Mano krepšelis

METFORAL, 850 mg, plėvele dengtos tabletės, N120
Informacinis lapelis

Metforal 850 mg plėvele dengtos tabletės

Metformino hidrochloridas

 

Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.

-                 Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.

-                 Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

-                 Šis vaistas skirtas tik Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos požymiai yra tokie patys kaip Jūsų).

-                 Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis (net jeigu jis šiame lapelyje nenurodytas), kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Žr. 4 skyrių.

 

 

Apie ką rašoma šiame lapelyje?

 

1.       Kas yra Metforal ir kam jis vartojamas

2.       Kas žinotina prieš vartojant Metforal

3.       Kaip vartoti Metforal

4.       Galimas šalutinis poveikis

5.       Kaip laikyti Metforal

6.       Pakuotės turinys ir kita informacija

 

 

1.       Kas yra Metforal ir kam jis vartojamas

 

Metforal veiklioji medžiaga yra metforminas. Jis priklauso grupei vaistų, kurie vadinami biguanidais ir vartojami suaugusiųjų ir vyresnių kaip 10 metų vaikų nuo insulino nepriklausomo cukrinio diabeto (2 tipo cukrinio diabeto) gydymui.

 

Metforal yra vaistas, mažinantis padidėjusį gliukozės kiekį kraujyje, sergantiems diabetu (2 tipo cukriniu diabetu), ypač pacientams turintiems antsvorio, kuriems vien tik dieta ir fiziniu aktyvumu gliukozės kiekio kraujyje sureguliuoti nepavyksta.

 

Suaugusieji

Gydytojas gali paskirti Jums vartoti vieną Metforal arba kartu su kitais geriamaisiais gliukozės kiekį kraujyje mažinančiais vaistais arba insulinu.

 

Vaikai ir paaugliai

Vyresniems kaip 10 metų vaikams ir paaugliams gydytojas gali paskirti vartoti vieną Metforal arba kartu su insulinu.

 

 

2.       Kas žinotina prieš vartojant Metforal

 

Metforal vartoti negalima:

-          jeigu yra alergija veikliajai medžiagai arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);

-          jeigu sergate nekontroliuojamu diabetu ir yra, pvz., sunki hiperglikemija (didelis gliukozės kiekis kraujyje), pasireiškia pykinimas, vėmimas, viduriavimas, greitas svorio kritimas, pieno rūgšties acidozė (žr. „Pieno rūgšties acidozės rizika“ toliau) arba ketoacidozė. Ketoacidozė yra būklė, kai kraujyje kaupiasi medžiagos, vadinamos „ketoniniais kūnais“, ji gali sukelti diabetinę prekomą. Simptomai gali būti pilvo skausmas, greitas ir gilus kvėpavimas, mieguistumas arba neįprastas vaisių kvapas iš burnos;

-          jeigu yra labai susilpnėjusi inkstų funkcija;

-          kai jums išsivystė būklės, dėl kurių gali sutrikti inkstų veikla, pavyzdžiui: skysčių netekimas dėl nuolatinio vėmimo ar sunkaus viduriavimo, sunki infekcinė liga, kraujotakos nepakankamumas (šokas). Inkstų veiklos sutrikimai gali jums kelti laktoacidozės riziką (žr. skyrių žemiau „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“);

-          kai jums atliekami tyrimai, kurių metu į kraujagysles švirkščiama jodo turinčios kontrastinės medžiagos (žr. skyrių žemiau „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“);

-          jeigu jūs sergate ūminėmis ar lėtinėmis ligomis, kurių metu audiniuose gali trūkti deguonies (audinių hipoksija), pvz.: širdies nepakankamumas, neseniai buvęs miokardo infarktas, sutrikusi plaučių veikla, kraujotakos nepakankamumas (šokas). Nepakankamas audinių aprūpinimas deguonimi gali jums sukelti pieno rūgšties acidozės pavojų (žr. skyrių žemiau „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“);

-          jeigu Jums yra sutrikusi kepenų veikla;

-          jeigu Jūs sergate lėtiniu alkoholizmu  arba jūs esate ūmiai apsinuodijęs alkoholiu.

 

Įspėjimai ir atsargumo priemonės

Pasitarkite su gydytoju, prieš pradėdami vartoti Metforal:

-          jeigu jūs sergate bakterine ar virusine infekcine liga, pvz., gripu, kvėpavimo takų ar šlapimo takų infekcine liga;

-          jeigu jūs vartojate vaistus, turinčius įtakos inkstų veiklai, pvz., mažinančius kraujo spaudimą, slopinančius skausmą ar vartojamus sergant reumatine liga.

 

Tyrimai su kontrastinėmis medžiagomis (žr. skyrių aukščiau „Metforal vartoti negalima“)

Jeigu Jums numatoma atlikti tyrimus, kurių metu į kraujagysles bus švirkščiama kontrastinių medžiagų, kurių sudėtyje yra jodo, pasakykite gydytojui. Tai gali sukelti kontrastinių medžiagų paskatintą nefropatiją, todėl organizme kaupiasi metforminas ir didėja pieno rūgšties acidozės rizika. Gydytojas nurodys Jums nustoti vartoti šį vaistą prieš šį tyrimą ir vėl pradėti jį vartoti praėjus bent jau 48 valandoms po tyrimo ir tik pakartotinai nustačius, kad Jūsų inkstų funkcija yra stabili.

