Ką daryti, kad nerasotų akiniai?

2024 m. birželio 11 d., antradienis

Kiekvienas žmogus, nešiojantis akinius puikiai žino, kokį diskomfortą gali sukelti akinių lęšių rasojimas staigiai pasikeitus temperatūrai, pavyzdžiui, įėjus į šiltą patalpą iš lauko žiemos metu. Šis procesas pakankamai paprastai paaiškinamas: kai oras šiltesnis nei akinių lęšių paviršius, ant jų susidaro smulkus kondensatas, kuris virsta vandens lašeliais ir padengia visą stiklo paviršių, todėl vaizdas atrodo lyg per rūką. Taigi, aptarkime, kaip išspręsti šią problemą ir palengvinti kasdienybę nešiojantiems akinius.

Ko nereikia daryti, norint išvengti akinių rasojimo?

Internete gausu patarimų, ką daryti, kad nerasotų akiniai. Tad išsiaiškinkime, kurie iš būdų yra veiksmingi ir saugūs, o kurie gali sugadinti jūsų akinius.

Internete galite rasti gan įdomų būdą - ant akinių lęšių užtepti žirnio dydžio dantu pastos lašelį, ištepti jį per visą lęšio paviršių, palaukti kol šis išdžius ir kruopščiai nuvalyti servetėle. Žinoma, taip galima gauti norimą efektą. Tačiau dažniausiai pastos nepavyksta pilnai nuvalyti, ji lieka plyšiuose tarp rėmelio ir lęšio. O be to, išdžiūvusia pasta trindami akinių lęšius, galite juos pažeisti, kadangi dantų pastoje yra abrazyvinių dalelių. Tad jei vertinate savo akinius, šio metodo naudoti nerekomenduojame.

Kai kurie eksperimentuotojai naudoja automobilių stiklų valiklį, kad išspręsti akinių rasojimo problemą. Tačiau automobilių langų plovimo skysčių cheminė sudėtis nėra skirta sąlyčiui su oda, todėl juos naudoti nėra saugu. Juk šie valikliai skirti automobilių stiklams valyti, o ne kontaktui su akių ir nosies gleivine. Be to, langų plovimo skystyje yra alkoholio, o tai gali neigiamai paveikti akinių lęšių dangą ir rėmelio medžiagą.

Patarimai, kaip išvengti akinių rasojimo

Na, o dabar aptarkime, ką galima padaryti, kad išspręstumėte akinių rasojimo problemą ir nepakenktumėte akiniams bei savo sveikatai.

Nepalikite akinių šaltyje, pavyzdžiui, automobilyje. Jūsų akiniai bus labai šalti, jei žiemos metu ar tiesiog šaltu oru paliksite juos nakčiai automobilyje. Kadangi rasojimas yra susijęs su dideliu temperatūrų skirtumu tarp akinių lęšių paviršiaus ir supančios aplinkos, tokiu atveju didėja rasojimo tikimybė.

Įtrinkite akinių lęšius muiluotu vandeniu arba skutimosi putomis. Tai lengvas ir gan efektyvus sprendimas norint išvengti akinių rasojimo. Ištepkite muiluotu vandeniu arba skutimosi putomis abi lęšių puses, palikite kelias minutes, o tada nuvalykite muilą ar putas mikropluošto šluoste. Likučiai suformuoja skaidrią apsauginę plėvelę, kuri neleis drėgmei patekti ant lęšių ir susidaryti kondensatui.

Žinoma, geriausias būdas yra naudoti specialias dangas ir priemones nuo rasojimo. Jos žymiai palengvins akinių lęšių prisitaikymą prie temperatūros pokyčių ir sumažins rasojimo trukmę. Taip pat galite įsigyti akinius, kurie turi papildomą apsaugą nuo rasojimo.

Reguliariai plaukite akinių lęšius ir saugokite juos nuo įbrėžimų, kadangi įvairūs nešvarumai ir įbrėžimai gali padidinti kondensato, kuris kaupiasi ant lęšių, kiekį ir gali sukelti rasojimą. Prieš valydami akinius mikropluošto šluoste, visada nuplaukite juos šiltu vandeniu arba specialiu akinių lęšių valikliu. Patrynus sausą paviršių šluoste, yra tikimybė subraižyti akinių lęšius dulkėmis, kurių plika akimi galite net nepastebėti. Akinių valymui naudokite tik specialiai akiniams valyti skirtus purškiklius ir servetėles arba vandenį. Nenaudokite langų, stiklo ar kitų paviršių valymui skirtos buitinės chemijos, kadangi tai nėra saugu ir gali sukelti akių bei odos sudirgimą, o taip pat sugadinti jūsų akinius.

Kontaktiniai lęšiai - dar vienas būdas išvengti problemų dėl akinių rasojimo šaltuoju metų laiku. Juk logiška - veiksmingiausias būdas išvengti akinių rasojimo yra nenešioti akinių. Kontaktiniai lęšiai nėra veikiami staigių temperatūros pokyčių, todėl visą žiemą galėsite mėgautis ryškiu regėjimu ir jūsų nevargins rasoti stiklai. Tačiau norėdami sužinoti, ar kontaktiniai lęšiai jums tinka ir kokių būtent jums reikia -  kreipkitės į oftalmologą.

