Viskas, ką reikia žinoti apie imuniteto stiprinimą

2022 m. sausio 13 d., ketvirtadienis

Įsibėgėjus koronaviruso pandemijai, jau spėjome išsiugdyti keletą įpročių – dažnai plauti rankas ir neliesti savo veido. Specialistų teigimu, buvimas namuose – puiki galimybė sustiprinti imuniteto atsparumą prieš virusus ir bakterijas. Tačiau nereiktų skubėti griebtis maisto papildų, o verčiau išbandyti įvairias imuninės sistemos apsaugos priemones.

„Plintant koronavirusui, į vaistinę dėl būtiniausių prekių užsukę klientai pasiteirauja, ar gyvenant karantino sąlygomis įmanoma sustiprinti imunitetą ir kaip tai padaryti. Susirgus imunitetas mums padeda efektyviau kovoti su ligos sukėlėjais. Tačiau šiuo sudėtingu metu dauguma žmonių patiria stresą, nėra pakankamai fiziškai aktyvūs, galbūt nepasirūpina subalansuota mityba ir turi žalingų įpročių, o visa tai yra labiausiai imuninę sistemą silpninantys veiksniai. Todėl, kai šiandien daug laiko praleidžiame užsidarę namuose, svarbu susidaryti aiškią darbotvarkę ir kasdien tinkamai pailsėti, vengti streso, mažiau skaityti neigiamų naujienų, prižiūrėti savo mitybą bei reguliariai vėdinti patalpas“, ­– sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Laura Vanagaitė.

Reikia gydytojo patarimo? Kreiptis

Daugiau ilsėkitės ir atsipalaiduokite

Stiprų imunitetą formuoja kompleksinės priemonės, todėl greitas, „magiškas“ ir unikalus receptas neegzistuoja. Vaistininkės teigimu, reiktų jausti save ir savo kūną, suprasti, ko jam reikia – gal reikia sumažinti stresą arba daugiau laiko skirti fizinei veiklai, o galbūt tiesiog tinkamai pailsėti.

„Jeigu naktį jums sunku užmigti, taip tik dar labiau kenkiate savo sveikatai. Nemigą lemia daug veiksnių. Atsisakykite kofeino, prieš miegą atidarykite langą ir vėdinkite kambarius, išbandykite šiltą vonią, paskaitykite knygą ir miegokite tiek, kiek jaučiate, kad reikia. Karantinas yra puiki proga pailsėti tiems, kurie įprastame gyvenime nuolat lekia ir skuba. Poilsis yra bene svarbiausias dalykas, norint išlaikyti stiprų imunitetą. Tyrimai rodo, kad stipriausią imunitetą ir atsparumą ligoms turi tie žmonės, kurie per parą miega 7-9 valandas“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Poilsio trūkumas organizme yra vienas iš veiksnių, keliančių streso hormono lygį organizme. Kaip sumažinti šiomis dienomis sunkiai išvengiamą stresą?

„Siautėjant koronavirusui daugelis žmonių išgyvena ne pačius maloniausius jausmus. Siekiant sumažinti nerimą, patartina suderinti profesinį ir asmeninį gyvenimą, nuolat daryti pertraukas ir tinkamai pailsėti, atsipalaiduoti. Taip pat galima naudoti raminančius ar atpalaiduojančius streso mažinimo metodus – užsiimti savo mėgstama veikla, išbandyti meditaciją, pasirūpinti savo psichologine higiena. Vietoje naujienų portalų ir „Facebook“ tikrinimo kas 10 minučių, skaitykime naujienas vieną kartą per dieną – psichologai sako, kad pradėjus taikyti šią taisyklę grėsmės jausmas kiek pamažės. Žinoma, taip pat svarbu ir daug juoktis bei pasitelkti pozityvumą“, – pataria L. Vanagaitė.

Sportuokite, bet nepersistenkite

Paskelbus visuotinį karantiną sustabdyta sporto klubų ir grupinių treniruočių veikla, todėl fizinį aktyvumą palaikyti norintys entuziastai pradėjo ieškoti naujų būdų treniruotis namuose.