 

Chirurginis gydymas

Jeigu Jums reikia atlikti didelę operaciją, turite nustoti vartoti Metforal procedūros metu ir kurį laiką po procedūros. Gydytojas nuspręs, kada turite nustoti ir kada vėl pradėti vartoti Metforal . Svarbu, kad jūs tiksliai laikytumėtės gydytojo nurodymų.

 

Pieno rūgšties acidozės rizika

Metforal gali sukelti labai retą, bet labai sunkų šalutinį poveikį, vadinamą pieno rūgšties acidoze, ypač jei Jūsų inkstai neveikia tinkamai. Pieno rūgšties acidozės pasireiškimo rizika padidėja ir esant nekontroliuojamam diabetui, sunkioms infekcijoms, ilgalaikiam badavimui arba piktnaudžiavimui alkoholiu, dehidratacijai (žr. kitą informaciją toliau), kepenų funkcijos sutrikimams ir bet kurioms sveikatos būklėms, kai sumažėja organizmo dalies aprūpinimas deguonimi (pvz., ūminei sunkiai širdies ligai).

Jeigu Jums tinka bent vienas iš pirmiau nurodytų punktų, kreipkitės į gydytoją dėl tolesnių nurodymų.

 

Trumpam nustokite vartoti Metforal, jeigu Jums yra būklė, kuri gali būti susijusi su dehidratacija (reikšmingu organizmo skysčių netekimu), pvz., sunkus vėmimas, viduriavimas, karščiavimas, karščio poveikis arba mažesnis nei įprastai skysčių suvartojimas. Kreipkitės į gydytoją dėl tolesnių nurodymų.

 

Nustokite vartoti Metforal ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba artimiausią ligoninę, jeigu Jums pasireiškė pieno rūgšties acidozės simptomų, nes ši būklė gali sukelti komą.

Pieno rūgšties acidozės simptomai gali būti:

-          vėmimas

-           pilvo skausmas

-           raumenų mėšlungis

-           bendras prastos savijautos pojūtis su dideliu nuovargiu

-           pasunkėjęs kvėpavimas

-           sumažėjusi kūno temperatūra ir retas širdies plakimas

 

Pieno rūgšties acidozės yra rimtas sutrikimas, kuris turi būti gydomas ligoninėje.

 

Pats Metforal nesukelia hipoglikemijos (pernelyg žymaus gliukozės koncentracijos kraujo plazmoje sumažėjimo). Tačiau, jeigu jūs naudojate Metforal kartu su kitais diabetui gydyti vartojamais vaistais, kurie gali sukelti hipoglikemiją (tokiais kaip sulfonkarbamidais, insulinu, meglitinidais), yra hipoglikemijos pavojus. Jeigu jums atsiranda tokių hipoglikemijos simptomų kaip silpnumas, galvos svaigimas, padidėjęs prakaitavimas, greitas širdies plakimas, regėjimo sutrikimų ar darosi sunku sukaupti dėmesį, suvalgykite cukraus ar išgerkite cukraus turinčio gėrimo – tai paprastai padeda.

 

Metforal negali pakeisti sveikos gyvensenos privalumų. Laikykitės gydytojo nurodymų dėl dietos ir reguliariai mankštinkitės.

 

Stebėjimas

Jūsų gydytojas reguliariai paskirs gliukozės koncentracijos kraujyje tyrimus ir parinks Metforal dozę atitinkamai gliukozės koncentracijai jūsų kraujyje. Stenkitės reguliariai pasitarti su jūsų gydytoju. Tai ypač svarbu gydant vaikus ir paauglius ar senyvus asmenis.

 

Jeigu esate senyvo amžiaus ir (arba) Jūsų inkstų funkcija yra susilpnėjusi, gydymo Metforal metu gydytojas tikrins Jūsų inkstų funkciją mažiausiai kartą per metus arba dažniau.

 

Kiti vaistai ir Metforal

Jeigu Jums reikia į kraują suleisti kontrastinės medžiagos, kurios sudėtyje yra jodo, pvz., atliekant rentgeno arba skenavimo tyrimą, prieš leidžiant arba leidimo metu turite nustoti vartoti Metforal. Gydytojas nuspręs, kada turite nustoti ir kada vėl pradėti vartoti Metforal.

 

Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui. Jums gali reikėti dažniau tirti gliukozės kiekį kraujyje ir inkstų funkciją arba gydytojui gali reikėti koreguoti Metforal dozavimą. Ypač svarbu paminėti:

-          vaistus, kurie skatina šlapimo gamybą (diuretikai)

-          vaistus, vartojamus skausmui ir uždegimui gydyti (NVNU ir COX-2 inhibitoriai, pvz., ibuprofenas ir celecoksibas)

-          tam tikrus vaistus padidėjusiam kraujospūdžiui gydyti (AKF inhibitoriai ir angiotenzino II receptorių blokatoriai)

 

-          vaistus, kuriuose yra alkoholio;

-          vaistus, kurių sudėtyje yra kortizono (kortikosteroidus);

-          kai kuriuos bronchinei astmai gydyti skirtus vaistus (beta simpatomimetikus);

 

-          ranolaziną (vartojamą krūtinės anginai gydyti) arba cimetidiną (vartojamą esant skrandžio veiklos sutrikimui).

 

Be to, ilgai vartojusiems Metforal, tiek pradedant vartoti, tiek nutraukiant kitų vaistų vartojimą, gali pasikeisti gliukozės koncentracija kraujyje. Todėl tokiose situacijose gliukozės kiekis Jūsų kraujyje turi būti įdėmiai kontroliuojamas.

