Close
Paieškos rezultatai
Prekiių filtrai

PLAUKŲ SLINKIMAS: KOKIŲ VITAMINŲ TRŪKSTA?

Slenka plaukai? Vargina lūžinėjantys ir silpni plaukai? Laikas susirūpinti ir išsiaiškinti, kokios to priežastys bei kaip tai galima išspręsti.

Žmogaus plaukai – unikalios struktūros darinys, kuris labai dažnai tampa kiekvieno iš mūsų sveikatos indikatoriumi. Jiems būdingas tam tikras gyvavimo ciklas. Tačiau kartais reguliarus plauko augimo procesas būna sujaukiamas dėl tam tikrų medžiagų bei elementų disbalanso organizme. Jaučiant vitaminų ar mineralų trūkumą, tai atsispindi ir plauko struktūroje: plaukai tampa silpni, ima skilinėti ir išsišakoja plaukų galiukai, dar blogiau – plaukai ima slinkti. Visa tai lemia ir plauko spalvos blukimą, jie nežvilga. Plaukų slinkimo problema šiuo metu kankina beveik 70 proc. vyrų ir apie 40 proc. moterų visame pasaulyje.

PLAUKŲ SLINKIMO PRIEŽASTYS

Plaukas prasideda folikule, kur yra jo šaknis, riebalų liauka bei plauką pakeliantis lygusis raumuo. Plaukui augant, senas ląsteles išstumia naujos. Šis ciklas užtikrina natūralų atsinaujinimą. Organizme trūkstant vitaminų, kurie skatina plaukų augimą, šis natūralus procesas sutrinka. Nors vitaminai žmogui nėra pagrindinis energijos šaltinis, be jų organizmas kenčia ne ką mažiau negu kartą ar du nepavalgius. Organizmui nesuteikiant reikalingo kiekio vitaminų, pažeidžiama plauko struktūra, ląstelės neatsinaujina, ilgainiui prasideda daugelis kitų problemų ne tik su plaukais, bet ir su oda, nagais.

Nustatyta, kad silpnų plaukų priežastis taip pat yra nuolatinis stresas ir prasta mityba. Įtampa darbe, namuose, šeimyniniame gyvenime skaudžiai atsiliepia ir sveikatai. Pirmiausiai, nusilpsta žmogaus imunitetas, nes dėl nuolatinių rūpesčių ar skubėjimo žmogus nepakankamai maitinasi, nepailsi, kitaip tariant, kūne neužtikrinamas reikalingas kiekis būtinųjų medžiagų. Prasta, nevisavertė mityba daro didelę įtaką plaukų silpnumui. Žalingi gyvenimo įpročiai, nejudrumas ar nepakankamas vandens kiekis organizme tą tik dar labiau sustiprina. Labai greitai tokia gyvenimo disharmonija pasimato ir plaukuose – jie slenka, skilinėja, praranda žvilgesį, plaukai tampa nušiurę ir sausi.
PLAUKŲ SLINKIMAS KOKIŲ VITAMINŲ TRŪKSTA1
Kita plaukų slinkimo priežastis – plaukų tipui nepritaikytų priemonių naudojimas. Ypač svarbu pasirinkti tinkamą šampūnąkondicionieriųplaukų kaukę, nes netinkamų priemonių naudojimas gali sukelti pleiskanų atsiradimą. Tuomet galvos odai kyla grėsmė išsausėti ir dėl to suintensyvėja plaukų slinkimas. 
Įvairios endokrininės bei autoimuninės ligos, pakitimai hormoninėje sistemoje irgi atsiliepia plaukams. Mažakraujystė, skydliaukės pakitimai, infekcinės, odos, jungiamojo audinio ligos gali būti slenkančių plaukų priežastis. Antibiotikų vartojimas taip pat gali sukelti plaukų slinkimą. Įtaką daro ir paveldimumas, todėl galima pasidomėti, ar jūsų artimieji nesusiduria su nesveikų plaukų problemomis. 
Dar viena išskiriama plaukų slinkimo priežastis – netaisyklingas šukuosenų formavimas. Įvairių tiesinimo ar garbanojimo prietaisų, elektrinio džiovintuvo naudojimas neigiamai paveikia plauką. Plaukų slinkimui įtakos gali turėti ir per smarkiai pinamos kasos.
PLAUKŲ SLINKIMAS KOKIŲ VITAMINŲ TRŪKSTA2
Dažnas atvejis, kai po gimdymo moterims slenka plaukai. To priežastys gana paprastos – nėštumo metu moteris įvairiomis medžiagomis dalijasi ir su kūdikiu, nėštumui pasibaigus, kurį laiką medžiagų dar pakanka, po to jų pradeda trūkti. Taip pat pakinta hormonų pusiausvyra, prisideda ir stresas bei miego trūkumas. 
Jeigu plaukų slinkimas nepraeina ir taikant tam tikras priemones, rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją dermatologą, kuris tiksliai nustatys plaukų slinkimo priežastis ir paskirs reikiamą gydymą.

