Sloga: priežastys ir tradiciniai gydymo metodai.

2023 m. vasario 23 d., ketvirtadienis

Sloga, tiksliau – nosies gleivinės uždegimas, yra varginantis negalavimas, pasireiškiantis sekreto pertekliaus ištekėjimu, nosies užgulimu, čiauduliu, kartais niežuliu. Dėl slogos tampa sunku kvėpuoti, parausta nosis, ašaroja akys. Tradicinių vaistų nuo slogos esama daug, kaip ir nosies gleivinės uždegimo rūšių. Kaip tradiciniais gydymo būdais kovoti su įvairiais slogos simptomais?

Reikia gydytojo patarimo? Kreiptis

Tradicinės priemonės nuo slogos

Slogą gydant vaistais, organizmas gali kovoti su virusais ir bakterijomis, tačiau daug tiesos yra posakyje, kad gydoma sloga trunka 7 dienas, o negydoma – savaitę. Vis dėlto yra kelios tradicinės priemonės, kurias verta išbandyti norint greičiau atsikratyti nemalonaus negalavimo.

Atkreipkite dėmesį, kad slogos gydymo būdas priklauso nuo jos rūšies: sloga gali atsirasti peršalus ar susirgus gripu, t. y. dėl viruso, tačiau ji gali virsti bakterine sloga.

Nosies gleivinės uždegimas taip pat yra vienas pirmųjų peršalimo simptomų. Visi nori kuo greičiau jį išgydyti ir atkimšti užgulusią nosį. Rinkoje jau yra naujoviškų gelinių gaminių, nenutekančių tiesiai į gerklę, veikiančių greitai ir ilgam suteikiančių palengvėjimą. Pasidomėkite, kokių vaistų galima įsigyti be receptų.

Sloga gali atsirasti ir dėl sąlyčio su alergenais ar dirgikliais (aštriais prieskoniais, cigarečių dūmais). Kartais tiksli lėtinės slogos priežastis nežinoma, o ją sukelti gali kita liga.

Ar tradicinės priemonės pagelbės sergant bet kokios rūšies sloga?

Tradicinės priemonės nuo tekančios slogos

Tekanti sloga – vandeningos išskyros iš nosies, dažniausiai atsirandančios dėl virusinių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų arba kaip alerginis nosies gleivinės uždegimas.

Sergant virusinėmis peršalimo infekcijomis, sloga pasireiškia nuolatinėmis vandeningomis išskyromis, kurios vėliau gali sutirštėti ir pageltonuoti arba tapti geltonai žalsvos. Tai gali įspėti apie bakterinę infekciją. Virusinės infekcijos sukeltai slogai taip pat gali būti būdinga pakilusi kūno temperatūra, kosulys, gerklės skausmas, čiaudulys.

Dėl virusinės infekcijos atsiradus vandeningam gleivinės uždegimui verta griebtis tradicinių priemonių. Vienas pagrindinių natūralių kovos su sloga būdų – tinkama nosies higiena, tai yra nosies skalavimas ir valymas. Nosiai skalauti puikiai tinka druskos tirpalai ir purškiamasis jūros vanduo. Šios medžiagos ir išvalo nosį, ir išplauna mikrobus.

Infekcinei slogai gydyti naudojami įvairūs nosies lašai, mažinantys gleivinės paburkimą. Gydant slogą reikia pasirūpinti tinkamais vitaminų ir mikroelementų turinčiais produktais, ypač daug dėmesio skiriant vitaminui C.

Prie tradicinių priemonių nuo tekančios slogos priskiriamas ir oro drėkinimas bei tinkamo skysčių kiekio vartojimas. Taip pat praverčia mairūnų tepalas – ne tik atkemša nosį, bet ir kovoja su uždegimu, ramina sudirgintą gleivinę.

Nepamainomas kovos su tekančia sloga ginklas yra inhaliacijos – tiek švelnios druskos tirpalo, tiek atitinkamomis proporcijomis įpylus eterinių aliejų (kad nedirgintų nosies gleivinės).

Populiariausi inhaliacijoms naudojami aliejai yra eukaliptų, mentolio, arbatmedžių, rozmarinų ir čiobrelių.


Tradicinės priemonės nuo sinusito sukeltos slogos

Sinusitinę slogą sukelia infekcija, dėl kurios paburksta gleivinė ir užsikemša angos. Tai gali atsitikti, pavyzdžiui, dėl ūminio ir lėtinio nosies gleivinės uždegimo.

Užsikimšę sinusai nebūtinai rodo gleivinės uždegimą ar rimtesnę infekciją, tai gali būti peršalimo, virusinės, bakterinės ar alerginės slogos pasekmė.

Užsikimšus sinusams, būtina reaguoti nedelsiant ir iš pradžių naudoti patikrintas tradicines priemones, padedančias susidoroti su šiuo nemaloniu negalavimu.