 

Metforal vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu

Vartodami Metforal tęskite dietinį gydymą ir skirkite ypatingą dėmesį tolygiam angliavandenių vartojimui paros laikotarpyje. Jei turite antsvorio, gydytojo priežiūroje Jums reikia toliau laikytis dietos apribojimų.

Vartodami Metforal, venkite piktnaudžiauti alkoholiu, nes tai gali padidinti pieno rūgšties acidozės riziką (žr. skyrių „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“), ypač jeigu jūs turite kepenų funkcijos sutrikimų ar nepakankamai maitinotės. Tai aktualu ir alkoholio turinčių vaistųvartojimo atvejais.

 

Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas

Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.

 

Nėštumas

Nėštumo metu cukrinio diabeto gydymui Jūs turite vartoti insuliną.

 

Žindymas

Jei žindote kūdikį, šio vaisto vartoti nerekomenduojama.

 

Vairavimas ir mechanizmų valdymas

Vartojant vien tik Metforal, jis neturi įtakos Jūsų gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus.

Kai kartu su Metforal skiriama kitų gliukozės kiekį kraujyje mažinančių vaistų (pvz., sulfonilkarbamido preparatų, insulino, meglitinidų), Jūsų gebėjimas vairuoti ir valdyti mechanizmus ar darbas be saugos priemonių gali sutrikti. Hipoglikemijos požymiai yra silpnumas, galvos svaigimas, padidėjęs prakaitavimas, greitas širdies plakimas, regėjimo sutrikimai ar pasunkėjęs kvėpavimas. Jeigu jums pasireiškė tokie požymiai, nevairuokite ir nedirbkite su mechanizmais.

 

 

3.       Kaip vartoti Metforal

 

Visada vartokite šį vaistą tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Metforal dozę Jūsų gydytojas nustatys pagal gliukozės kiekį Jūsų kraujyje ir reguliariai jį tikrins.

 

Rekomenduojama dozė yra:

 

Suaugusiesiems

 

Amžius

Vienkartinė dozė

Paros dozė

Suaugusieji

 1 plėvele dengta tabletė
 (atitinka 850 mg metformino

 hidrochlorido)

 Iš pradžių - 2 arba 3 plėvele dengtos tabletės (atitinka 1700‑2550 mg metformino hidrochlorido); didžiausia paros dozė − 1 plėvele dengta tabletė 3 kartus per parą (atitinka 2550 mg metformino  hidrochlorido)

 

Jeigu Jūsų inkstų funkcija yra susilpnėjusi, gydytojas gali skirti mažesnę dozę.

 

Vartojimas vaikams ir paaugliams

 

Vyresni kaip 10 metų vaikai ir paaugliai

 1 plėvele dengta tabletė
 (atitinka 850 mg metformino

 hidrochlorido)

 Iš pradžių 1 plėvele dengta tabletė (atitinka 850 mg metformino hidrochlorido); dozę galima padidinti daugiausia iki 2 plėvele dengtų tablečių (atitinka 1700 mg metformino hidrochlorido)

 

Senyvi žmonės

Kadangi pagyvenusių žmonių inkstų funkcija yra dažnai sutrikusi, Metforal dozę reikia koreguoti atsižvelgiant į inkstų funkciją.

 

Individualiam nustatytos palaikomosios dozės koregavimui galima vartoti plėvele dengtų tablečių, kuriose yra 500 mg arba 1000 mg metformino hidrochlorido.

 

Vartojimo metodas

Nurykite plėvele dengtą tabletę nesukramtytą valgio metu ar pavalgius, užsigerkite pakankamu skysčio kiekiu (stikline vandens).

Ant tabletės esanti įranta skirta tabletei perlaužti, jei visos nuryti nepavyksta.

Jeigu jūs vartojate dvi ar daugiau plėvele dengtų tablečių, jų vartojimą reikia paskirstyti visam dienos laikotarpiui, pvz., vieną tabletę gerti po pusryčių, vieną po vakarienės.

 

Jeigu manote, kad Metforal veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją.

 

Ką daryti pavartojus per didelę Metforal dozę?

Jeigu jūs pavartojate per daug negu turėtumėte Metforal , jums gali išsivystyti pieno rūgšties acidozė. Pieno rūgšties acidozės požymiai yra vėmimas, pilvos skausmas, mėšlungis, bloga bendra savijauta (didelis nuovargis) ir pasunkėjęs kvėpavimas. Jeigu jums taip nutiko, jums greičiausiai bus būtinas skubus gydymas ligoninėje, kadangi pieno rūgšties acidozė gali komplikuotis koma. Susisiekite su gydytoju ar artimiausia ligonine.

 

Pamiršus pavartoti Metforal

Negalima niekada vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą tabletės dozę.

 

Nustojus vartoti Metforal

Nenutraukite Metforal vartojimo nepasitarę su gydytoju. Nutraukus vartojimą, gali nekontroliuojamai padidėti gliukozės kiekis kraujyje, o po ilgesnio laikotarpio atsirasti vėlyvųjų cukrinio diabeto komplikacijų (akių, inkstų ir kraujagyslių pažeidimų).

 

Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

 

 

4.       Galimas šalutinis poveikis

 

Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

 

Metforal gali sukelti labai retą (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 10 000 vartotojų), tačiau labai sunkų šalutinį poveikį, vadinamą pieno rūgšties acidoze (žr. skyrių „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“). Tokiu atveju turite nustoti vartoti Metforal ir nedelsdami kreiptis į gydytoją arba artimiausią ligoninę, nes pieno rūgšties acidozės gali sukelti komą.