„Jeigu neturite įpročio daug judėti ir staiga pradedate tai daryti aktyviai, tai gali paskatinti streso hormonų gamybą organizme ir dar labiau pakenkti imuninei sistemai, todėl būtinas saikas ir sąmoningas sveikatos būklės sekimas. Tačiau fizinis aktyvumas yra naudingas imuniteto stiprinimui, o tai kaip niekada svarbu kovojant su virusais“, – pastebi L. Vanagaitė.

Prieš užsiimant sportu namuose, rekomenduojama įsitikinti, kad aplinka yra jauki ir gerai išvėdinta. Pasak vaistininkės, sportuojant be pasiruošusio padėti trenerio, labai svarbu sąmoningai įsiklausyti į savo kūno pojūčius, atlikti lengvus pratimus, sutelkti dėmesį į jų atlikimą.

„Internete pasklido nuotraukos ir vaizdo įrašai su trenerių atliekamomis mankštomis, o socialiniuose tinkluose gausu pasiūlymų prisijungti prie virtualių treniruočių. Pritūpimai, įtūpstai ar atsispaudimai – pratimų, kuriuos galima atlikti namų sąlygomis yra įvairių. Svarbu nepamiršti, kad treneriai yra profesionalai, todėl nereikėtų stengtis atkartoti visko, verčiau sportuoti savo tempu, galbūt lėčiau, tačiau taisyklingai. Aktyvus namų tvarkymas taip pat prilyginamas treniruotei“, – sako vaistininkė.

Kaip stiprinti organizmą vitaminais?

Neretai apie susilpnėjusį imunitetą, pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės, išduoda ir keletas simptomų – nuovargis, lūžinėjantys nagai, plaukai, sausa oda.

Nors ugdyti atsparumą nuo virusų bei bakterijų infekcijų, pirmiausia, reiktų pasitelkus natūralias priemones, organizmą stiprina ir vitaminų C, A, E, D vartojimas, taip pat mikroelementai: cinkas, selenas ir varis. Vitaminas C padeda kovoti su stresu, įvairiomis infekcijomis ir peršalimu, vitaminai A ir E taip pat svarbūs antioksidantai, padedantys nervų sistemai, odai, širdies ir kraujagyslių veiklai, o vitamino D trūkumas itin dažnai nustatomas Lietuvos gyventojams, jis ypač svarbus imunitetui ir nervinei sistemai. Vitamino D papildai sumažina kvėpavimo takų infekcijos riziką, reguliuoja citokinų gamybą ir gali apriboti kitų virusų, tokių kaip gripas, riziką. Kvėpavimo takų infekcija gali sukelti citokinų audras - užburtą ciklą, kurio metu mūsų uždegiminės ląstelės pažeidžia viso kūno organus - dėl to padidėja sergančiųjų COVID-19 mirtingumas. Pakankamas vitaminas D gali suteikti nedidelę apsaugą pažeidžiamoms gyventojų grupėms. Visų šių medžiagų galima gauti valgant ankštines daržoves, daigintus grūdus, linų sėmenis, medų, kopūstus, obuolius, riešutus ir žuvį.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininko patarimai:

  • Į kovą su virusais ir bakterijomis galima pasitelkti ir keletą natūralių receptų. Vienas iš jų – spanguolių, medaus ir česnako užpilas. Sutrinkite dvi saujeles spanguolių, 2 nedideles skilteles česnako ir sumaišykite su 2 šaukšteliais medaus. Spanguolės, kai šviežių vaisių ir uogų nėra daug, yra vienas geriausių antioksidantų šaltinių. Antioksidantai padeda kovoti su patiriamu stresu, nes dėl jo sutrinka natūrali antioksidantų gamyba žmogaus organizme. Česnakai padeda įveikti daugybę sveikatai kenksmingų mikroorganizmų, kurie sukelia infekcijas.

