Tyliai progresuojanti venų varikozė: užčiuopus simptomus – svarbu nedelsti

2020 m. lapkričio 26 d., ketvirtadienis

Ir vyrus, ir moteris kamuojanti venų varikozė yra gan paslaptinga liga. Paslaptinga, nes nepasidomėjus jos simptomais, galima nė nenutuokti, kad metas kuo greičiau skubėti pas gydytoją. Karts nuo karto matomas kojų tinimas, sunkumas, dažnėjantys mėšlungio priepuoliai, išsausėjusi, besilupanti kojų oda – iš pirmo žvilgsnio tai patirto fizinio nuovargio, vitaminų trūkumo ar netinkamos odos priežiūros pasekmės. Tačiau sveikatos specialistai sako visai ką kita – tai venų varikozės simptomai, į kuriuos būtina operatyviai reaguoti. 

Reikia gydytojo patarimo? Kreiptis

Jaučia venų varikozės simptomus, bet niekur nesikreipia

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Inga Pociulienė pasakoja, kad klientų, besiskundžiančių išvardytais simptomais vaistinėje sulaukia dažnai. 

„Yra tekę girdėti panašių nusiskundimų iš įvairių, jaunų žmonių. Jie pasakoja, kad grįžus namo po įprastos darbo dienos, pradeda tinti kojos, jaučiamas sunkumas, skausmas, blauzdų srityje pastebi kapiliarų apraiškas. Dažniausiai tai nurašoma tiesiog įprastam nuovargiui arba imamos spręsti tik estetinės kojų problemos. Tačiau būtent tuo metu, kai visa tai, kas išvardyta, mums reiškiasi – būtina kreiptis į gydytoją, nes tai tikrai gali būti venų varikozės simptomai“, – perspėja vaistininkė. 

Pasak jos, būtent ankstyvuoju ligos periodu, kai skausmas tėra vos juntamas ir venų mazgai dar nėra matomi, reikia pradėti gydymą ir prevenciją. Kodėl žmonės laukia itin matomo pablogėjimo – lieka tik svarstyti. 

Paveldimumas – nėra pagrindinė varikozės priežastis

Galbūt dažnas tiki vyraujančia nuostata, kad venų ar kraujagyslių ligos yra tik paveldimos. I. Pociulienės teigimu, genetika gali būti vienas iš faktorių, lemiančių varikozės atsiradimą, tačiau tikrai ne vienintelis. 

„Reikia pripažinti, kad paveldimumas gali turėti įtakos. Jei venų varikozė kamavo tėvus, tikrai gali būti, kad suaugusiems vaikams yra didesnė rizika susirgti. Tačiau genetika toli gražu nėra vienintelė sąlyga. Labai daug svorio turi ir kitos priežastys, lemiančios tokias ligas. Tai yra gyvensena, žalingi įpročiai, ligos istorija, darbo pobūdis, kraujyje padidėjęs cholesterolio ar gliukozės kiekis“, – mini vaistininkė. 

Pasak jos, venų varikozę gali iššaukti sėdimas ar stovimas darbas, kuriame mažai vaikštoma, viršsvoris, patirtos traumos, kraujo ligos.

Jei pastebėjote venų varikozės simptomus – reaguokite

Pajutus negalavimus, kurie būdingi venų varikozei, būtina greitai imtis priemonių. Ši liga gali progresuoti tyliai ir ilgai, tačiau ignoruojama gali paguldyti ir ant operacinio stalo. Ilgainiui ant kojų gali išryškėti venų mazgai, o juos užkliudžius kokios nors fizinės veiklos metu, gali prasidėti itin pavojingas veninis kraujavimas arba, progresuojant, vystytis kitos itin sunkios ligos. 

„Svarbu įsidėmėti, kad venų varikozė yra liga, kurią įtarus negalima delsti. Didžiausias užleistos ligos pavojus yra kiti išprovokuoti susirgimai, kurie gali itin sutrikdyti sveikatą ar net pagrasinti gyvybei. Venų varikozė praneša apie kraujotakos sutrikimus ir, jei nesiimsite jokių priemonių, gali venose susidaryti trombai, paskui kilti venų uždegimas – tromboflebitas. Trombai gali pasiekti giliąsias venas, paskui – plaučius ir užkimšti plaučių arteriją“, – apie kraujotakos ligas pasakoja I. Pociulienė. 

Ir tai dar ne pabaiga. Dėl negydomos venų varikozės gali išsivystyti giliųjų venų trombozė, atsiverti opos. Tuomet padidėja infekcijos rizika ir liga gali baigtis sepsiu, o kartais net ir mirtimi.

Kas padeda nuo venų varikozės?

Nors šios ligos pasekmės išties gąsdinančios ir priemonių, pajutus būdingus negalavimus imtis reikia, vaistininkė pataria vengti kraštutinumų.

„Tai išties rimtas susirgimas, tačiau, jei simptomai dar tik pradeda reikštis, nereiktų skubėti ir ieškoti intervencinių gydymo priemonių ar operacijų lazeriu. Jei įvertinus situaciją ji neatrodo grėsminga, galima pradėti nuo elementarių savipagalbos žingsnių – pavyzdžiui, imtis gerinti kraujotaką. Taip pat padeda fizinis aktyvumas, mankštinimasis, dažnas vaikščiojimas pėsčiomis“, – mini vaistininkė.

Ji taip pat pataria pasidomėti labai praktišku dalyku – kompresinėmis arba specialiomis, kraujotakai gerinti skirtomis kojinėmis. Tokiomis, kurios nespaudžia, nesukelia diskomforto, tačiau gali palengvinti kraujotakos negalavimus ar sukeliamą skausmą. Jos gali padėti nuo venų varikozės: ypač, jei norite jos išvengti ir imtis pradėti prevenciją.

„Jei prireiktų vaistų ar preparatų, galima rinktis ginkmedžio arba vynmedžio lapų produktus, taip pat tinka nereceptiniai vaistai, kurių sudėtyje yra flavonoidų. Žinoma, dėl jų vartojimo reikėtų pasitarti su vaistininku ar jus gydančiu gydytoju, nes vaistai, kuriuos vartojate, ilgainiui gali sukelti nepageidaujamų šalutinių poveikių ar išprovokuoti kitus negalavimus. Pavyzdžiui, jei renkatės preparatą, kurio sudėtyje yra ginkmedžio, jis gali nederėti su kraują skystinančiais vaistais, jei tokius vartojate. Tokiu atveju jums gali būti patariama rinktis lengviau suderinamą alternatyvą“, – pasakoja „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė. 

Jei vis tik jaučiate neraminančius simptomus, tačiau iki šiol nežinote, ką jie reiškia, būtinai pasikonsultuokite su gydytoju. Ypač, jei dirbate sėdimą darbą, mažai judate, sirgote kraujo ligomis ar venų varikoze serga jūsų šeimos nariai ar kiti artimieji.