Kodėl stipriosios lyties atstovai vis dar gėdijasi šnekėti apie tipines vyrų ligas?

2018 m. spalio 10 d., trečiadienis

Nors viešoje erdvėje atrodo, kad stipriosios lyties atstovai nesibaido sveiko gyvenimo būdo revoliucijos, tačiau apsilankymų vaistinėse ir medicinos klinikose, anot specialistų, ženkliai nedaugėja, o vyrų sergamumas ir mirtingumas išlieka vis dar didelis. Artėjančios Tėvo dienos proga medikai ir vaistininkai atkreipia esamų ir būsimų tėčių dėmesį: laiku pradėjus rūpintis savo sveikata, galima ilgai ir laimingai džiaugtis gyvenimu artimųjų rate.

 

„Statistika rodo, kad išeminė širdies liga išlieka lydere visame pasaulyje. Šia liga serga 56 proc. vyrų, o ligos mirtingumas tarp vyrų – 45 proc. Antroje vietoje karaliauja – insultas. Kasmet apie 4 tūkstančius Lietuvos vyrų patiria insultą. Tiesa, egzistuoja japonų mokslininkų sukurtas testas, padedantis įvertinti, ar artimoje aplinkoje yra didelė insulto tikimybė. Jei ant vienos kojos nepavyksta išstovėti ilgiau nei 20 sekundžių, reikėtų susimąstyti ir atlikti reikiamus tyrimus (vertebrobazilinių kraujagyslių, cholesterolio kiekio tyrimus, sekti arterinį kraujospūdį). Trečioje vietoje – plaučių ir prostatos vėžys“, – konstatuoja „InMedica“ klinikos gydytojas genetikas prof. dr. Danielius Serapinas.

 

Vyrai – reti svečiai vaistinėse ir klinikose

 

Specialistų teigimu, per pastaruosius 5-erius metus vyrai tikrai pradėjo aktyviau rūpintis savo sveikata. Sportuojančių vyrų skaičius auga, mitybos klausimas jiems tapo  nesvetimas: į kūno priežiūrą jie žvelgia kur kas rimčiau, tačiau vizitų pas gydytojus ir vaistinėse ženkliai nedaugėja.

 

„Vyrai maždaug 2 kartus rečiau apsilanko pas medikus, nei moterys. Dauguma jų vardija šias priežastis: laiko neturėjimas, baimė sužinoti rezultatus, nemalonių procedūrų vengimas“, – teigia prof. dr. D. Serapinas.

 

Jam ir antrina ir „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė-vedėja Rasa Proscevičienė. Anot jos, dėl įtempto gyvenimo būdo vyrai vis dar neskiria pakankamai laiko savo sveikatai, o į savo kūno priežiūrą jie žvelgia kur kas aplaidžiau nei moterys.

 

„Stiprios lyties atstovai nėra linkę įsiklausyti į organizmo siunčiamus pirmuosius simptomus. Dauguma jų į vaistines užsuka, kai liga yra pradėjusi progresuoti arba gerokai pažengusi, tokiu atveju medikamentai gali ir nepadėti. Dažnas atvejis, kad į vaistinę ateina moterys, prašydamos vaistų savo vyrams“, – teigia R. Proscevičienė.

 

Vis dar gėdijasi kalbėti apie „vyriškas“ ligas

 

Prostatos vėžys, erekcijos sutrikimai, nevaisingumas. Anot vaistininkų ir medikų, tai specifinės vyrų ligos, apie kurias jiems vis dar sunku kalbėti, todėl reikia švietimo, kad negydomos ligos gali tapti itin pavojingos ar net mirtinos.

„Pavyzdžiui, erekcijos sutrikimų dauguma vyrų nelaiko liga. Anot jų, tai laikina ir gyvybei nepavojinga nesėkmė, todėl apie ją vengiama kalbėti. Vyrai nenori pripažinti šios ligos, baiminasi pasirodyti silpni ir į specialistus kreipiasi tik tada, kai pasidaro labai sunku. Svarbu pabrėžti, kad tokios ligos tikrai neturi įtakos jų vyriškumai, jos yra įveikiamos, svarbu gydytis“, – sako prof. dr. Danielius Serapinas.

 

Tuo tarpu „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė  teigia, kad tipinės vyriškos ligos gali slėpti dar rimtesnes ligas.

 

„Paprastai vyrai, turintys erekcijos sutrikimų yra kamuojami ir psichologinių problemų. Kartais atrodo, kad jie kaip įmanydami ilgiau nukelia apsilankymą vaistinėje, nors šiandien medicina savo pasiekimais stulbina ir laiku pradėtas gydymas gali duoti vaisių. Be to, kartais erekcijos sutrikimo problema slypi už miegamojo ribų, kalta gali būti širdis. Varpos kraujagyslės yra gerokai siauresnės nei širdies, tad užsikemša anksčiau“, – teigia R. Proscevičienė.

 

Anot jos, vartojant vaistus būtinai atkreipti dėmesį į jų suderinamumą, priešingu atveju gydymas medikamentais neturės rezultatų.

 

„Kai kuriems pacientams tuo pat metu vartojantiems prostatos hiperplazijai ir nuo erekcijos sutrikimo skirtus vaistus, mažėja arterinis spaudimas, gali pasireikšti galvos svaigimas. Kiekvienoje „Gintarinėje vaistinėje“ galite nemokamai patikrinti vaistų suderinamumą. Tik tarpusavyje derantys vaistai veikia efektyviai“, – primena R. Proscevičienė.

 

Sveikas gyvenimo būdas – raktas į pilnavertį gyvenimą

Medikų ir vaistininkų teigimu, norint džiaugtis puikia sveikata, svarbu atsisakyti žalingų įpročių, taisyklingai maitinis, nepamiršti kokybiško miego ir valdyti stresines situacijas, mat būtent jos lemia daugybę sveikatos problemų.

 

„Nemažai šiuolaikinių žmonių mano, kad gali be saiko rūkyti, gerti, vartoti riebų maistą, nejudėti ir nesulaukti pasekmių, tačiau tik atsisakius šios žalingų įpročių puokštės galėsime džiaugtis sveiku kūnu. Svarbu išmokti palaikyti kūno balansą, stimuliuoti savo protines funkcijas, atkreipti dėmesį ką dedame į ar ant savo kūno“, – pataria prof. dr. D. Serapinas.

 

Faktai apie tipines vyrų ligas:

  1.       Prostatos ligos atsiranda dėl uždegimo ir bakterijų. Tokie faktoriai, kaip lytinių organų traumos, dažna partnerių kaita  gali padidinti prostatito  tikimybę. Ji gali pasireikšti dažnu, drumstu ir skausmingu šlapinimusi, padidėjusia ir pajautrėjusia prostata.
  2.        Dažniausios erekcijos problemų priežastys – psichologinės. Retais atvejais liga gali atsirasti dėl kraujotakos sutrikimų, prastos medžiagų apykaitos, įvairių neurologinių ligų ar situacinių veiksnių, tokių, kaip didelis alkoholio, vaistų vartojimas.
  3.       Yra įrodyta, kad dažnas pornografijos žiūrėjimas gali slopinti libido ir erekciją. Tai susiję su dopamino receptorių kiekio sumažėjimu vidurinėje smegenų dalyje.

Kaip pora negali susilaukti vaiko yra 1 iš 5 šansų, kad problema yra būtent vyro vaisingume.