Kokių vitaminų trūksta kai slenka plaukai?

2018 m. spalio 25 d., ketvirtadienis

Žmogaus plaukai – unikalios struktūros darinys, kuris labai dažnai tampa kiekvieno iš mūsų sveikatos indikatoriumi. Galvos plaukas auga nuo 2 iki 5 ar net 6 metų, o po to iškrenta. Tačiau jei vienu metu plaukai slenka neįprastai dideliais kiekiais, pradedame kalbėti apie plaukų slinkimą – alopeciją. Plaukų slinkimas – problema, kuri šiuo metu kankina beveik 70 proc. vyrų ir apie 40 proc. moterų visame pasaulyje.

Norite pasitarti su dermatologu? Užsakyti

Kodėl slenka plaukai?

  • Reikalingų vitaminų trūkumas. Reguliarus plauko augimo procesas sutrinka dėl tam tikrų medžiagų bei elementų disbalanso organizme. Jaučiant vitaminų ar mineralų trūkumą, tai atsispindi ir plauko struktūroje: plaukai tampa silpni, ima skilinėti, išsišakoja plaukų galiukai, galiausiai – plaukai ima slinkti.
  • Nuolatinis stresas ir prasta mityba. Įtampa darbe, namuose, šeimyniniame gyvenime skaudžiai atsiliepia ir sveikatai. Pirmiausiai, nusilpsta žmogaus imunitetas, nes dėl nuolatinių rūpesčių ar skubėjimo žmogus nepakankamai maitinasi, nepailsi, kitaip tariant, kūne neužtikrinamas reikalingas kiekis būtinųjų medžiagų.
  • Žalingi gyvenimo įpročiai, nejudrumas ar nepakankamas vandens kiekis organizme. Labai greitai gyvenimo disharmonija pasimato ir plaukuose – jie išsausėja, skilinėja, praranda žvilgesį.
  • Netinkamų plaukų priemonių naudojimas. Plaukų priežiūros priemonėse randama nemažai cheminių medžiagų, kurios slopina natūralias plauko funkcijas. Šampūnuose ar kitose plaukų priežiūros ir formavimo priemonėse gali būti tam tikrų medžiagų, kurios sukelia alergiją ir plaukų slinkimą.
  • Apsinuodijimas sunkiaisiais metalais. Jei įtariate, kad plaukų slinkimo priežastis gali būti apsinuodijimas sunkiaisiais metalais kaip kobaltas, arsenas, talis ar cinkas - kreipkitės į toksikologą, kuris padės nustatyti kokių metalų kiekis organizme viršija normas. Dažniausiai apsinuodijimas gali pasitaikyti jei dirbate tokioje vietoje, kur yra padidėjusi įvairių sunkiųjų metalų norma.
  • Įvairios endokrininės bei autoimuninės ligos, pakitimai hormoninėje sistemoje. Mažakraujystė, skydliaukės pakitimai, infekcinės, odos, jungiamojo audinio ligos gali būti plaukų slinkimo priežastys.
  • Antibiotikų vartojimas. Vaistų nuo kraujo spaudimo, spuogų, depresijos ar net paprasčiausių nuskausminamųjų vartojimas gali sukelti plaukų slinkimą.
  • Plaukų slinkimą lemia genetika. Plaukų slinkimas ar nuplikimas, kurį lemia paveldimumas yra dažna šių laikų vyrų problema.
  • Netaisyklingas šukuosenų formavimas. Įvairių tiesinimo ar garbanojimo prietaisų, elektrinio džiovintuvo naudojimas neigiamai veikia plauką. Plaukų slinkimui įtakos gali turėti ir per smarkiai pinamos kasos.
  • Plaukų slinkimas po gimdymo. Nėštumo metu moteris įvairiomis medžiagomis dalijasi ir su kūdikiu, nėštumui pasibaigus, kurį laiką medžiagų dar pakanka, po to jų pradeda trūkti. Taip pat pakinta hormonų pusiausvyra, prisideda ir stresas bei miego trūkumas.
  • Plaukų slinkimas moterims padidėja menopauzės periodu, nes tuomet sumažėja hormono – estrogeno kiekis, kuris atsakingas už plaukų augimą.

Ką daryti, kad neslinktų plaukai?

Plaukų slinkimas – dažniausiai lėtinė liga, kurią galima gydyti. Normalus plaukų slinkimas yra 40–200 plaukų per dieną. Net ir neslenkant plaukams, visiškai normalu yra kiekvieną dieną netekti tam tikro jų skaičiaus, tačiau jei jaučiate, kad slenkantys plaukai jau kurį laiką viršija normas ir nuo plaukų slinkimo nepadeda vitaminai, vertėtų kreiptis į specialistus – gydytoją dermatologą, neurologą ir endokrinologą, kurie tiksliai nustatys plaukų slinkimo priežastį ir paskirs reikiamą gydymą.

Plaukas prasideda folikule, kur yra jo šaknis, riebalų liauka bei plauką pakeliantis lygusis raumuo. Plaukui augant, senas ląsteles išstumia naujos. Šis ciklas užtikrina natūralų atsinaujinimą. Organizme trūkstant vitaminų, kurie skatina plaukų augimą, šis natūralus procesas sutrinka. Organizmui nesuteikiant reikalingo kiekio vitaminų, pažeidžiama plauko struktūra, ląstelės neatsinaujina, ilgainiui prasideda daugelis kitų problemų ne tik su plaukais, bet ir su oda, nagais. Maisto papildų, skirtų plaukams ir nagams funkcija, ko gero, yra didžiausia, esant mitybos nepakankamumui ir siekiant paskatinti plaukų ir nagų augimą.

“Gintarinė vaistinė” internetinėje parduotuvėje rasite platų vitaminų ir maisto papildų nuo plaukų slinkimo pasirinkimą už gerą kainą.

Kokie vitaminai reikalingi sveikiems ir gražiems plaukams?

  • Vitaminas A – reikalingas visų organizmo ląstelių augimui. Šis vitaminas padeda odos liaukoms gaminti sebumą – aliejingą medžiagą, kuri yra reikalinga galvos odos drėkinimui.
  • B vitaminų grupei priklausantys vitaminai B2, B6 ir B12 yra atsakingi už plaukų augimą. Nuo jų priklauso galvos odos ir pačių folikulų aprūpinimas maistingomis medžiagomis. B7 vitaminas užtikrina plauko struktūrų regeneravimą ir stiprina plaukus.
  • Vitaminas C reguliuoja galvos odos riebalus, todėl plaukų šaknys tampa mažiau pažeidžiamos.
  • Vitaminas D skatina plauko folikulo formavimąsi, iš kurio ir auga plaukas. Skaitykite “Vitamino d trūkumas organizme: ar verta sunerimti?
  • Vitaminai E ir F atsakingi už ląstelių atsinaujinimą bei sklandesnį maistingųjų medžiagų išnešiojimą po visą kūną.