Kokios yra plaukų slinkimo priežastys?

2024 m. birželio 7 d., penktadienis

Plaukų slinkimas yra visiškai normalus procesas, kuris yra neišvengiamas. Vienas plaukas gali "ištverti" net iki septynerių metų, tačiau įprastai jų gyvenimo laikotarpis trunka nuo trejų iki penkerių metų. O vėliau jo vietoje auga naujas, todėl tai neturi įtakos plaukų tankumui. Paprastai žmogus praranda maždaug 50 - 100 plaukų per dieną, tačiau jei šis skaičius padidėja, tai gali rodyti patologinius procesus organizme. Tad jei pastebėjote, kad ant šukų, patalynės, rankšluosčių ar vonios nutekėjimo vamzdyje lieka daugiau plaukų nei įprastai, vertėtų sunerimti ir ieškoti, kokia gali būti plaukų slinkimo priežastis.

Kaip auga plaukai?

Visi plaukai neauga vienu metu, o pereina 3 pagrindines augimo fazes: anageną, katageną ir telogeną. Anagenas yra aktyvaus plaukų augimo fazė - jos trukmė svyruoja nuo 2 iki 5 metų. Per dieną plaukai pailgėja vidutiniškai 0,1 - 0,4 mm, tačiau moterų plaukai auga greičiau nei vyrų. Katageno fazėje augimas sulėtėja ir trunka iki dviejų savaičių. Telogeno fazės metu plaukų augimas sustoja, baigiasi jų gyvavimo ciklas ir jie iškrenta. Šis laikotarpis trunka 3 - 4 mėnesius ir per tą laiką susidaro sąlygos pradėti naują anageno fazę.

Galimos plaukų slinkimo priežastys

Plaukų slinkimą gali sukelti gyvenimo būdo įpročiai, genetika, tam tikros sveikatos būklės ir pan. Taigi, išsiaiškinkime kokios gali būti plaukų slinkimo priežastys:

  • Per dažnos plaukų procedūros: tai apima plaukų dažymą, ilgalaikius tiesinimus ar garbanojimus ir pan.
  • Šiurkščių plaukų priežiūros priemonių naudojimas: tokių produktų kaip plaukų putų ir gelių dažnas naudojimas gali būti padidėjusio plaukų slinkimo priežastis.
  • Tvirtos šukuosenos: tvirtai susirišus plaukus į kuodą ar supynus pernelyg įtemptą kasą plaukai gali ištrūkti iš folikulo ir iškristi. 
  • Negaunant pakankamai tam tikrų maistinių medžiagų: geležies, folio rūgšties ir kitų mineralų bei vitaminų trūkumas sulėtina plaukų augimo procesą bei folikulai tampa silpnesni.
  • Lėtinis stresas: Per didelis streso hormonų išsiskyrimas gali sukelti intensyvų plaukų slinkimą.
  • Plaukų slinkimo problema taip pat gali būti paveldima arba atsirasti dėl tam tikrų sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, lėtinių ar infekcinių ligų. 
  • Jūsų plaukai taip pat gali pradėti slinkti, jei: neseniai susilaukėte kūdikio, neseniai nustojote vartoti kontraceptines tabletes, išgyvenate hormoninius pokyčius, per trumpą laiką numetėte daug svorio, esate gydomi nuo autoimuninės ligos, turi imuninės sistemos sutrikimų, sergate odos ligomis, turite vitamino D trūkumą, jums trūksta vitaminų ir mineralų, pavyzdžiui, seleno ir cinko.
  • Rečiau plaukų slinkimą gali sukelti valgymo sutrikimai, pastovus plaukų lietimas ir tempimas.

Ką daryti plaukų slinkimo atveju?

Avitaminozė. Jei trūksta vitaminų ir mineralų, juos reikia būtinai papildyti. Žinoma, geriau pasikonsultuoti su gydytoju, išsitirti ir tik tada pradėti gydymą. Tačiau niekada nėra bloga mintis vartoti vitaminus ir mineralus su maistu. Norėdami pagerinti plaukų būklę, vartokite maisto produktus, kuriuose gausu B grupės vitaminų ir vitamino C: citrusinių vaisių, kivių, erškėtuogių, juodųjų serbentų, nesmulkintų grūdų, kiaušinių, mielių ir kepenų ir kt.

Ligos. Jeigu plaukų slinkimo priežastis yra hormonų disbalansas ar kokia nors liga, tokiu atveju gali padėti tik gydytojas. Jis duos siuntimą atlikti reikiamus tyrimus ir pagal jų atsakymus paskirs tinkamą gydymą.

