Pataisų sporų naudojimas, ką verta žinoti?

2024 m. birželio 10 d., pirmadienis

Ko gero kiekvienam teko susidurti su odos sudirgimais, tokiais kaip alerginės odos reakcijos, nudegimai nuo ultravioletinių saulės spindulių, įvairūs įbrėžimai ar žaizdelės. Na, o sudirgusi oda ne tik neigiamai paveikia mūsų išvaizdą, bet ir gali sukelti nemalonius bei įkyrius pojūčius, tad tokiais atvejais reikia žinoti efektyvius sprendimo būdus ir turėti juos po ranka. Be to, ypač dažnai odos sudirgimai pasireiškia kūdikiams (kūdikių iššutimai), o viena populiariausių priemonių kūdikių odos sudirgimams mažinti - pataisų sporos. Taigi, aptarkime kas gi tos pataisų sporos bei kaip jas naudoti.

Pataisų sporos - kas tai?

Pataisų sporos gaunamos iš augalo, (Lycopodium clavatum), dar vadinamo “pataisas šarkakojis” tai daugiametis sporinis, visžalis augalas. Pataisų sporos subręsta maždaug liepos - rugsėjo mėnesiais. Jos yra labai smulkūs, šviesiai geltonos spalvos milteliai. Pataisai auga sausuose miškuose, dažniausiai pušynuose. Jie auga didžiuliais sąžalynais, vidutinio drėgnumo rūgščiame, smėlėtame bei mažai derlingame dirvožemyje. Pataisai yra paplitę tiek visoje Europoje, tiek visoje Lietuvoje. O būtent gydymo tikslais vartojamos pataisų sporos. 

Pataisų sporos - naudojimas

Šarkakojo pataiso (Lycopodium clavatum) išskirtinės savybės žmonėms žinomos jau nuo senų laikų, o pataisų sporos kūdikiams naudojamos ir iki šių dienų. Pataisų sporomis gali būti barstomos iššutusios vietos, pragulos, pūliuojančios žaizdos bei kiti odos pažeidimai ir sudirgimai. Be viso to, pataisų sporos padeda numalšinti niežulį bei odos uždegimo simptomus. Jos taip pat gali būti naudojamos grybelinių bei bakterinių odos infekcijų prevencijai. Pataisų sporos tinka visiems - tiek vaikams, tiek suaugusiems. Be to, tai viena iš dažniausiai naudojamų priemonių kūdikių odos sudirgimams ir iššutimams gydyti.

Kūdikių iššutimai - kas tai?

Iššutimai yra dažnai pasitaikantis neinfekcinis odos pažeidimas kūdikiams. Paprastai jie atsiranda dėl mechaninės trinties ir (arba) ilgalaikio kontakto su skysčiu vietose: odos raukšlėse, ant sėdmenų, apatinėje pilvo dalyje, ant kaklo, pažastyse ir pan. 

Taip nutinka todėl, kad kūdikio oda savo struktūra skiriasi nuo suaugusio žmogaus odos: ji yra labai plona, ​​gležna, jautresnė išorės poveikiui bei lengvai pažeidžiama. Iššutimai dažnai pasireiškia vaikams turintiems antsvorio, virškinimo sutrikimų ar linkusiems į alergiją. Be to, netinkama apranga, aukšta kambario temperatūra, ilgas buvimas su šlapiomis sauskelnėmis ar netinkamo dydžio sauskelnės taip pat gali prisidėti prie iššutimų atsiradimo.

Kodėl atsiranda kūdikių iššutimai?

Yra keletas veiksnių, sukeliančių iššutimus kūdikiams.

Drėgmė

Gana dažnai iššutimai ant kūdikių odos atsiranda dėl drėgmės pertekliaus, kuris atsiranda dėl kūdikio perkaitimo. Vaikai greitai pradeda prakaituoti ir gali perkaisti dėl to, kad jų termoreguliacijos sistema dar nėra pakankamai išsivysčiusi, o taip pat situacijose, kai tėvai juos aprengia ne pagal orą. Tokiais atvejais odos raukšlėse susilaiko drėgmė, ir dėl to atsiranda iššutimai. Beje, iššutimus kūdikiams gali išprovokuoti ir nepakankamas odos nusausinimas po dušo ir vonios. Taip pat retas sauskelnių keitimas (o būtent po sauskelnėmis kaupiasi itin daug drėgmės). Be to, iššutimus gali sukelti ir tiesioginis šlapimo ir išmatų salytis su kūdikio oda.

Mechaninė trintis

Aptempti drabužiai šiurkščiomis siūlėmis ar pernelyg prigludusios sauskelnės - visa tai gali sukelti iššutimus. Todėl turėtumėte atidžiai pasirinkti vaiko drabužių medžiagą ir dydį, o taip pat labai svarbu tinkamai pasirinkti sauskelnes, jos taip pat turi būti tinkamo dydžio bei pagamintos iš medžiagos, kuri nedirgina jautrios kūdikio odelės. 

Cheminiai dirgikliai ir alergenai

Dažnai galima išgirsti, kad staiga pasikeitus sauskelnių prekės ženklui, kūdikiui atsirado odos paraudimas ir patinimas, o retesniais atvejais netgi odos infekcija (bakterinė ar virusinė). Žinoma, kiekvieno vaiko odos reakcija į naujas sauskelnes gali būti skirtinga, ir tai, kas tiko vienam vaikui, nebūtinai tiks kitam, tad labai svarbu atidžiai stebėti bendrą vaiko ir odos būklę pakeitus sauskelnių gamintoją. 