 

Kiti galimi šalutiniai reiškiniai:

 

Labai dažni (gali pasitaikyti daugiau nei 1 iš 10 žmonių):

-                 virškinimo sutrikimai, tokie kaip pykinimas, vėmimas ir viduriavimas, pilvo skausmas, apetito netekimas. Šie šalutiniai reiškiniai dažniausiai atsiranda pradėjus gydymą ir daugumai pacientų išnyksta savaime. Norint išvengti šių požymių, Metforal rekomenduojama gerti valgant ar pavalgius, paros dozę padalyti į 2 arba 3 dalis. Jeigu šie požymiai tęsiasi ilgą laiką, nutraukite Metforal vartojimą ir pasikonsultuokite su savo gydytoju.

 

Dažni (gali pasitaikyti daugiau nei 1 iš 100 žmonių):

-                 skonio sutrikimai.

 

Labai reti (gali pasitaikyti mažiau nei 1 iš 10 000 žmonių):

-                 odos reakcijos, pvz. paraudimas, niežulys, dilgėlinė;

-                 kepenų funkcijos mėginių rodmenų pokytis arba kepenų uždegimas (hepatitas). Jei Jums  tai nutiko, nutraukite Metforal vartojimą ir pasitarkite su  gydytoju;

-                 sumažėjęs vitamino B12 kiekis kraujyje.

 

Papildomi šalutiniai reiškiniai, kurie gali atsirasti vaikams ir paaugliams

Esantys riboti duomenys rodo, kad galimi šalutiniai reiškiniai vaikams ir paaugliams yra savo prigimtimi ir intensyvumu panašūs į suaugusiųjų.

 

Pranešimas apie šalutinį poveikį

Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nemokamu telefonu 8 800 73568 arba užpildyti interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą ir pateikti ją Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos vienu iš šių būdų: raštu (adresu Žirmūnų g. 139A, LT-09120 Vilnius), nemokamu fakso numeriu 8 800 20131, el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt, taip pat per Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainę (adresu http://www.vvkt.lt). Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.

 

5.       Kaip laikyti Metforal

 

Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.

Šiam vaistui specialių laikymo sąlygų nereikia.

 

Ant dėžutės ir ant lizdinės plokštelės po „EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto  vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.

 

Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.

 

 

6.       Pakuotės turinys ir kita informacija

 

Metforal sudėtis

-                 Veiklioji medžiaga yra metformino hidrochloridas.

-                 Kiekvienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 850 mg metformino hidrochlorido, atitinkančio 662.9 mg metformino.

-                 Pagalbinės medžiagos yra hipromeliozė, povidonas K 25, magnio stearatas, makrogolis 6000, titano dioksidas (E 171).

 

Metforal išvaizda ir kiekis pakuotėje

Baltos, pailgos plėvele dengtos tabletės, su perlaužimo įranta abiejose pusėse, supakuotos skaidriose standžiose PVC/aliuminio folijos lizdinėse plokštelėse. Įranta skirta tik tabletei perlaužti, kad būtų lengviau nuryti, bet ne jai padalyti į lygias dozes.

 

Pakuotėje yra 30, 60 arba 120 tablečių.

 

Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.

 

Registruotojas ir gamintojas

Registruotojas

BERLIN-CHEMIE AG (MENARINI GROUP)

Glienicker Weg 125

12489 Berlin, Vokietija

 

Gamintojas

BERLIN-CHEMIE AG

Glienicker Weg 125

12489 Berlin, Vokietija

 

Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį registruotojo atstovą:

 

UAB “BERLIN CHEMIE MENARINI BALTIC”

J.Jasinskio g. 16a, Vilnius 03163

Tel. +370 5 269 19 47

 

Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2019-01-04.

 

Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/

Vaistinės, turinčios prekę
Kompensacija
Kompensacijos rūšys Kompensuojama kaina
Be kompensacijos 4,84 €
1 0,81 €
2 0,81 €
3 0,81 €
6 2,82 €
7 2,82 €
10 0,81 €
13 2,82 €
16 0,81 €
  • Reikalingas kompensuojamų vaistų pasas su galiojančiu receptu.
  • Apmokėjimas tik vaistinėje.

Priemoka atsiėmimo metu gali būti perskaičiuota pasikeitus kompensavimo tvarkai.

METFORAL, 850 mg, plėvele dengtos tabletės, N120
Vaistas
Receptinis
Kompensuojamas
4,84€
Tik užsakant internetu
Daugiau informacijos
Prekės kodas: 18611
Gamintojas: Berlin-Chemie AG
Veiklioji medžiaga: Metformino hidrochloridas

Receptinių vaistų užsakymas galimas tik telefonu. Skambinkite:

8 800 10008 I–V 9–17 val.

Pristatymas ir apmokėjimas tik vaistinėje. Atsiimant reikalingas galiojantis receptas.

Perkant su kompensacija:

reikalingas kompensuojamų vaistų pasas su galiojančiu receptu
apmokėjimas tik vaistinėje.

Nemokamas pristatymas į vaistinę
Pristatymas iki 2 d.d.
350+ nemokamo atsiėmimo vietų Lietuvoje
E. klinika
Reikalinga konsultacija su gydytoju?
Užsisakykite el. konsultaciją!
Informacinis lapelis

Metforal 850 mg plėvele dengtos tabletės

Metformino hidrochloridas

 

Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.

-                 Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.

