Skrandžio negalavimai. Ką vartoti esant skrandžio skausmams?

2022 m. spalio 27 d., ketvirtadienis

Nuolatinis, mėšlungiškas ar lėtinis – tai tik kelios skrandžio skausmo rūšys. Skausmas gali atsirasti ir skrandžiui esant tuščiam, ir po valgio. Tokia būklė rodo įvairius negalavimus, tokius kaip pūlingą opą, apsinuodijimą ar refliuksą. Kas numalšina skrandžio skausmą? Dažnai užtenka linų sėmenų užpilo ir subalansuotos mitybos.

TRUMPAI

  • Tiek vaikų, tiek suaugusiųjų pilvo skausmus sukelia netinkama mityba. Skausmas gali rodyti apsinuodijimą maistu ar skrandžio gripą, todėl atsiradus tokiems simptomams, pvz., vėmimui, karščiavimui ar dujų kaupimuisi, reikėtų kreiptis į gydytoją dėl tyrimų atlikimo ir gydymo paskyrimo.
  • Pilvo skausmas po valgio dažnai pasireiškia kartu su kitais simptomais – pykinimu ir vėmimu. Pagrindinė tokios būklės priežastis yra virškinimo sutrikimas. Toks negalavimas ne visada susijęs su skrandžio liga; tai gali būti širdies ir kraujotakos ligų simptomas.
  • Vaistai nuo pilvo skausmo yra nereceptiniai, tačiau geriausia pasikonsultuoti su gydytoju, kuris, apklausęs ir atlikęs tyrimą, parinks tinkamą preparatą. Kartu verta vartoti patikrintas naminio gydymo priemones – gydomųjų žolelių užpilus.

Reikalinga konsultacija su gydytoju? Užsakyti

TURINYS

 

Tiek vaikų, tiek suaugusiųjų pilvo skausmus sukelia netinkama mityba. Skausmas gali rodyti apsinuodijimą maistu ar skrandžio gripą. Jeigu atsiranda papildomų simptomų, tokių kaip vėmimas, karščiavimas ar vidurių pūtimas, reikia kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta diagnozė ir tinkama priežiūra. 

Viena iš naminio gydymo priemonių, galinčių padėti susidoroti su negalavimu, yra ramunėlių užpilas. Jis pasižymi atpalaiduojančiu poveikiu, todėl mažina skrandžio spazmus.    

Kartais žmonės skundžiasi skrandžio skausmu ryte, kuris gali būti susijęs su pepsine opa, todėl šio simptomo nereikėtų nuvertinti.   

 

Kaip ir kur skauda skrandį? 

Pilvo skausmas yra labai plati sąvoka. Atsižvelgiant į diskomforto vietą ir specifikacijas, gali būti įvairių negalavimų. Kaip suprasti, kad skauda skrandį, o ne, pavyzdžiui, kepenis? Negalavimas, paprastai vadinamas pilvo skausmu, dažnai atsiranda viršutinėje pilvo dalyje (epigastriume), vadinamojoje duobutėje. Jį gali lydėti kiti simptomai, tokie kaip pykinimas, vėmimas, rėmuo ir raugėjimas. Kartais viršutinės pilvo dalies skausmas sklinda į kitas kūno dalis, pavyzdžiui, stuburą. Pilvo dešinėje dalyje atsiradęs skausmas gali rodyti kepenų ar tulžies pūslės problemas, o sklindantis į kitą pusę skausmas gali kilti dėl inkstų negalavimų.

  

Skrandžio skausmo priežastys. Kodėl skauda pilvą?

Gali būti bent keletas skrandžio skausmo priežasčių. Verta atidžiai stebėti skausmą lydinčius simptomus, tokius kaip pykinimas, viduriavimas ar karščiavimas, taip pat reikia atkreipti dėmesį į skausmo pobūdį bei tikslią jo vietą. Tikslus negalavimų aprašymas labai palengvina diagnozę, taigi, ir gydymo taikymą.  

Pagrindinės skrandžio skausmo priežastys yra šios:

  • apsinuodijimas maistu,
  • skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė,
  • ūminis pankreatitas,
  • skrandžio gripas,
  • skrandžio vėžys,
  • virškinimo trakto neurozė,
  • gastritas,
  • dirgliosios žarnos sindromas.

Daugelis žmonių skundžiasi skrandžio skausmu išgėrę kavos. Visų pirma, jis atsiranda dėl refliukso ligos. Išgėrus kavos, skrandžio ląstelė gamina daugiau virškinimo fermentų. Stemplės raukas yra silpnas, o maisto turinys, fermentai ir druskos rūgštis keliauja į viršutinį virškinamąjį traktą, sukeldami skausmą. Kita priežastis gali būti maisto netoleravimas.

