydytoja, pasibaigus recepto galiojimui terminui, pateikus seną receptą išduodamas minimalus vaisto kiekis. Visais kitais atvejais būtina gydytoja konsultacija ir vaistai neparduodami. Pirkėjus visada informuojame, kad netinkamas vaistų vartojimas gali sukelti nepageidaujamą poveikį. Kartais žmonėms pasiūlome panašaus veikimo, nereceptinį vaistą“, – sako vaistininkas.