Pienligė ar šlapimo takų liga? Atsako gydytoja

2022 m. rugsėjo 15 d., ketvirtadienis

Pienligė ir šlapimo takų infekcijos gali pasireikšti panašiais simptomais, pvz., deginimu ir skausmu šlapinantis, todėl moterims atskirti šias nemalonias ligas gali būti iš tiesų sudėtinga. Gydytoja pataria, į ką reikėtų atkreipti dėmesį ir kokį gydymą pasirinkti.

Internetinės klinikos „Dimedic“ gydytoja Justė Zeidotaitė atkreipia dėmesį, kad nors „pacientės konsultuojasi įvairiais klausimais, tačiau būtent pienligė, bakterinė vaginozė, šlapimo takų infekcijos, menstruacijų sutrikimai yra vienos dažniausių jų išsakomų problemų. Kadangi šie sutrikimai yra linkę kartotis, pacientės, kurios kreipiasi ne pirmą kartą, numano, kas joms nutiko ir kokio gydymo reikės“.

Reikia e.recepto? Užsakyti

Kaip atskirti pienligę nuo šlapimo takų ligų ir kokius vaistus rinktis?

Pienligę sukelia baltasis balkšvagrybis (mieliagrybis Candida albicans). Šiai ligai būdingos gausios, baltos, bekvapės, į varškę panašios išskyros ir niežulys. Pienligė gydoma priešgrybeliniais vaistais: žvakutėmis, kremais ar geriamaisiais preparatais. 

„Šlapimo takų infekcijas dažniausiai sukelia bakterijos, kurios yra gydomos antibiotikais. Svarbu suprasti, kad grybeliai ir bakterijos yra skirtingi. Todėl vaistai, naudojami gydyti bakteriniams uždegimams, neveiks tokių sukėlėjų kaip grybelis ar virusai (ir atvirkščiai)“, – akcentuoja medikė.

Gydytoja nurodo, kad tiek pienligės, tiek bakterinio uždegimo prevencijai itin svarbi tinkama higiena, pacientėms rekomenduojama naudoti intymios higienos priemones, palaikančias tinkamą pH, vilkėti natūralios medžiagos apatinį trikotažą, nenaudoti kvapiųjų kūno priežiūros priemonių, mažinti vartojamų saldumynų kiekį.

„Pienligė dažniausiai atsiranda sutrikus lytinių organų gleivinės mikrofloros balansui. Pavyzdžiui, vartojant antibiotikus sunaikinamos ir gerosios makšties bakterijos, todėl atsiranda tinkama terpė daugintis grybeliui. Šlapimo takų infekcijos dažnesnės moterims, kurios turi anatomiškai trumpą šlaplės kanalą. Per jį bakterijoms lengviau patekti į sterilius šlapimo takus ir sukelti uždegimą“, – pažymi J. Zeidotaitė.


Kada reikėtų kreiptis į medikus?

Gydytoja pastebi, kad retais atvejais bakterinė vaginozė arba pienligė gali maskuoti šlapimo takų uždegimą (ir atvirkščiai), todėl, jei taikytas gydymas buvo neveiksmingas, labai svarbu kuo skubiau kreiptis į medikus, kad būtų atlikta nuodugni apžiūra ir paskirti reikiami tyrimai.

Nepasitarus su gydytoju, reikėtų vengti antibiotikų vartojimo. „Dažniausia klaida yra manymas, kad antibiotikai yra vaistas nuo visko. Atvirkščiai – vartojant antibiotikus nuo šlapimo takų infekcijos, gali paūmėti ar atsirasti pienligė, kurios gydymui antibiotikai netinka. Jai gydyti reikalingi priešgrybeliniai vaistai“, – sako J. Zeidotaitė. Be to, gydytoja primena, kad antibiotikai yra skirstomi į kelias grupes pagal jų poveikį. Kitaip sakant, gali būti, kad antibiotikas, likęs stalčiuje po bakterinio tonzilito gydymo, neveiks bakterijų, sukėlusių šlapimo takų infekciją ar bakterinę vaginozę.

„Dar viena didžiulė pacientų daroma klaida – savigyda ir delsimas kreiptis pagalbos, nes simptomų ignoravimas gali rimčiau pakenkti sveikatai. Gydytojo patarimo ieškoti būtina simptomams atsiradus jau pirmą kartą. Tiek pienligės, tiek šlapimo takų infekcijos simptomai yra ganėtinai aiškūs, todėl pirmą kartą gali užtekti su gydytoju pasikalbėti, kad ir nuotolinės konsultacijos metu. Gydytojas paskirs tinkamą gydymą“, – pažymi „Dimedic“ gydytoja.