 

Kodėl pavalgius skauda skrandį?

Skrandžio skausmas pavalgius dažnai pasireiškia kartu su kitais jį lydinčiais simptomais – pykinimu ir vėmimu. Pagrindinė tokios būklės priežastis yra virškinimo sutrikimai. Liga ne visada susijusi su skrandžio liga, tai gali būti širdies ir kraujagyslių sistemos ligų simptomas.

Pagrindinės skrandžio skausmo pavalgius priežastys yra šios:

  • stemplės refliuksas,
  • pepsinės opos liga,
  • skrandžio vėžys,
  • lėtinis kasos uždegimas.

Kartais skausmas gali būti vienas iš lėtinio tulžies takų uždegimo ar lytinių takų ligos simptomų.

 

Kaip pasireiškia skrandžio skausmas?

Skrandžio skausmas paprastai yra vienas iš simptomų, kurį lydi kiti ligų simptomai. Susikaupę įvairūs simptomai dažniausiai signalizuoja apie įvairius susirgimus. Verta išskirti šiuos:

  • skrandžio skausmas ir viduriavimas – tai pagrindiniai apsinuodijimo maistu ir žarnyno gripo simptomai;
  • skrandžio ir pečių skausmasaštrus skrandžio skausmas, kuris sklinda į pečius, ir dažniausiai reiškia tulžies akmenligę arba ūminį pielonefritą (inkstų uždegimą);
  • skrandžio skausmas ir pykinimas – dažniausiai atsiranda suvalgius nešviežio maisto arba laikantis dietos, kai vartojamas sunkiai virškinamas maistas. Kartais tai yra maisto netoleravimo simptomai;
  • skrandžio ir žarnyno skausmas – gali būti žarnyno nepraeinamumas, skrandžio ir žarnyno uždegimas arba pilvaplėvės uždegimas.

Skrandžio skausmas pavartojus alkoholio – ką gali reikšti šis simptomas?

Vienas iš nerimą keliančių simptomų yra skrandžio skausmas pavatojus alkoholio. Tam pirmiausia įtakos turi alkoholyje esantis etanolis. Jis dirgina virškinamojo trakto gleivinę, o vartojamas dideliais kiekiais nedaro teigiamos įtakos virškinimo sistemos veiklai. 

Be to, gali pasireikšti viduriavimas ir vėmimas. Kai alkoholis vartojamas su gausiu kiekiu maisto, paprastai diskomfortas kyla dėl virškinimo sutrikimų.

 

Ką vartoti esant skrandžio skausmui? Kaip greitai ir saugiai atsikratyti šio negalavimo?

Kas padeda numalšinti skrandžio skausmą? Gydymas pirmiausia priklauso nuo negalavimo priežasties. Jeigu skausmą sukelia virškinimo sutrikimai, verta vartoti: 

  • jonažoles,
  • linų sėmenis,
  • pipirmėtes.

Prekyboje esama ir vaistų nuo skrandžio skausmo, tačiau prieš vartojant vaistus reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju, kuris po apklausos ir tyrimų parinktų tinkamą preparatą. Labai dažnai tai yra vaistai, mažinantys druskos rūgšties gamybą skrandyje, antispazminiai preparatai arba tokie, kurių užduotis yra pagerinti maisto turinio judėjimą virškinamuoju traktu. Nepamirškite, kad antacidinių vaistų ilgai negalima vartoti – dažniausiai rekomenduojama juos naudoti 14 dienų.

 

Naminės skrandžio skausmo gydymo priemonės

Kas numalšina skrandžio skausmą? Verta naudoti patikrintus namų gydymo metodus. Pirmiausia prisiminkite subalansuotą, lengvai virškinamą mitybą – valgykite reguliariai, nedideles maisto porcijas. Esant virškinimo sutrikimams, nevalgykite sunkiai virškinamo maisto, nevartokite alkoholio ir gazuotų gėrimų. Verčiau rinkitės ryžių košę ar obuolius.   

Paplitęs namų gydymo metodas – vaistažolės, iš kurių paminėtos:

  • ramunėlės, 
  • mėtos, 
  • liepžiedžiai,
  • linų sėmenys.

Be to, diastolinį poveikį turi kmynai. Šluotinio sėklučio medus taip pat turi vertingų savybių, gerinančių žarnyno pažeidimų regeneraciją, švelninančių skrandžio opų ir vidurių užkietėjimo simptomus. Bet jo turėtų vengti viduriavimo problemų turintys asmenys, nes šis medus pasižymi nedideliu vidurius laisvinančiu poveikiu.