Stresas. Jei aišku, kad plaukų slinkimą sukelia stresas, tokiu atveju reikia stengtis kaip įmanoma labiau nepatekti į tokią būseną. Svarbu pakankamai išsimiegoti, tinkamai maitintis, sportuoti, užsiimti savo mėgstama veikla ir, galbūt, pasikonsultuoti su psichologu.

Vaistų vartojimas. Jei plaukų slinkimą sukelia tam tikrų vaistų vartojimas, reikėtų pasitarti su gydytoju ir pamėginti pakeisti vaistus kitais. 

Išoriniai veiksniai. Na o jei plaukų slinkimą sukelia netinkama plaukų priežiūra, tokia kaip: netinkamų produktų naudojimas, dažnas plaukų džiovinimas džiovintuvu, garbanojimas ir tiesinimas aukšta temperatūra - tokiu atveju leiskite plaukams pailsėti, o dar geriau - kuriam laikui nustokite juos tiesinti, garbanoti ir džiovinti karštu oru. O jei nežinote, kokias plaukų priežiūros priemones pasirinkti, galite kreiptis į plaukų priežiūros specialistą, kuris pagal jūsų plaukų tipą ir būklę parinks tinkamas priemones ir suteiks rekomendacijas plauku priežiūrai. Įvairios plaukų stiprinimo priemonės gali padėti atstatyti plaukų būklę ir paskatinti jų augimą.

Plaukų priežiūros ypatybės

Net jei nėra jokių vidinių sutrikimų dėl kurių gali slinkti plaukai, tuomet turite tinkamai prižiūrėti plaukus, o galbūt netgi visiškai pakeisti plaukų priežiūros rutiną. Štai keletas paprastų taisyklių tiems, kurie turi plonus, silpnus plaukus, kurie linkę į slinkimą:

Šampūnas. Šis būtinai turi būti parenkamas pagal galvos odos tipą. O taisyklė „kuo rečiau plaunate plaukus, tuo lėčiau jie tampa purvini“ ne visada veikia. Pavyzdžiui, tie, kurių galvos oda riebi, turėtų ją plauti dažniau nei tie, kurių galvos oda sausa. Be to, reikėtų rinktis šampūną, kurio sudėtyje yra plaukų folikulus stiprinančių ir plaukų augimą skatinančių komponentų, tokių kaip: kofeino (Alpecin šampūnas su kofeinu), niacino, biotino, pantenolio, cinko, žaliosios arbatos ekstrakto ir kt. Šampūną reikia įtrinti į galvos odą ir plaukų šaknis švelniais masažiniais judesiais.

Kondicionierius ir kaukė. Šios priemonės plaukams padengia jų žvynelius apsauginiu sluoksniu po šampūno naudojimo. Priemonių sudėtyje ieškokite apgaubiančių komponentų, tokių kaip šilko hidrolizatas, kviečių baltymai arba keratinas. Taip pat kompozicijoje ieškokite jūros dumblių ir ženšenio: jie stiprina plaukus. O kofeinas suaktyvina plaukų folikulus, ir todėl plaukai pradės augti greičiau. Išbandyti galite APIVITA kondicionierių slenkantiems plaukams arba SEBORADIN kaukę nuo plaukų slinkimo bei dar daugelį kitų priemonių, kurias galite rasti Gintarinė.lt.

Šveitikliai. Jei slenka plaukai, galite naudoti ir galvos odos šveitiklius, tačiau svarbu, kad jie būtų be šiurkščių abrazyvinių dalelių. Taigi, reikėtų rinktis švelnų galvos odos šveitiklį. Šveitimas ypač naudingas odos ląstelių bei folikulų atsinaujinimui.

Šukavimas ir formavimas. Labai svarbu su plaukais elgtis atsargiai: nešukuokite iš karto po plovimo (geriausia prieš), smarkiai jų netrinkite rankšluosčiu ir stipriai nesusukite plaukų. Prieš formuodami nepamirškite patepti plaukų drėkinančiomis priemonėmis. Jei įmanoma, venkite aukštos temperatūros ir naudokite apsaugines priemones nuo karščio.

Kartą per du - tris mėnesius apsilankykite pas plaukų priežiūros specialistą. Visų pirma, specialistas jums praneš, jei kažkas negerai, ir pateiks rekomendacijas kaip prižiūrėti plaukus. Antra, ataugus plaukams galėsite juos pasitrumpinti ir taip pašalinti išsišakojusius galiukus. Taip pat vienas iš geriausių plaukų priežiūros būdų yra profesionalios maitinančios ir drėkinančios procedūros, stiprinančios plaukus iš vidaus.