-                 Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

-                 Šis vaistas skirtas tik Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos požymiai yra tokie patys kaip Jūsų).

-                 Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis (net jeigu jis šiame lapelyje nenurodytas), kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Žr. 4 skyrių.

 

 

Apie ką rašoma šiame lapelyje?

 

1.       Kas yra Metforal ir kam jis vartojamas

2.       Kas žinotina prieš vartojant Metforal

3.       Kaip vartoti Metforal

4.       Galimas šalutinis poveikis

5.       Kaip laikyti Metforal

6.       Pakuotės turinys ir kita informacija

 

 

1.       Kas yra Metforal ir kam jis vartojamas

 

Metforal veiklioji medžiaga yra metforminas. Jis priklauso grupei vaistų, kurie vadinami biguanidais ir vartojami suaugusiųjų ir vyresnių kaip 10 metų vaikų nuo insulino nepriklausomo cukrinio diabeto (2 tipo cukrinio diabeto) gydymui.

 

Metforal yra vaistas, mažinantis padidėjusį gliukozės kiekį kraujyje, sergantiems diabetu (2 tipo cukriniu diabetu), ypač pacientams turintiems antsvorio, kuriems vien tik dieta ir fiziniu aktyvumu gliukozės kiekio kraujyje sureguliuoti nepavyksta.

 

Suaugusieji

Gydytojas gali paskirti Jums vartoti vieną Metforal arba kartu su kitais geriamaisiais gliukozės kiekį kraujyje mažinančiais vaistais arba insulinu.

 

Vaikai ir paaugliai

Vyresniems kaip 10 metų vaikams ir paaugliams gydytojas gali paskirti vartoti vieną Metforal arba kartu su insulinu.

 

 

2.       Kas žinotina prieš vartojant Metforal

 

Metforal vartoti negalima:

-          jeigu yra alergija veikliajai medžiagai arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);

-          jeigu sergate nekontroliuojamu diabetu ir yra, pvz., sunki hiperglikemija (didelis gliukozės kiekis kraujyje), pasireiškia pykinimas, vėmimas, viduriavimas, greitas svorio kritimas, pieno rūgšties acidozė (žr. „Pieno rūgšties acidozės rizika“ toliau) arba ketoacidozė. Ketoacidozė yra būklė, kai kraujyje kaupiasi medžiagos, vadinamos „ketoniniais kūnais“, ji gali sukelti diabetinę prekomą. Simptomai gali būti pilvo skausmas, greitas ir gilus kvėpavimas, mieguistumas arba neįprastas vaisių kvapas iš burnos;

-          jeigu yra labai susilpnėjusi inkstų funkcija;

-          kai jums išsivystė būklės, dėl kurių gali sutrikti inkstų veikla, pavyzdžiui: skysčių netekimas dėl nuolatinio vėmimo ar sunkaus viduriavimo, sunki infekcinė liga, kraujotakos nepakankamumas (šokas). Inkstų veiklos sutrikimai gali jums kelti laktoacidozės riziką (žr. skyrių žemiau „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“);

-          kai jums atliekami tyrimai, kurių metu į kraujagysles švirkščiama jodo turinčios kontrastinės medžiagos (žr. skyrių žemiau „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“);

-          jeigu jūs sergate ūminėmis ar lėtinėmis ligomis, kurių metu audiniuose gali trūkti deguonies (audinių hipoksija), pvz.: širdies nepakankamumas, neseniai buvęs miokardo infarktas, sutrikusi plaučių veikla, kraujotakos nepakankamumas (šokas). Nepakankamas audinių aprūpinimas deguonimi gali jums sukelti pieno rūgšties acidozės pavojų (žr. skyrių žemiau „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“);

-          jeigu Jums yra sutrikusi kepenų veikla;

-          jeigu Jūs sergate lėtiniu alkoholizmu  arba jūs esate ūmiai apsinuodijęs alkoholiu.

 

Įspėjimai ir atsargumo priemonės

Pasitarkite su gydytoju, prieš pradėdami vartoti Metforal:

-          jeigu jūs sergate bakterine ar virusine infekcine liga, pvz., gripu, kvėpavimo takų ar šlapimo takų infekcine liga;

-          jeigu jūs vartojate vaistus, turinčius įtakos inkstų veiklai, pvz., mažinančius kraujo spaudimą, slopinančius skausmą ar vartojamus sergant reumatine liga.

 

Tyrimai su kontrastinėmis medžiagomis (žr. skyrių aukščiau „Metforal vartoti negalima“)

Jeigu Jums numatoma atlikti tyrimus, kurių metu į kraujagysles bus švirkščiama kontrastinių medžiagų, kurių sudėtyje yra jodo, pasakykite gydytojui. Tai gali sukelti kontrastinių medžiagų paskatintą nefropatiją, todėl organizme kaupiasi metforminas ir didėja pieno rūgšties acidozės rizika. Gydytojas nurodys Jums nustoti vartoti šį vaistą prieš šį tyrimą ir vėl pradėti jį vartoti praėjus bent jau 48 valandoms po tyrimo ir tik pakartotinai nustačius, kad Jūsų inkstų funkcija yra stabili.

 

Chirurginis gydymas

Jeigu Jums reikia atlikti didelę operaciją, turite nustoti vartoti Metforal procedūros metu ir kurį laiką po procedūros. Gydytojas nuspręs, kada turite nustoti ir kada vėl pradėti vartoti Metforal . Svarbu, kad jūs tiksliai laikytumėtės gydytojo nurodymų.