Virškinimo trakto sutrikimai

Viduriavimas taip pat gali sukelti iššutimus. Išmatos išskiria tam tikras, rūgščias medžiagas, o tai reiškia, kad gali lengvai pažeisti ploną epidermio sluoksnį. Todėl kūdikiui viduriuojant stenkitės kuo greičiau jį nuprausti, o sauskelnes keiskite iš karto po tuštinimosi ir nepamirškite apie oro vonias, kad leisti mažylio odai pakvėpuoti.

Mitybos pakitimai

Kūdikių iššutimai taip pat gali sutapti ir su naujų maisto produktų įtraukimu į mitybos racioną. Tad stebėkite vaiko būklę ir reakciją į naujus maisto produktus.

Kaip gydyti kūdikių iššutimus?

Jei iššutimai vos tik atsirado, paraudimas neryškus ir apima nedidelį plotą, tokiu atveju tėvams reikės tik daugiau laiko skirti vaiko higienai - dažniau prausti, keisti sauskelnes (o dar geriau leisti kūdikiui pabūti be sauskelnių, kiek įmanoma ilgiau).

Iššutimų vietas reikia tepti apsauginiais kremais, pastomis cinko oksido pagrindu arba pabarstyti pataisų sporomis. Vietose, kur pažeistas odos vientisumas (mikro įtrūkimai, erozijos), galima lokaliai naudoti priemones, kurių sudėtyje yra dekspantenolio. Tačiau dėl tokių priemonių naudojimo vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju.

Tinkamai parinkus produktą, iššutimas paprastai išnyksta per 1-2 dienas. Tačiau jei ūmi būklė nepraeina, o simptomai tik sustiprėja, būtinai reikia kreiptis į gydytoją, kadangi iššutimai gali komplikuotis, ir tokiu atveju gali išsivystyti infekcija, kurios gydymui reikia specialių vaistų.

Patyręs gydytojas pagal matomus simptomus nustatys, kokia yra iššutimų priežastis ir paskirs tinkamą gydymą. Kartais, norėdamas parinkti tinkamą vaistą, gydytojas paima tepinėlį nuo odos paviršiaus, vėliau laboratorijoje juo nustatomas infekcijos sukėlėjas. Be to, labai svarbu suprasti, kad iššutimai gali atsirasti net ir sveikiems kūdikiams, tinkamai juos prižiūrint.

Kaip išvengti kūdikių iššutimų?

Kad vaikui neatsirastų iššutimai, būtina laikytis tam tikrų vaikų odos priežiūros ir higienos taisyklių. Sauskelnes reikia keisti kas 3 - 4 valandas ir po kiekvieno tuštinimosi. Prieš keisdami sauskelnes, turite kruopščiai nuplauti kūdikio odelę arba nuvalyti odą drėgnomis kūdikių servetėlėmis, tačiau jas reikėtų naudoti retai, išskirtiniais atvejais, kuomet nėra galimybės nuprausti kūdikio vandeniu. Po to būtina kruopščiai nusausinti odą, ir specialia vaikiška kosmetika patepti kirkšnis, sėdmenis, tarpvietę, šlaunų, kaklo bei rankų raukšles. Tam skirti įvairūs kremai nuo iššutimų. Dar vienas geras ir veiksmingas būdas iššutimų prevencijai - oro vonios. Tai trumpas laikotarpis, kuomet mažylis būna be sauskelnių ir jo odelė kvėpuoja.

Be to, kūdikio drabužėliai ir patalynė turi būti pasiūti iš natūralių audinių, kad būtų pralaidūs orui ir nesukeltų dirginimo. Vaikiški drabužiai turi būti skalbiami specialiais hipoalerginiais plovikliais. Taip pat turėtumėte atsargiai įvesti naujus maisto produktus ir atidžiai stebėti vaiko reakciją į naujų maisto produktų įvedimą. Jei į mitybą įtraukus naują produktą vaikui atsiranda iššutimų, būtina nedelsiant pradėti gydymą, o maisto produkto, kuris sukėlė iššutimą reikėtų vengti. Be to, higienos taisyklių laikymasis ir kūdikio odos priežiūra tinkamomis priežiūros priemonėmis padės greitai susidoroti su iššutimais ir užkirsti kelią komplikacijų vystymuisi.

Šaltiniai:

Ragažinskienė Ona, Rimkienė Silvija, Sasnauskas Valdas. “Vaistinių augalų enciklopedija”, Kaunas: Lututė, 2005. ISBN 9955-575-73-5

Becker-Witt C, Lüdtke R, Weisshuhn TE, Willich SN. Diagnoses and treatment in homeopathic medical practice. Forsch Komplementarmed Klass Naturheilkd. 2004 Apr;11(2):98-103. doi: 10.1159/000078231. PMID: 15138374.

Захарова И.Н., Пшеничникова И.И., Мачнева Е.Б. Правильный уход за кожей новорожденных и детей раннего возраста: что нужно знать педиатру. Consilium Medicum. Педиатрия (Прил.). 2016; 1.

Blume-Peytavi U, Kanti V. Prevention and treatment of diaper dermatitis. Pediatr Dermatol. 2018 Mar;35 Suppl 1:s19-s23. doi: 10.1111/pde.13495. PMID: 29596731.

Siūlomi produktai

WELEDA CALENDULA BABY, apsauginis kremas nuo vėjo ir šalčio su medetkomis, 30 ml paveikslėlis
-30%
Weleda
6,48€ 9,25€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
SUDOCREM MULTI-EXPERT, kremas, 125 g paveikslėlis
2 už 1 kainą
Sudocrem
7,58€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
BEPANTHOL BABY, tepalas, 30 g paveikslėlis
-20%
Bepanthol
4,54€ 5,68€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()