Kokie vitaminai svarbiausi sportuojantiems vaikams?

2024 m. vasario 6 d., antradienis

Vaikams, kurių gyvenimas nuo pat mažens susijęs su sportu, reikia ypatingos priežiūros. Vitaminai sportuojantiems vaikams reikalingi normaliai organizmo veiklai ir aktyvumui palaikyti. Taigi, papildomų vitaminų ir mineralų vartojimas aktyviai besitreniruojantiems ir nuolat sportuojantiems vaikams ypač svarbus. Reguliariai užsiimant fizine veikla, medžiagų apykaitos procesai organizme pagreitėja, todėl jauniesiems sportininkams reikia daugiau kalorijų ir maistinių medžiagų nei jų bendraamžiams, gyvenantiems įprastu ritmu. Aktyvia veikla užsiimantys vaikai neretai skundžiasi nuovargiu, negali susikaupti mokykloje ar vengia treniruočių dėl prastos savijautos.

Aprūpinti organizmą maistinių medžiagų atsargomis pasitelkiant tik mitybą - išties sunku, kadangi norint palaikyti formą, reikia laikytis griežtos dietos, kurioje daugelis maisto produktų yra draudžiami. Taigi, norint patenkinti organizmo vitaminų ir mineralų poreikį, mažiesiems sportininkams reikia reguliariai vartoti tam tikrų vitaminų kompleksus.

Vitaminų ir mineralų svarba vaikų gyvenime

Tėvai turėtų skirti ypatingą dėmesį tam, kad užtikrintų savo vaikų, kurių kūnas yra formavimosi stadijoje, aprūpinimą reikalingais mikroelementais. Norint sukurti stiprų ir sveiką kūną, reikia pakankamo vitaminų ir mineralų kiekio. Mikroelementų trūkumas augančio žmogaus organizme turi įtakos organų ir organizmo sistemų veiklai, tačiau visų pirma kenčia imuninė sistema. Būtent dėl ​​šios priežasties vaikai gali dažniau sirgti peršalimo ligomis, kurios vėliau gali turėti įtakos jų mokslo bei sporto pasiekimams. 

Vitaminai ypač svarbūs sportuojantiems vaikams paauglystės laikotarpiu. Tuo metu, jų organizmas patiria nuolatinį stresą dėl hormoninių pokyčių ir spartaus augimo. O prie viso to prisideda emocinis nestabilumas ir didelis stresas mokykloje bei sporto veikloje. Svarbu žinoti, kad paaugliams duoti profesionalius sportininkams skirtus vitaminus, kuriuose yra hormoninių papildų, griežtai draudžiama. Tokios medžiagos gali turėti neigiamą poveikį vaiko endokrininei sistemai. Vaikams ir paaugliams reikia specialių vitaminų kompleksų, skirtų besivystančio organizmo poreikiams tenkinti ir funkcijoms palaikyti.

Vitaminų nauda sportuojantiems vaikams

Vitaminai vaikams, kurių fizinis aktyvumas yra padidėjęs, turi visapusišką teigiamą poveikį organizmui, todėl ypač svarbu užtikrinti jų balansą organizme.

- Jie padeda kūnui atkurti sunaudotą energiją intensyvių treniruočių metu. Taip pat padidinti ištvermę ir kūno tonusą, o tai lemia sportinio meistriškumo augimą.


- Jie stiprina imuninę sistemą bei apsaugines organizmo funkcijas. Sportininkams dažniau tenka susidoroti su įvairiomis infekcinėmis bei virusinėmis ligomis, nes jie nuolat dirba viršydami savo galimybių ribas. Nors atrodo, kad reguliarus sportas, atvirkščiai, turėtų padidinti organizmo atsparumą infekcijoms ir virusams, tačiau intensyviai dirbant, ypač tuo laikotarpiu, kai reikia ruoštis varžyboms, imunitetas nusilpsta dėl didelio krūvio.

- Jie užkerta kelią uždegiminiams procesams sąnariuose. Kartais sportuojantiems tenka atlaikyti ypač didelius krūvius, kuomet nukenčia raiščiai ir sausgyslės, kadangi ne visose sporto šakose, atliekant tam tikrus pratimus, įmanoma išlaikyti anatomiškai teisingą sąnarių padėtį.


- Jie aprūpina organizmą būtinomis medžiagomis vystymuisi ir augimui.


Vitaminų ir mineralų trūkumo poveikis sveikatai

Vitaminai – tai medžiagos, kurios mūsų organizme nesintetinamos, tai reiškia, kad jos į mūsų organizmą patenka su maistu ar papildais. O be to, nė vieno žmogaus organizme nevyksta procesai, kurių nekontroliuotų vitaminai. Jie atsakingi už imunitetą, širdies ir kraujagyslių sistemos, centrinės ir periferinės nervų sistemos bei smegenų veiklą. Be jų nevyksta ląstelių atsinaujinimas, jie veikia kraujodaros organus, vaikų ir paauglių augimą ir bendrą vystymąsi.

Taigi, vitaminai reikalingi kiekvienam žmogui, o ypač vaikams, patiriantiems stresą intensyviai sportuojant. Vitaminų kompleksas vaikui ar paaugliui turėtų būti sudarytas iš natūralių žaliavų ir atitikti tarptautinius standartus. Sudėtyje neturi būti dirbtinių kvapiųjų medžiagų ar dažiklių.