  • Kas dieną suvalgykite po žiupsnelį cinamono. Cinamone gausu antioksidantų, jis pasižymi veiksmingomis antiuždegiminėmis savybėmis, todėl sumažina įvairių ligų riziką, taip pat mažina cukraus kiekį kraujyje.

  • Smulkinto imbiero ir medaus derinys padeda pagerinti virškinimą ir apetitą, maisto medžiagų įsisavinimą.

Kas yra imunitetas?

Prieš pradedant stiprinti imunitetą, svarbu susipažinti su imunine sistema ir jos funkcijomis. Mūsų organizmas kasdien susiduria su šimtais virusų, bakterijų, grybelių ir kitų pavojų. Tačiau mes nesergame kasdien, nes mūsų kūnas yra apsiginklavęs imunine sistema, kuri padeda įveikti infekcijas, uždegimus ir palaikyti gerą savijautą. Nors visi žinome apie imuniteto galią prieš įvairias ligas, nedaugelis žino, kaip ši sistema veikia ir prižiūri organizmą. Imunitetas, tai kūno apsauginė sistema, sudaryta iš ląstelių, baltymų, mikroorganizmų, organų ir audinių. Ši sinergija tarp organų ir mikroorganizmų nuolat kovoja su į kūną patenkančiais virusais, bakterijomis, grybeliu ir kitais svetimkūniais. Imunitetas nuolat vystosi ir gamina antikūnus, kurie padeda atpažinti virusus ir taip greičiau nuo jų apsiginti. Virusui ar kitam užkratui patekus į mūsų organizmą, imuninė sistema iškart pradeda veikti. Baltosios kraujo ląstelės apsupa nekviestą svečią ir jį sunaikina. Imuninės sistemos atsakas pasireiškia pakilusia kūno temperatūra, paburkusia gleivine, sloga taip siekiant sudaryti netinkamas sąlygas virusui ar kitai infekcijai plisti. 

Kaip susidaro imunitetas?

Imunitetas yra skirstomas į įgimtą ir įgytą. Įgimtas imunitetas susidaro kuomet dar esame motinos įsčiose. Visi žmonės turi stipresnį ar silpnesnį įgimtą imunitetą, kuris padeda reaguoti į svetimkūnius iš karto po gimimo. 

Įgytas imunitetas susidaro persirgus tam tikromis ligomis, kuomet imuninė sistema pagamina antikūnų, padedančių atpažinti ir taip greičiau įveikti infekcijas. Taip pat įgytas imunitetas yra suformuojamas skiepų pagalba. Pasiskiepijus, imuninė sistema yra „supažindinama“ su viruso baltymu ar negyva dalimi, padedančia jai sukurti antikūnų ir infekcijos atveju infekciją atpažinti ir įveikti greičiau. 

Imunitetas ir jo pajėgumas kinta ir priklauso nuo jūsų gyvenimo būdo, higienos, vakcinacijos bei įgimto atsparumo. Kaip jau minėta, imuninei sistemai didelę įtaką daro miegas, sveika mityba, fizinis aktyvumas, bendras pasitenkinimas gyvenimo kokybe, streso valdymas. Tačiau net ir gyvenant sveikai, organizmui kartais reikia pagalbos.

Kodėl nusilpsta imunitetas?

Imuniteto susilpnėjimui yra daug priežasčių. Dažniausiai pasitaikančios yra žalingi įpročiai, prasta mityba, sėdimas gyvenimo būdas, daug streso. Imunitetą taip pat silpnina ligos ir tam tikri vaistai kaip antibiotikai. Žmonės, turintys ŽIV virusą, praranda natūralią imuniteto apsaugą. Pacientai, besigydantys nuo vėžio, sergantys diabetu ar kenčiantys nuo nutukimo taip pat dažnai praranda natūralų kūno atsparumą. 

Nusilpus imuninei sistemai žmogus ne tik dažniau serga, bet ir rizikuoja patirti ligos komplikacijų. Daugeliui paprastas peršalimas nekelia jokios grėsmės, bet žmogui, kurio imuninė sistema yra pažeista, peršalimas gali peraugti į plaučių uždegimą ar net sukelti mirtį. Todėl svarbu imunitetą stiprinti ir apsisaugoti skiepais.