Patarimai, kaip sumažinti plaukų slinkimą

Stenkitės vengti stresinių situacijų

Jei plaukų slinkimas yra susijęs su stresu - svarbu sumažinti streso tikimybę bei išmokti tinkamai jį valdyti. Pasistenkite rasti būdų, kaip sumažinti emocinę įtampą ir išmokti “persijungti” ir atkreipti dėmesį nuo streso - praktikuokite kvėpavimo techniką, palaikykite fizinį aktyvumą, vadovaukitės sveika gyvensena ir bendraukite su žmonėmis, kurie jums sukelia tik teigiamas emocijas.

Subalansuokite savo mitybą

Kaip jau minėjome, dažna plaukų slinkimo priežastis - tam tikrų vitaminų ir mikroelementų trūkumas organizme, kurį lemia griežtos dietos ar nesubalansuota mityba. Jei organizmas negauna pakankamai baltymų, mineralų ir vitaminų, galvos odoje ir plaukų folikuluose nesudaromos palankios sąlygos normaliam sveikų plaukų formavimuisi ir augimui. Tad labai svarbu stebėti savo mitybą ir pasirūpinti, kad su maistu gautumėte pakankamą kiekį reikalingų medžiagų.

Tinkamai pasirūpinkite savo plaukais ir galvos oda

Apribokite agresyvių išorinių veiksnių poveikį galvos odai. Plaukus reguliariai plaukite vėsiu arba šiltu vandeniu, pirštų galiukais švelniai masažuodami galvos odą. Kruopščiai rinkitės priemones, skirtas švelniai valyti galvos odą: naudokite švelnios formulės šampūnus, pirmenybę teikite hipoalerginėms priemonėms. Šukuokite plaukus minkštomis šukomis. Jei įmanoma, išdžiovinkite plaukus natūraliai arba džiovintuvu naudojant šaltą arba šiltą režimą.

Laikinai nustokite naudoti formavimo priemones

Kad išvengtumėte neigiamo poveikio galvos odai, laikinai nenaudokite formavimo priemonių, kurios tepamos ant galvos odos ar plaukų šaknų (pavyzdžiui, priemones suteikiančias apimties šaknims, formavimo putas, sausus šampūnus ir pan.).

Venkite tvirtų šukuosenų

Jei esate linkę į pernelyg didelį plaukų slinkimą, turėtumėte vengti šukuosenų, kurios per daug įtemptų jūsų plaukų šaknis, pavyzdžiui, kuodai ar kasos.

Reguliariai masažuokite galvos odą

Nepamirškite tokio paprasto veiksmo, kaip galvos odos masažas, nesunkiai tai galima padaryti namuose - plaunant plaukus ar tiesiog dienos metu. Masažo esmė - mikrocirkuliacijos stimuliavimas, kuris pagerina galvos odos būklę ir teigiamai veikia plaukų folikulų mitybą. Tačiau reikia atminti, kad galvos odos masažas nesustabdys plaukų slinkimo, o greičiau padės sukurti palankią aplinką naujiems plaukams formuotis ir paskatins jų augimą.

Rinkitės veiksmingas priemones nuo plaukų slinkimo

Šiandien rinkoje yra daugybė losjonų ir šampūnų, kurie gali sulėtinti plaukų slinkimą, kai jie naudojami lokaliai. Išties veiksmingi yra plaukų šampūnai su viena iš geriausiai žinomų ir efektyviausių veikliųjų medžiagų, skirtų vietiniam naudojimui kovojant su plaukų slinkimu, yra molekulė Aminexil. Viena iš veiksmingų priemonių su šia molekule yra Vichy Dercos šampūnas nuo plaukų slinkimo. Taip pat gaminiuose nuo plaukų slinkimo atkreipkite dėmesį į komponentų, kurie pagerina galvos odos mikrocirkuliaciją ir sukuria geresnes sąlygas plaukams augti.

Šaltiniai:

Paus R, Olsen EA, et al. “Hair growth disorders.” In: Wolff K, Goldsmith LA, et al. Fitzpatrick’s Dermatology in General Medicine (seventh edition). McGraw Hill Medical, New York, 2008:753-74.

Kunin A. “Hair loss.” In: Kunin A, The DERMAdoctor Skinstruction Manual. Simon & Schuster. USA. 2005:123-131.

Phillips TG, Slomiany WP, Allison R. Hair Loss: Common Causes and Treatment. Am Fam Physician. 2017 Sep 15;96(6):371-378. PMID: 28925637.

Siūlomi produktai

Babe
12,49€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
ALPECIN
13,89€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
ALPECIN
9,99€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Bema
35,99€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
ALPECIN
18,99€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()