VITAMINAI PLAUKAMS

Sustabdyti plaukų slinkimą ar bendram organizmo stiprinimui kartais reikia pasitelkti imuninę sistemą stiprinančius vitaminus. 

Vitaminas A

Vitaminas A yra reikalingas visų organizmo ląstelių augimui. Šis vitaminas padeda odos liaukoms gaminti sebumą – aliejingą medžiagą, kuri yra reikalinga galvos odos drėkinimui. Taip sumažinamas plaukų slinkimas bei palaikoma tinkama jų būklė. Morkos,  saldžiosios bulvės, moliūgai, špinatai, kiaušiniai, pienas yra puikūs natūralūs A vitamino šaltiniai.

Vitaminas B

B vitaminų grupei priklausantys vitaminai B2, B6 bei B12 yra atsakingi už plaukų augimą. Nuo jų priklauso galvos odos ir pačių folikulų aprūpinimas maistingomis medžiagomis. Jeigu žmogus naudoja daug žuvies, mėsos, žalių daržovių, avižų, pieno produktų, didėja tikimybė, kad į jo organizmą pateks pakankamai šių elementų ir bus suaktyvintas plaukų augimas. Reikėtų pabrėžti ir išskirtinę vitamino B7 reikšmę plaukams: užtikrinamas plauko struktūrų regeneravimas stiprina plaukus, dėl to jie mažiau slenka. Vitaminu B7 yra praturtintas kiaušinio trynys, riešutai, žiediniai kopūstai, ankštinės daržovės. Esant alergijai šiems produktams, organizme gali atsirasti vitaminų trūkumas, todėl papildomai reikėtų vartoti B grupės vitaminų.

Vitaminas C

Nuo imuninės sistemos irgi priklauso plaukų struktūra. Stiprinant imunitetą, tuo pat metu padedama ir galvos odai. Tam tinkamiausias junginys – vitaminas C. Šie vitaminai reguliuoja galvos odos riebalus, todėl plaukų šaknys tampa mažiau pažeidžiamos. Daug vitamino C yra obuoliuose, juoduosiuose serbentuose, citrinose, apelsinuose.

PLAUKŲ SLINKIMAS KOKIŲ VITAMINŲ TRŪKSTA3

Vitaminas D

Vitaminas D ypač svarbus naujų plaukų augimui, nes jis padeda sukurti folikulus, iš kurių auga plaukai. Šio vitamino šaltiniu galima laikyti saulę, todėl saulėtomis dienomis patartina būti lauke ar net pasideginti. 

Vitaminas E ir F

Vitaminai E ir F atsakingi už ląstelių atsinaujinimą bei sklandesnį maistingųjų medžiagų išnešiojimą po visą kūną. Vos tik pastebėjus lūžinėjančius plaukus, išsausėjus galvos odai, reikia vartoti daugiau lapinių daržovių, saulėgrąžų sėklų, alyvuogių, džiovintų vaisių, kopūstų, kakavos. 

KITI PATARIMAI, NORINT IŠVENGTI PLAUKŲ SLINKIMO

Plaukų priežiūros priemonėse galite rasti nemažai cheminių medžiagų, kurios slopina natūralias plauko funkcijas, todėl renkantis kosmetiką, stenkitės rasti tokią, kuri būtų kuo labiau ekologiška. Šampūnuose ar kitose plaukų priežiūros ar formavimo priemonėse gali būti tam tikrų medžiagų, kurioms esate alergiški, todėl pastebite ir plaukų slinkimą. Susidūrus su plaukų slinkimu, pabandykite paeksperimentuoti ir su priemonių kaita. 
Plaukų stiprinimui pravers ir eteriniai aliejai. Įvairūs augaliniai aliejai (galima pasirinkti migdolų, simondsijų, varnalėšų, kviečių daigų) teigiamai veikia plaukų struktūrą, jei prieš galvos plovimą aliejai yra įtrinami į plaukus. Užtenka palaukti 5–7 minutes ir galite plaukus ištrinkti. Taip pat svarbu ir kaip plaunate plaukus. Pirmą kartą paskirstykite plaukų šampūną ant drėgnų plaukų ir truputį pamasažavus nuplaukite. Antrą kartą – įmasažavus šampūną, palaikykite 3 minutes ir tuomet nuplaukite.
PLAUKŲ SLINKIMAS KOKIŲ VITAMINŲ TRŪKSTA4
Geresnei galvos kraujotakai, o tuo pačiu ir sveikų plaukų užtikrinimui, galima išbandyti ir plaukų masažus. Tai lengvai ir greitai atliksite tiesiog būnant namuose. Masažuoti plaukus galima juos lėtai šukuojant. Galvos odos masažui prireiks stiprinamųjų losjonų ar eterinių aliejų. Suvilgius galvos odą, lėtais sukamaisiais judesiais masažuosite galvą iš apačios viršugalvio link. Tokia 10 minučių procedūra galima lepintis kelis kartus per savaitę.