Kontaktinių lęšių privalumai 

Kontaktiniai lęšiai akims užtikrina geresnį šoninį matomumą nei dėvint akinius, kur matymo kampas yra ribotas, kadangi kontaktiniai lęšiai dedami tiesiai ant akies. Jie tarsi susilieja su jūsų akimis. Kontaktiniai lęšiai akims negali aprasoti ar sudužti. Be to, kontaktiniai lęšiai nepakeičia jūsų išvaizdos, kadangi jūsų akys nėra pasleptos už akinių lęšių ir rėmėlio (na nebent nusprendėte įsigyti spalvotus kontaktinius lęšius). Taip pat niekas netrukdys jums įsigyti stilingų akinių nuo saulės. 

Ko gero pagrindinis kontaktinių lęšių privalumas yra aiškus ir tikslus vaizdas. Akiniai yra kelių centimetrų atstumu nuo akies, todėl šiek tiek iškraipo vaizdą, o lęšiai tvirtai priglunda prie akies ir perteikia realų vaizdą, tokį kokį mato žmogus turintis puikų regėjimą. Kontaktiniai akių lęšiai taip pat ypač mėgstami sportininkų, kadangi akiniai riboja galimybę sportuoti, nes visada yra tikimybė, kad jie nukris ir suduš. Tuo tarpu nešiodami kontaktinius lęšius be jokio diskomforto galite užsiimti ekstremaliu sportu, aktyviais žaidimais, plaukimu ir pan.

Yra daugybė kontaktinių lęšių tipų ir visi jie turi daugybę parametrų, kurie leidžia parinkti idealią lęšių porą beveik bet kuriam žmogui. 

Kaip pradėti nešioti kontaktinius lęšius? 

Pirmas dalykas, kurį reikia padaryti, norint pradėti nešioti kontaktinius lęšius - užsirašyti vizitui pas akių gydytoją. Pastarasis patikrins jūsų regėjimą ir parinks jums tinkamus kontaktinius lęšius. Netgi jei turite akinių receptą, apsilankyti pas oftalmologą prieš įsigyjant lęšius vistiek teks, kadangi akinių receptas kontaktiniams lęšiams netinka.

Teisinga kontaktinių lęšių priežiūra

Tinkama kontaktinių lęšių priežiūra gali padėti išlaikyti akių sveikatą ir užtikrinti malonią lęšių dėvėjimo patirtį. Taigi, kaip prižiūrėti kontaktinius lęšius? 

Prieš kiekvieną kontaktą su lęšiais turite kruopščiai nusiplauti rankas. Geriau naudoti skystą antibakterinį muilą be kvapiųjų medžiagų. O šluostyti rankas reikia rankšluosčiu, kuris nepalieka pūkelių.

Bent kartą per savaitę nuplaukite kontaktinių lęšių dėklą šiltu, švariu vandeniu. Tuomet kruopščiai nusausinkite švaria šluoste, kuri nepalieka pūkelių. O kartą į mėnesį keiskite kontaktinių lęšių dėklą nauju. Išsiimkite kontaktinius lęšius ir nenešiokite jų, jei jaučiate skausmą, diskomfortą ar matote neryškiai. Taip pat reikėtų išsiimti lęšius jei akys jautrios šviesai, ašaroja, paraudo bei pastebėjote išskyras iš akių. Jei problema neišnyksta išėmus lęšius, vertėtų kreiptis į gydytoją. O jei susiduriate su akių sausumu - naudokite oftalmologo rekomenduojamus drėkinamuosius lašus. 

Išmeskite kontaktinių lęšių tirpalą jei jo tinkamumo naudoti laikas baigėsi, net jei tirpalo dar liko. Be to, kontaktinių lęšių tirpalo pakartotinai naudoti negalima. Nešiojant kontaktinius lęšius nagai turi būti trumpi, kad netyčia nesubraižytumėte akių ar nepažeistumėte kontaktinių lęšių juos dedantis ar išimant. Naudingas patarimas: visuomet turėti atsarginius akinius ar kontaktinius lęšius, jei kas nors atsitiktų su naudojamais kontaktiniais lęšiais. Be to, nedėvėkite kontaktinių lęšių miegant, nebent gydytojas nurodė kitaip. Taip pat nenaudokite kontaktinių lęšių maudydamiesi jūroje, ežere ar kitame vandens telkinyje ar prausdamiesi duše, nebent dėvite plaukimo akinius. Tai svarbu todėl, kad vandens patekimas į akis nešiojant kontaktinius lęšius gali sukelti akių infekcijas.

Šaltiniai:

Driebe WT Jr. Contact lenses. Ophthalmology. 1987 Oct;94(10):1355-9. doi: 10.1016/s0161-6420(87)80022-2. PMID: 3317184.

Ruben M. Contact lenses. Br Med J (Clin Res Ed). 1984 Feb 25;288(6417):586-8. doi: 10.1136/bmj.288.6417.586. PMID: 6421390; PMCID: PMC1444338.

Fernandez ST. Contact lenses--are they safe enough? Indian J Ophthalmol. 1987 Mar-Apr;35(2):59. PMID: 3450618.

Siūlomi produktai

Avizor
4,71€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Biofinity
14,97€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Biofinity
14,97€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Biofinity
14,97€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Biofinity
14,97€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Biofinity
14,97€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()