 

Pieno rūgšties acidozės rizika

Metforal gali sukelti labai retą, bet labai sunkų šalutinį poveikį, vadinamą pieno rūgšties acidoze, ypač jei Jūsų inkstai neveikia tinkamai. Pieno rūgšties acidozės pasireiškimo rizika padidėja ir esant nekontroliuojamam diabetui, sunkioms infekcijoms, ilgalaikiam badavimui arba piktnaudžiavimui alkoholiu, dehidratacijai (žr. kitą informaciją toliau), kepenų funkcijos sutrikimams ir bet kurioms sveikatos būklėms, kai sumažėja organizmo dalies aprūpinimas deguonimi (pvz., ūminei sunkiai širdies ligai).

Jeigu Jums tinka bent vienas iš pirmiau nurodytų punktų, kreipkitės į gydytoją dėl tolesnių nurodymų.

 

Trumpam nustokite vartoti Metforal, jeigu Jums yra būklė, kuri gali būti susijusi su dehidratacija (reikšmingu organizmo skysčių netekimu), pvz., sunkus vėmimas, viduriavimas, karščiavimas, karščio poveikis arba mažesnis nei įprastai skysčių suvartojimas. Kreipkitės į gydytoją dėl tolesnių nurodymų.

 

Nustokite vartoti Metforal ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba artimiausią ligoninę, jeigu Jums pasireiškė pieno rūgšties acidozės simptomų, nes ši būklė gali sukelti komą.

Pieno rūgšties acidozės simptomai gali būti:

-          vėmimas

-           pilvo skausmas

-           raumenų mėšlungis

-           bendras prastos savijautos pojūtis su dideliu nuovargiu

-           pasunkėjęs kvėpavimas

-           sumažėjusi kūno temperatūra ir retas širdies plakimas

 

Pieno rūgšties acidozės yra rimtas sutrikimas, kuris turi būti gydomas ligoninėje.

 

Pats Metforal nesukelia hipoglikemijos (pernelyg žymaus gliukozės koncentracijos kraujo plazmoje sumažėjimo). Tačiau, jeigu jūs naudojate Metforal kartu su kitais diabetui gydyti vartojamais vaistais, kurie gali sukelti hipoglikemiją (tokiais kaip sulfonkarbamidais, insulinu, meglitinidais), yra hipoglikemijos pavojus. Jeigu jums atsiranda tokių hipoglikemijos simptomų kaip silpnumas, galvos svaigimas, padidėjęs prakaitavimas, greitas širdies plakimas, regėjimo sutrikimų ar darosi sunku sukaupti dėmesį, suvalgykite cukraus ar išgerkite cukraus turinčio gėrimo – tai paprastai padeda.

 

Metforal negali pakeisti sveikos gyvensenos privalumų. Laikykitės gydytojo nurodymų dėl dietos ir reguliariai mankštinkitės.

 

Stebėjimas

Jūsų gydytojas reguliariai paskirs gliukozės koncentracijos kraujyje tyrimus ir parinks Metforal dozę atitinkamai gliukozės koncentracijai jūsų kraujyje. Stenkitės reguliariai pasitarti su jūsų gydytoju. Tai ypač svarbu gydant vaikus ir paauglius ar senyvus asmenis.

 

Jeigu esate senyvo amžiaus ir (arba) Jūsų inkstų funkcija yra susilpnėjusi, gydymo Metforal metu gydytojas tikrins Jūsų inkstų funkciją mažiausiai kartą per metus arba dažniau.

 

Kiti vaistai ir Metforal

Jeigu Jums reikia į kraują suleisti kontrastinės medžiagos, kurios sudėtyje yra jodo, pvz., atliekant rentgeno arba skenavimo tyrimą, prieš leidžiant arba leidimo metu turite nustoti vartoti Metforal. Gydytojas nuspręs, kada turite nustoti ir kada vėl pradėti vartoti Metforal.

 

Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui. Jums gali reikėti dažniau tirti gliukozės kiekį kraujyje ir inkstų funkciją arba gydytojui gali reikėti koreguoti Metforal dozavimą. Ypač svarbu paminėti:

-          vaistus, kurie skatina šlapimo gamybą (diuretikai)

-          vaistus, vartojamus skausmui ir uždegimui gydyti (NVNU ir COX-2 inhibitoriai, pvz., ibuprofenas ir celecoksibas)

-          tam tikrus vaistus padidėjusiam kraujospūdžiui gydyti (AKF inhibitoriai ir angiotenzino II receptorių blokatoriai)

 

-          vaistus, kuriuose yra alkoholio;

-          vaistus, kurių sudėtyje yra kortizono (kortikosteroidus);

-          kai kuriuos bronchinei astmai gydyti skirtus vaistus (beta simpatomimetikus);

 

-          ranolaziną (vartojamą krūtinės anginai gydyti) arba cimetidiną (vartojamą esant skrandžio veiklos sutrikimui).

 

Be to, ilgai vartojusiems Metforal, tiek pradedant vartoti, tiek nutraukiant kitų vaistų vartojimą, gali pasikeisti gliukozės koncentracija kraujyje. Todėl tokiose situacijose gliukozės kiekis Jūsų kraujyje turi būti įdėmiai kontroliuojamas.

 

Metforal vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu

Vartodami Metforal tęskite dietinį gydymą ir skirkite ypatingą dėmesį tolygiam angliavandenių vartojimui paros laikotarpyje. Jei turite antsvorio, gydytojo priežiūroje Jums reikia toliau laikytis dietos apribojimų.

