Kas yra moterų higiena?

2024 m. balandžio 12 d., penktadienis

Tinkama intymios higienos priežiūra ne tik užtikrina švarą ir komfortą, bet ir yra būtina gerai moters sveikatai palaikyti. Intymi higiena apima reguliarų prausimąsi ir švelnių priežiūros produktų, skirtų būtent intymioms sritims, naudojimą. Tai padeda išlaikyti natūralią lytinių organų mikroflorą ir pH balansą, kuris yra būtinas apsaugai nuo infekcijų ir kitų problemų.

Kas yra higiena moterims ir kaip ją palaikyti?

Intymi moters higiena yra itin svarbi priežiūros dalis, kuriai reikia skirti ypatingą dėmesį. Netinkama intymios zonos priežiūra gali sukelti daugybę problemų ir paskatinti ligų vystymąsi. Moters intymioje zonoje oda yra labai jautri, o jei nesilaikoma higienos, ji gali išsausėti bei atsirasti sudirgimas, o tai gali sukelti daug nepatogumų. Be to, netinkamos higienos procedūros, jų trūkumas ar perteklius gali išprovokuoti makšties mikrofloros disbalansą. Dėl to gali išsivystyti tokios patologijos kaip pienligė ar bakterinė vaginozė.

- Patartina higienos procedūras atlikti bent 2 kartus per dieną, ryte ir vakare. Menstruacijų metu vertėtų nusiprausti po kiekvieno paketo ar kitos higienos priemonės pakeitimo. Ilgos kelionės metu ar kitu atveju, neturint galimybės apsiprausti, galite naudoti specialias intymiai higienai skirtas servetėles. Svarbu žinoti, kad negalite naudoti įprastų drėgnų servetėlių lytinių organų valymui, nes jose dažnai yra alkoholio ir kvapiųjų medžiagų, kurios sutrikdo pH.

- Paprastas muilas ar dušo gelis netinka moterų intymiai higienai. Prausiklio sudėtis yra nepaprastai svarbi reprodukcinės sistemos sveikatai palaikyti. Agresyvūs komponentai ir kvapiosios medžiagos dažnai sukelia diskomfortą, išsausina gleivines, susilpnina imuninę apsaugą ir gali sukelti vietines alergines reakcijas.

- Reikia pasirūpinti atskiru rankšluosčiu intymiai vietai po prausimosi išdžiovinti. Jis turi būti pagamintas iš minkštos medžiagos, visiškai švarus ir skirtas individualiam naudojimui. Taip pat jis turi būti gerai išdžiovinamas ir keičiamas bent kas 3 dienas.

- Po prausimosi reikėtų apsivilkti švarius apatinius, geriau, jei jie pasiūti iš natūralių audinių: medvilnės ar lino. Šios medžiagos leidžia odai kvėpuoti, skirtingai nei sintetinės. Dirbtiniai audiniai neužtikrina oro pralaidumo ir skatina drėgmės kaupimąsi, o tai sukuria palankią aplinką patogeninei mikroflorai augti. Taip pat turėtumėte vengti dėvėti aptemptus apatinius, nes tai padidina infekcijos plitimo iš tiesiosios žarnos į makštį riziką.

Kaip išsirinkti tinkamą intymios higienos prausiklį?

Renkantis intymios higienos prausiklį, reikėtų atkreipti dėmesį į priemonės pH. Įprastai specialių intymiai higienai skirtų produktų pH reikšmė neviršija 5,5. Norint išlaikyti šią pH reikšmę, į produktų kompoziciją gali būti pridedama pieno rūgšties.

Komponentų sąraše neturėtų būti:

- Kvapiųjų medžiagų
- Etanolio
- Dažiklių
- Agresyvių paviršiaus aktyviųjų medžiagų, įskaitant triklozaną, formaldehidą bei šarmą.

Šios medžiagos neigiamai veikia makšties mikroflorą, gali sukelti sausumą, niežėjimą ir sudirgimą.