Tradicinės priemonės sinusito sukeltai slogai gydyti:

- daug skysčių – suskystina likutinį sekretą;

- sinusų drėkinimas – pavyzdžiui, sinusų skalavimas jūros druska;

- šilti veido (akių, skruostų, kaktos) kompresai;

- sinusų inhaliacija;

- oro drėkinimas patalpose, kuriose yra ligonis;

- miegas šiek tiek pakelta galva;

- arbata su imbierais arba šio prieskonio vartojimas gaminant patiekalus.

Tradicinių priemonių nuo slogos pavyzdžiai

Karštas sultinys nuo slogos

Kalbėdami apie sultinį, paprastai turime omenyje vištienos sultinį su daržovėmis ir žalumynais, tačiau, jeigu nevalgote mėsos, galite išsivirti daržovių ir žalumynų sultinį. Karštas nuoviras veikia panašiai kaip inhaliacija, jį vartojant sudrėkinama nosies gleivinė, dėl to pasidaro lengviau išsišnypšti. Nuoviras malšina ir gerklės skausmą. Porcija karšto sultinio 2–3 kartus per dieną padės daug greičiau atsikratyti su sloga susijusių nemalonumų.

 

Ciberžolės nuo slogos

Šis intensyviai geltonas prieskonis pasižymi puikiomis antibakterinėmis ir antivirusinėmis ypatybėmis, naikina bakterijas, skatinančias per didelį gleivių išsiskyrimą. Kartu labai pagerina imuninės sistemos veiklą. Norint efekto, ciberžolės gali būti naudojamos keliais būdais:

- vieną arbatinį šaukštelį ciberžolių išmaišyti stiklinėje karšto pieno ir šį mišinį gerti kiekvieną rytą ir vakarą;

- pusę arbatinio šaukštelio ciberžolių sumaišyti su puse stiklinės karšto vandens ir gerti tris kartus per dieną;

- stiklinėje karšto vandens šaukštelį ciberžolių sumaišyti su šaukšteliu druskos ir kas valandą šiuo tirpalu skalauti gerklę;

- ciberžolės puikiai tinka ir kaip į sultinį dedamas prieskonis – sultiniui suteikia intensyvios spalvos ir papildomų sveikatą gerinančių ypatybių.

Imbierai nuo slogos

Imbierai jau šimtus metų užtikrintai laikosi namų vaistinėlėse, o jų gydomosiomis ypatybėmis naudojasi visa farmacijos pramonė. Jie lėtina kraujotaką ir švelnina kvėpavimo takų ligas, taip pat puikiai susidoroja su nedidelėmis skrandžio problemomis.

2–3 cm griežinėliais pjaustytas šviežias imbierų šaknis užpilkite karštu vandeniu, įdėkite šaukštelį medaus ir palikite kelioms minutėms, kol užsiplikys. Taip paruoštą arbatą galima gerti kelis kartus per dieną. Imbierų šaknys taip pat yra daugelio salotų ir patiekalų sudedamoji dalis kinų ir tailandiečių virtuvėje.

Citrinų sultys nuo slogos

Citrinų sultys – populiariausias vitamino C šaltinis. Jis labai stiprina organizmo imuninę sistemą, gerina virškinimą ir kovoja su infekcijomis. Bet įspėjame: nepirkite citrinų sulčių koncentrato – jis niekaip nesusijęs su minėtomis savybėmis. Geriausia nusipirkti citrinų, žievę nuplikyti verdančiu vandeniu, nutarkuoti geltonąją dalį (idealiai tinka naudoti desertams) ir išspausti sultis.

Sultys gali būti geriamos su šaltu mineraliniu vandeniu arba karšta arbata. Kitas veiksmingas būdas – citriną supjaustyti griežinėliais ir valgyti žalią, su trupučiu cukraus arba be jo; pastarasis variantas tinka tik ištvermingiausiems.

Vanduo su druska nuo slogos

Vanduo su druska naikina gleivių išsiskyrimą sukeliančias bakterijas, švelnina gerklės skausmą. Kelis kartus per dieną atliekamas skalavimas karštu vandeniu – žinoma, ne tokiu, kuris gali nuplikyti, – ištirpinus arbatinį šaukštelį druskos, greitai atlaisvina užsikimšusius kvėpavimo takus.

Paprasti vandens garai – geriausia priemonė nuo slogos

Kvėpavimas vandens garais sudrėkina nosies gleivinę, išvalo kanalus ir palengvina išsišnypštimą. Taip pat kelis kartus per dieną galima nusiprausti po dušu, nes dušo garai veikia kaip inhaliatorius. Jeigu neturite laiko ilgesnei garavimo procedūrai, užteks dubenėlio karšto vandens, rankšluosčio ir kelias minutes pakvėpuoti garais. Rankšluosčiu uždengtą galvą palenkite virš dubens ir kelias minutes giliai kvėpuokite. Tokia procedūra greitai padės atlaisvinti užgultą nosį. Bet neturėtume pamiršti, kad temperatūra turi būti tinkama, nes per karšti garai gali nuplikyti, kaip ir verdantis vanduo.

LITERATŪRA

Miśkiewicz-Orczyk K., Kycia-Marków M., Grzanka A. Interdyscyplinarne postępowanie w diagnostyce i leczeniu przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Probl. Med. Rodz. 2011.