Vartodami Metforal, venkite piktnaudžiauti alkoholiu, nes tai gali padidinti pieno rūgšties acidozės riziką (žr. skyrių „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“), ypač jeigu jūs turite kepenų funkcijos sutrikimų ar nepakankamai maitinotės. Tai aktualu ir alkoholio turinčių vaistųvartojimo atvejais.

 

Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas

Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.

 

Nėštumas

Nėštumo metu cukrinio diabeto gydymui Jūs turite vartoti insuliną.

 

Žindymas

Jei žindote kūdikį, šio vaisto vartoti nerekomenduojama.

 

Vairavimas ir mechanizmų valdymas

Vartojant vien tik Metforal, jis neturi įtakos Jūsų gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus.

Kai kartu su Metforal skiriama kitų gliukozės kiekį kraujyje mažinančių vaistų (pvz., sulfonilkarbamido preparatų, insulino, meglitinidų), Jūsų gebėjimas vairuoti ir valdyti mechanizmus ar darbas be saugos priemonių gali sutrikti. Hipoglikemijos požymiai yra silpnumas, galvos svaigimas, padidėjęs prakaitavimas, greitas širdies plakimas, regėjimo sutrikimai ar pasunkėjęs kvėpavimas. Jeigu jums pasireiškė tokie požymiai, nevairuokite ir nedirbkite su mechanizmais.

 

 

3.       Kaip vartoti Metforal

 

Visada vartokite šį vaistą tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Metforal dozę Jūsų gydytojas nustatys pagal gliukozės kiekį Jūsų kraujyje ir reguliariai jį tikrins.

 

Rekomenduojama dozė yra:

 

Suaugusiesiems

 

Amžius

Vienkartinė dozė

Paros dozė

Suaugusieji

 1 plėvele dengta tabletė
 (atitinka 850 mg metformino

 hidrochlorido)

 Iš pradžių - 2 arba 3 plėvele dengtos tabletės (atitinka 1700‑2550 mg metformino hidrochlorido); didžiausia paros dozė − 1 plėvele dengta tabletė 3 kartus per parą (atitinka 2550 mg metformino  hidrochlorido)

 

Jeigu Jūsų inkstų funkcija yra susilpnėjusi, gydytojas gali skirti mažesnę dozę.

 

Vartojimas vaikams ir paaugliams

 

Vyresni kaip 10 metų vaikai ir paaugliai

 1 plėvele dengta tabletė
 (atitinka 850 mg metformino

 hidrochlorido)

 Iš pradžių 1 plėvele dengta tabletė (atitinka 850 mg metformino hidrochlorido); dozę galima padidinti daugiausia iki 2 plėvele dengtų tablečių (atitinka 1700 mg metformino hidrochlorido)

 

Senyvi žmonės

Kadangi pagyvenusių žmonių inkstų funkcija yra dažnai sutrikusi, Metforal dozę reikia koreguoti atsižvelgiant į inkstų funkciją.

 

Individualiam nustatytos palaikomosios dozės koregavimui galima vartoti plėvele dengtų tablečių, kuriose yra 500 mg arba 1000 mg metformino hidrochlorido.

 

Vartojimo metodas

Nurykite plėvele dengtą tabletę nesukramtytą valgio metu ar pavalgius, užsigerkite pakankamu skysčio kiekiu (stikline vandens).

Ant tabletės esanti įranta skirta tabletei perlaužti, jei visos nuryti nepavyksta.

Jeigu jūs vartojate dvi ar daugiau plėvele dengtų tablečių, jų vartojimą reikia paskirstyti visam dienos laikotarpiui, pvz., vieną tabletę gerti po pusryčių, vieną po vakarienės.

 

Jeigu manote, kad Metforal veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją.

 

Ką daryti pavartojus per didelę Metforal dozę?

Jeigu jūs pavartojate per daug negu turėtumėte Metforal , jums gali išsivystyti pieno rūgšties acidozė. Pieno rūgšties acidozės požymiai yra vėmimas, pilvos skausmas, mėšlungis, bloga bendra savijauta (didelis nuovargis) ir pasunkėjęs kvėpavimas. Jeigu jums taip nutiko, jums greičiausiai bus būtinas skubus gydymas ligoninėje, kadangi pieno rūgšties acidozė gali komplikuotis koma. Susisiekite su gydytoju ar artimiausia ligonine.

 

Pamiršus pavartoti Metforal

Negalima niekada vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą tabletės dozę.

 

Nustojus vartoti Metforal

Nenutraukite Metforal vartojimo nepasitarę su gydytoju. Nutraukus vartojimą, gali nekontroliuojamai padidėti gliukozės kiekis kraujyje, o po ilgesnio laikotarpio atsirasti vėlyvųjų cukrinio diabeto komplikacijų (akių, inkstų ir kraujagyslių pažeidimų).

 

Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

 

 

4.       Galimas šalutinis poveikis

 

Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

 

Metforal gali sukelti labai retą (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 10 000 vartotojų), tačiau labai sunkų šalutinį poveikį, vadinamą pieno rūgšties acidoze (žr. skyrių „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“). Tokiu atveju turite nustoti vartoti Metforal ir nedelsdami kreiptis į gydytoją arba artimiausią ligoninę, nes pieno rūgšties acidozės gali sukelti komą.