Kaip teisingai prausti intymias vietas?

Intymių vietų prausimui, turėtumėte naudoti šiltą vandenį ir tam skirtas priežiūros priemones. Procedūra atliekama tik rankomis, kempinės nereikalingos, kadangi jos gali pažeisti gležną intymios zonos odą. Geriau nusiprausti po tekančiu vandeniu, o ne vonioje. Šilto vandens (ne karšto) srovę reikia nukreipti taip, kad ji tekėtų iš priekio į galą, tai yra iš gaktos į išangę. Taip pat reikėtų ir nusišluostyti tualetiniu popieriumi: nuo makšties iki išangės.

Paketai ir įklotai

Paketai yra paprasčiausias ir patogiausias būdas palaikyti higieną „kritinėmis“ dienomis. Jie puikiai sugeria gausias kraujo išskyras. Renkantis paketus, svarbu atsižvelgti į keletą dalykų:

- Medvilninis gaminio paviršius, malonus odai ir nesukeliantis dirginimo
- Įsigykite paketų su skirtingais absorbcijos laipsniais ir dydžiais, kad užtikrintumėte patikimą apsaugą visą menstruacijų laikotarpį
- Rinkitės orui pralaidžius paketus

Menstruacijų metu paketus reikia keisti kas 3 valandas, o esant gausioms mėnesinėms – kas 1-2 valandas. Tuo tarpu kasdienius įklotus rekomenduojama naudoti tik esant būtinybei, arba paskutinėmis menstruacijų dienomis, kai išskyros negausios, nes jie sukuria idealią aplinką patogeninių mikroorganizmų vystymuisi. Tačiau jei visgi jų naudojimas neišvengiamas, keiskite juos kas 3 valandas.

Tamponai

Tamponai yra daugelio moterų pamėgta priemonė menstruacijų metu. Jų visiškai nesimato po drabužiais, todėl suteikia moterims daugiau laisvės „tomis dienomis“. Taip pat nėra nemalonaus kvapo ar drėgmės pojūčio, kuris gali atsirasti nešiojant paketus. Intymios higienos priemonės turėtų būti gaminamos iš kuo natūralesnių medžiagų, o dydis parenkamas atsižvelgiant į išskyrų gausą. Be to, tamponai su aplikatoriumi yra šiek tiek patogesnis variantas, nes jį paprasčiau įdėti, taip pat jis sumažina infekcijų tikimybę. Itin svarbu tiek prieš įdedant, tiek išėmus tamponą nusiplauti rankas. Esant gausioms mėnesinėms, tamponus rekomenduojama keisti kas 3 valandas. O sumažėjus išskyrų kiekiui, intervalą galima padidinti iki 6 valandų.

Intymi higiena „tomis dienomis“

Menstruacijų metu infekcinių ligų tikimybė yra didžiausia, todėl tinkama higiena yra itin svarbi. Kiekvieną kartą pakeitus higieninį įklotą ar tamponą būtų naudinga apsiprausti, tačiau jei tokios galimybės nėra - galima pasinaudoti alternatyva - intymios higienos servetėlėmis. Intymių vietų prausimui menstruacijų metu verčiau rinkitės specialias, hipoalergines intymios higienos priemones, nes prausikliai su kvapikliais ar dažikliais gali sukelti odos bėrimus ir sudirgimą. Žinoma, hipoalerginės priemonės gali būti naudojamos visada, ne tik menstruacijų metu, kad išvengti nepageidaujamų odos ir gleivinės reakcijų.

Intymi higiena nėštumo metu

Nėščios moters higiena turėtų atsižvelgti į fiziologinius jos kūno pokyčius. Pasikeitus progesterono kiekiui, sumažėja imuninės sistemos gynyba, didėja būsimos mamos jautrumas infekcijoms. Būtent dėl šios priežasties labai svarbu palaikyti švarą intymiose vietose. Kaip palaikyti intymių vietų higieną nėščioms moterims?