Kaip stiprinti imunitetą po antibiotikų?

Antibiotikai yra vartojami sergant bakterinėmis infekcijomis. Jie padeda sunaikinti blogąsias bakterijas ir greičiau išgyti. Tačiau kovodami su infekcija, jie taip pat sunaikina daug gerųjų bakterijų, atsakingų už organizmo balanso palaikymą. Po antibiotikų kurso, žmogui gali prasidėti problemos su žarnynu, atsirasti grybelinių infekcijų. 

Patikimiausias imuniteto stiprinimas po antibiotikų yra tinkamo mikroorganizmų lygio kūne atstatymas. Tam rekomenduojama vartojant antibiotikus ir po jų gerti probiotikus, taip vadinamąsias gerąsias bakterijas. Jos atstato pažeistą mikroflorą ir padeda greičiau atsistatyti po ligos ir gydymo. 

Kaip stiprinti vaiko imunitetą?

Mokslo metai kelia stresą ne tik vaikams, bet ir jų tėvams. Vos tik prasideda mokslo metai, vaikai pradeda sirgti. Normalu, jog vaiko imunitetas nėra toks atsparus kaip suaugusiųjų, bet jei jūsų vaikas serga kelis kartus per mėnesį, vertėtų pagalvoti apie imuniteto stiprinimą. Pirmiausiai atkreipkite dėmesį į vaiko rutiną ir įpročius – įsitikinkite ar jis užtektinai miega, valgo subalansuotą mitybą, yra fiziškai aktyvus ir nepatiria streso. 

Tačiau net ir stipriausią imuninę sistemą turintys vaikai dažniau serga mokslo metų metu dėl buvimo didelėse žmonių grupėse. Todėl vaiko imunitetą galite stiprinti vitaminais C, D, cinko papildais. Ežiuolės, imbiero, seleno papildai taip pat padės stiprinti imunitetą ir apsiginkluoti nuo ligų. Žinoma, nepamirškite pagrindinių apsaugos priemonių – tinkamos higienos, atstumo laikymosi ir saviizoliacijos susirgus.

Erkinio encefalito imunitetas – ką reikia žinoti?

Erkinis encefalitas, tai erkių pernešama virusinė infekcija. Virusas pažeidžia nervų sistemą ir gali sukelti rimtų komplikacijų kaip paralyžių ir net mirtį. Nors nuo encefalito įmanoma pasveikti, jei gydymas skiriamas anksti pastebėjus infekciją, daugelis žmonių visą gyvenimą kenčia nuo ligos sukeltų komplikacijų. 

Nors pasveikę žmonės įgyja imunitetą, tai itin pavojinga liga, todėl pagrindinis apsisaugojimo būdas yra vakcina. Ji padeda įgyti imunitetą ir apsaugoti nuo erkių sukeliamo encefalito. Vakcina nuo erkinio encefalito yra skiepijama Lietuvoje ir šie skiepai yra visiems prieinami ir rekomenduojami.

Populiariausi vitaminai imunitetui „Gintarinėje vaistinėje“

Vitaminai gali padėti stiprinti imunitetą, jei šių medžiagų negaunate iš maisto ar stokojate jų.  Pagrindiniai imuniteto stiprintojai yra vitaminas D, C, E. Tiek moterims, tiek vyrams taip pat rekomenduojama geležis, folio rūgštis, selenas. Šie papildai atlieka svarbų vaidmenį imuniteto stiprinime. 

„Gintarinė vaistinė“ vaistinėse ir internetinėje parduotuvėje galite rasti visų svarbiausių vitaminų ir mineralų, reikalingų stipriam imunitetui. Pasitarkite su savo gydytoju ar vaistininku ir mes padėsime rasti geriausią būdą apsiginkluoti nuo virusų ir kitų ligų sukėlėjų.