 

Kiti galimi šalutiniai reiškiniai:

 

Labai dažni (gali pasitaikyti daugiau nei 1 iš 10 žmonių):

-                 virškinimo sutrikimai, tokie kaip pykinimas, vėmimas ir viduriavimas, pilvo skausmas, apetito netekimas. Šie šalutiniai reiškiniai dažniausiai atsiranda pradėjus gydymą ir daugumai pacientų išnyksta savaime. Norint išvengti šių požymių, Metforal rekomenduojama gerti valgant ar pavalgius, paros dozę padalyti į 2 arba 3 dalis. Jeigu šie požymiai tęsiasi ilgą laiką, nutraukite Metforal vartojimą ir pasikonsultuokite su savo gydytoju.

 

Dažni (gali pasitaikyti daugiau nei 1 iš 100 žmonių):

-                 skonio sutrikimai.

 

Labai reti (gali pasitaikyti mažiau nei 1 iš 10 000 žmonių):

-                 odos reakcijos, pvz. paraudimas, niežulys, dilgėlinė;

-                 kepenų funkcijos mėginių rodmenų pokytis arba kepenų uždegimas (hepatitas). Jei Jums  tai nutiko, nutraukite Metforal vartojimą ir pasitarkite su  gydytoju;

-                 sumažėjęs vitamino B12 kiekis kraujyje.

 

Papildomi šalutiniai reiškiniai, kurie gali atsirasti vaikams ir paaugliams

Esantys riboti duomenys rodo, kad galimi šalutiniai reiškiniai vaikams ir paaugliams yra savo prigimtimi ir intensyvumu panašūs į suaugusiųjų.

 

Pranešimas apie šalutinį poveikį

Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nemokamu telefonu 8 800 73568 arba užpildyti interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą ir pateikti ją Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos vienu iš šių būdų: raštu (adresu Žirmūnų g. 139A, LT-09120 Vilnius), nemokamu fakso numeriu 8 800 20131, el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt, taip pat per Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainę (adresu http://www.vvkt.lt). Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.

 

5.       Kaip laikyti Metforal

 

Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.

Šiam vaistui specialių laikymo sąlygų nereikia.

 

Ant dėžutės ir ant lizdinės plokštelės po „EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto  vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.

 

Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.

 

 

6.       Pakuotės turinys ir kita informacija

 

Metforal sudėtis

-                 Veiklioji medžiaga yra metformino hidrochloridas.

-                 Kiekvienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 850 mg metformino hidrochlorido, atitinkančio 662.9 mg metformino.

-                 Pagalbinės medžiagos yra hipromeliozė, povidonas K 25, magnio stearatas, makrogolis 6000, titano dioksidas (E 171).

 

Metforal išvaizda ir kiekis pakuotėje

Baltos, pailgos plėvele dengtos tabletės, su perlaužimo įranta abiejose pusėse, supakuotos skaidriose standžiose PVC/aliuminio folijos lizdinėse plokštelėse. Įranta skirta tik tabletei perlaužti, kad būtų lengviau nuryti, bet ne jai padalyti į lygias dozes.

 

Pakuotėje yra 30, 60 arba 120 tablečių.

 

Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.

 

Registruotojas ir gamintojas

Registruotojas

BERLIN-CHEMIE AG (MENARINI GROUP)

Glienicker Weg 125

12489 Berlin, Vokietija

 

Gamintojas

BERLIN-CHEMIE AG

Glienicker Weg 125

12489 Berlin, Vokietija

 

Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį registruotojo atstovą:

 

UAB “BERLIN CHEMIE MENARINI BALTIC”

J.Jasinskio g. 16a, Vilnius 03163

Tel. +370 5 269 19 47

 

Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2019-01-04.

 

Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/

Vaistinės, turinčios prekę
Kompensacija
Kompensacijos rūšys Kompensuojama kaina
Be kompensacijos 4,84 €
1 0,81 €
2 0,81 €
3 0,81 €
6 2,82 €
7 2,82 €
10 0,81 €
13 2,82 €
16 0,81 €
  • Reikalingas kompensuojamų vaistų pasas su galiojančiu receptu.
  • Apmokėjimas tik vaistinėje.

Priemoka atsiėmimo metu gali būti perskaičiuota pasikeitus kompensavimo tvarkai.

Pirkėjai, pirkę šią prekę, taip pat įsigijo
Kompensuojamas vaistas
Receptinis vaistas
MONOPRIL, 20 mg, tabletės, N28  paveikslėlis
Kaina galioja užsakant telefonu: 8 800 10008
Apmokėti ir atsiimti galima tik vaistinėse
4,06€
Kompensuojamas vaistas
Receptinis vaistas
INDATENS, 2,5 mg, kietosios kapsulės, N30  paveikslėlis
Kaina galioja užsakant telefonu: 8 800 10008
Apmokėti ir atsiimti galima tik vaistinėse
4,47€
Pharma Nord
24,20€
Kompensuojamas vaistas
Receptinis vaistas
ALLOPURINOL-RATIOPHARM, 300 mg, tabletės, N50  paveikslėlis
Kaina galioja užsakant telefonu: 8 800 10008
Apmokėti ir atsiimti galima tik vaistinėse
5,46€
item.Title
Nelaukiamas stresas: požymiai, pasekmės ir valdymo būdai
Skaityti daugiau
item.Title
ATGAL Į MOKYKLĄ BE STRESO - NUO KOKIŲ VAIKŲ LIGŲ SAUGOTIS?
Skaityti daugiau
item.Title
Viskas, ką reikia žinoti apie imuniteto stiprinimą
Skaityti daugiau