- Plauti intymias vietas bent 2 kartus per dieną
- Prausimui galite naudoti specialų intymios higienos prausiklį arba kūdikių muilą
- Praustis reikia kryptimi nuo makšties link išangės

Be to, estrogeno gamybos padidėjimas skatina aktyvų naudingos mikrofloros augimą, dėl to gali atsirasti gausios balkšvos išskyros. Kad išvengtumėte dėmių ant apatinių, galite naudoti higieninius įklotus. Tačiau turėtumėte pasirinkti tokius prekės ženklus, kurių sudėtyje nėra dažiklių ar kvapiųjų medžiagų. Taip pat svarbu reguliariai keisti įklotą.

Intymi higiena po gimdymo

Intymi moters higiena pogimdyminiu laikotarpiu būna kiek kitokia. Maždaug 6-8 savaites trunkantis laikotarpis po gimdymo išsiskiria tuo, kad moters lytiniai organai, tiek vidiniai, tiek išoriniai, palaipsniui grįžta į ankstesnę būklę, kokia buvo prieš gimdymą. Ir kol šis procesas nesibaigs, organizmas turi būti apsaugotas nuo infekcijų. Todėl be galo svarbu palaikyti nepriekaištingą higieną intymioje zonoje. Be to, po gimdymo pasireiškia gausios išskyros. Taigi, joms sugerti geriau rinktis specialius paketus, skirtus naudoti po gimdymo. 

Intymi higiena menopauzės metu

Menopauzės metu estrogenų gamyba mažėja. Dėl to sulėtėja epitelio ląstelių atsinaujinimas, sumažėja glikogeno sintezė ir naudingų mikroorganizmų skaičius. Visa tai tampa pagrindine diskomforto lytinių organų srityje ir įvairių infekcijų vystymosi priežastimi. Higiena menopauzės metu išlieka itin svarbi palaikant moters intymią sveikatą. Vertėtų nusiprausti bent 2 kartus per dieną. O tokiu atveju, jei atsiranda šlapimo nelaikymas, galima ir dažniau, kad neatsirastų odos ir gleivinių sudirgimo. Prausimuisi galima naudoti gelius ir prausiklius, kurie tinka jautriai odai. O po prausimosi procedūros galima papildomai pasitepti drėkinamuoju kremu, skirtu pašalinti gleivinės sausumo problemą.

Menstruacinė taurelė

Menstruacinė taurelė yra mažas silikoninis indelis, kuris dedamas tiesiai į makštį ir surenka kraujo išskyras. Išėmus taurelę ji turi būti kruopščiai išvaloma, o po to ją galima vėl naudoti. Tinkamai prižiūrint, ji gali tarnauti net kelerius metus. Menstruacinės taurelės yra įvairių dydžių – S, M, L. Norint pasirinkti tinkamą prekę, reikėtų pasikonsultuoti su ginekologu. Gydytojas nustatys gimdos kaklelio aukštį ir makšties raumenų būklę, tada patars jums labiausiai tinkamą variantą. Menstruacinės taurelės taupo pinigus ir gali būti gera alternatyva toms moterims, kurioms sunku rasti patogių įklotų ar tamponų. Pagrindinė šių taurelių naudojimo problema - jas sunku įdėti ir išimti. Neretai moterims prireikia daug bandymų ir kantrybės, kad išmoktų neskausmingai įkišti taurelę į makštį. Išimti taurelę lengviau, tačiau jai prisipildžius iki kraštų, galimas nuotėkis.

Šaltiniai:

Chen Y, Bruning E, Rubino J, Eder SE. Role of female intimate hygiene in vulvovaginal health: Global hygiene practices and product usage. Womens Health (Lond). 2017 Dec;13(3):58-67. doi: 10.1177/1745505717731011. Epub 2017 Sep 22. PMID: 28934912; PMCID: PMC7789027.