Būtini vitaminai ir mineralai sportuojantiems vaikams

Sportuojančiam vaikui labai svarbu gauti pakankamai vitaminų ir mineralų, tam, kad užtikrinti pakankamą energijos kiekį. Pasirūpinkite savo vaikų sveikata, aprūpindami juos naudingomis medžiagomis:

Vitaminas D

Vitamino D vartojimas padeda gerinti atmintį ir koncentraciją, didina produktyvumą ir energijos lygį, mažina nervinę įtampą, padeda kovoti su nuovargiu, apsaugo nuo skoliozės ir palaiko raumenų tonusą, stiprina imunitetą. Be to, yra atsakingas už normalų kalcio pasisavinimą, užtikrina širdies ir kraujagyslių ligų prevenciją.

Vitaminas A

Naudingas plaukams, odai, nagams, atsakingas už fosforo, kalcio pasisavinimą, taip pat užtikrina tinkamą raiščių ir raumenų reakciją į nervinius impulsus ir taip leidžia išvengti patempimų.

Vitaminas E

Atsakingas už jungiamojo audinio atkūrimą, kuris sudaro raiščius ir sausgysles, malšina uždegiminius procesus, apsaugo nuo neigiamo laisvųjų radikalų poveikio organizmui.

B grupės vitaminai

Jie dalyvauja visų tipų medžiagų apykaitos procesuose, pagreitina raumenų skaidulų mikroįtrūkimų ir plyšimų gijimą, skatina ATP (pagrindinio energijos resurso, susidedančio iš fosfatų junginių) ir deguonies kaupimąsi ląstelėse, palaiko normalius hormonų sintezės procesus. Taip pat gerina atmintį.

Vitaminas C

Tai ypač stiprus antioksidantas. Kuo jo daugiau, tuo organizmas geriau gali atsispirti infekcijoms ir virusinėms ligoms. Askorbo rūgštis, taip pat, teigiamai veikia sąnarius, raiščius, gerina kolageno – baltymo, atsakingo už odos ir jungiamojo audinio elastingumą – gamybą. Pagreitina žaizdų ir lūžių gijimą bei stiprina kraujagysles.

Selenas

Gerina skeleto ir raumenų sistemos funkcionavimą. Palaiko normalų raumenų susitraukimą, didina ištvermę ir mažina nuovargį po fizinio krūvio. Jis yra daugumos hormonų ir fermentų dalis, apsaugo ląsteles nuo pažeidimų. Be to, padeda išsaugoti odos, plaukų ir nagų grožį bei sveikatą.

Kalcis 

Kalcis padeda stiprinti kaulus ir mažina osteoporozės riziką. Taip pat svarbus tinkamai raumenų funkcijai palaikyti. Padeda raumenims susitraukti ir atsipalaiduoti. Be to, jis aprūpina organizmą energija skaidant glikogeną į gliukozę. 

Fosforas

Fosforas reikalingas beveik visoms medžiagų apykaitos reakcijoms organizme, padeda įsisavinti kalcį. Šis mikroelementas taip pat būtinas normaliai centrinės nervų sistemos, širdies ir inkstų veiklai. Fosforo junginiai dalyvauja energijos mainuose, kurie tiesiogiai veikia žmogaus kūno raumenų ir protinę veiklą. 

Jodas

Šis naudingas mineralas kontroliuoja skydliaukės veiklą, reguliuoja medžiagų apykaitos procesus organizme, padeda palaikyti pastovią kūno temperatūrą bei dalyvauja energijos apykaitos procesuose. Reguliuoja riebalų ir baltymų apykaitą bei padeda organizmui pasisavinti tam tikrus vitaminus. Yra atsakingas už kūno augimą ir vystymąsi. Taip pat normalizuoja nervų sistemos veiklą.

Kalis

Jis atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant vandens ir elektrolitų pusiausvyrą, dalyvauja nervinių impulsų perdavime bei užtikrina tinkamą raumenų ir širdies veiklą.

Magnis

Tai būtinas mineralas, dalyvaujantis daugiau nei 300 medžiagų apykaitos procesų organizme. Magnis padeda palaikyti normalią nervų ir raumenų veiklą, širdies ritmą, kraujospūdį, imuninę sistemą, kaulų vientisumą ir gliukozės kiekį kraujyje bei skatina kalcio pasisavinimą. Šis mineralas taip pat dalyvauja kuriant neurotransmiterius, tokius kaip serotoninas ir dopaminas, kurie yra atsakingi už nuotaiką, motyvaciją ir atsaką į stresą.

Kaip pasireiškia vitaminų trūkumas?

Vitaminai sportuojantiems vaikams padeda pagerinti jų gyvenimo kokybę ir bendrą savijautą. Taigi, esant jų deficitui, pastebimai pablogėja bendra organizmo būklė. Galimi vitaminų trūkumo simptomai:

- Mieguistumas

- Žemas energijos lygis

- Dirglumas

- Lėtesnis raumenų augimas

- Ilgas atsistatymas po treniruotės

- Bendras silpnumas

- Nuovargis

- Bloga nuotaika

- Medžiagų apykaitos sutrikimai



Šaltiniai:

Vitamin D and mental health in children and adolescents. Föcker M, Antel J, Ring S, Hahn D, Kanal Ö, Öztürk D, Hebebrand J, Libuda L. Eur Child Adolesc Psychiatry. 2017 Sep;26(9):1043-1066. doi: 10.1007/s00787-017-0949-3. Epub 2017 Feb 8.

Purcell LK; Canadian Paediatric Society, Paediatric Sports and Exercise Medicine Section. Sport nutrition for young athletes. Paediatr Child Health. 2013 Apr;18(4):200-5. doi: 10.1093/pch/18.4.200. PMID: 24421690; PMCID: PMC3805623.

Зуева О.С., Зуев Н.Н. Применение витаминно-минеральных комплексов у детей: обоснованность назначения // Вестник Витебского государственного медицинского университета. 2012. Т. 11. № 2. С. 91-99.